Recenzujemy falownik SMA Solar Sunny Tripower. Sprawdzamy wiarygodność producenta, gwarancję, sprawność oraz funkcjonalności falownika.

Wiarygodność: SMA Solar – co to za firma?

Firma SMA powstała w 1981 roku w Niemczech. Obecnie ma już ugruntowaną pozycję w branży OZE. SMA jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych, a do tego najlepszych producentów inwerterów na świecie. W 2011 r. SMA przejęła polskiego producenta części elektronicznych z Krakowa, w każdym inwerterze znajdują się więc podzespoły produkowane nad Wisłą. 

Czy w Polsce jest przedstawicielstwo firmy SMA Solar?

Brak przedstawicielstwa firmy SMA Solar w Polsce, do dyspozycji klientów i instalatorów jest jednak wsparcie techniczne i serwisowe po polsku. 

SMA Solar – serwis, oficjalni dystrybutorzy w Polsce

W przypadku serwisowego zgłoszenia, reklamacji produktu, nieprawidłowej pracy produktu objętego gwarancją lub zgłoszenia pogwarancyjnego, trzeba skontaktować z partnerem serwisowym: SMA Solar Technology AG prowadzącym wsparcie techniczne i serwis dla klientów po polsku: 

tel: +48 12 396 63 20 
mail: SMA-service@terms.eu 

Oficjalnymi partnerami dystrybucyjnymi SMA są:  

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o.o. 

Corab sp. z o.o. 

KENO Sp. z o.o. 

Krannich Solar sp. z o.o. 

SMA Solar SUNNY TRIPOWER 3.0 / 4.0 / 5.0 / 6.0 – recenzja serii falowników trzyfazowych dostępnych w Polsce

Poniżej przedstawiamy naszą recenzję falownika – oceniamy go pod kątem: designu, funkcjonalności, wydajności, dostępnej aplikacji, długości i warunków gwarancji oraz ogólnej opłacalności zakupu (czyli stosunku ceny do tego, co dostajemy w zamian).

Design falownika

Kompatybilność z akumulatorami: tak (możliwość rozbudowy w dowolnym momencie o inteligentny moduł zarządzania energią i systemy magazynowania energii) 
Data premiery (wiek modelu): nowy model 
Chłodzenie: konwekcyjne 
Nagrody: Wyróżnienia TOP PERFORMER w trzech kategoriach przyznane przez instytut PVEL w 2019 r. 
Pasywne testy wytrzymałościowe: TOP PERFORMER (SMA SB7.7-ISP-US-40) 
Test działania wobec pełnych cyklów temperatury: TOP PERFORMER (SMA SB7.7-1SP-US-40) 
Test polowy 30 dni pracy: TOP PERFORMER (SMA SB7.7-1SP-US-40) 
Wyświetlacz: brak, tylko wskaźniki LED 
Wygląd (Innowacyjny, standardowy, przestarzały): innowacyjny 
Stopień ochrony: IP 65  

Nasza ocena: 5/5 

Funkcjonalności

MPPT: 2 
Komunikacja (łączność internetowa): WLAN / Ethernet / RS485 
Możliwość optymalizacji na poszczególnych modułach? SMA opracowało specjalny rodzaj optymalizatorów TS4-R, które kompatybilne są z serią Sunny Tripower. Optymalizatory instaluje się tylko na tych panelach, które są narażone na zacienienie. 
Wbudowana ochrona przeciwprzepięciowa DC/AC: tak, ochrona przed błędną polaryzacją DC
Zabezpieczenie przed występowaniem Łuku Elektrycznego /AFCI brak 
Optymalizacja pracy (wykrywanie uszkodzeń łańcuchów DC, zintegrowana regeneracja efektu PID) wykrywanie przebicia i moniotorowanie sieci 
Zdalny serwis/ zdalne sterowanie pracą falownika: poprzez smartfon, tablet, laptop (Pakiet SMA Smart Connected umożliwia bezpłatne monitorowanie pracy produktu na portalu Sunny Portal. Dzięki pakietowi SMA Smart Connected użytkownik i specjalista są automatycznie i proaktywnie informowani o wydarzeniach, które wystąpiły w produkcie).

Nasza ocena: 5/5 

Wydajność, czyli jaka jest sprawność falownika SMA Solar SUNNY TRIPOWER 6.0?

Wydajność w Europie: 97,6% 
Najniższa temperatura pracy falownika: -25 st. C 
Najwyższa temperatura pracy falownika: 60 st. C 
Waga: 17,0 kg 
Głośność/ poziom hałasu: 30 dB 

Wyróżnienia TOP PERFORMER w trzech kategoriach przyznane przez instytut PVEL w 2019 r. 
Pasywne testy wytrzymałościowe: TOP PERFORMER (SMA SB7.7-ISP-US-40) 
Test działania wobec pełnych cyklów temperatury: TOP PERFORMER (SMA SB7.7-1SP-US-40) 
Test polowy 30 dni pracy: TOP PERFORMER (SMA SB7.7-1SP-US-40) 

Nasza ocena: 5/5 

Falownik SMA Solar – gwarancja

Na falowniki sprzedawane na terenie USA, Meksyku i Kanady producent standardowo daje 10 lat gwarancji. W pozostałych krajach, a więc i w Polsce, już tylko 5 lat z możliwością płatnego przedłużenia do 10, 15 lub 20 lat. Do wyboru są dwa pakiety gwarancyjne: Active oraz Comfort. Gdy w czasie obowiązywania gwarancji inwerter ulegnie uszkodzeniu i przestanie działać, SMA zadba o to, aby został szybko naprawiony lub przyśle zamiennik w terminie do trzech dni.

Rozszerzona gwarancja i monitoring zdalny. Więcej na temat gwarancji tutaj – KLIK.

Nasza ocena: 3,5/5 

Opłacalność, czyli cena SMA Solar

Jak na inwertery z półki Premium przystało, cena jest wysoka, ale adekwatna do oferowanej przez producenta jakości. Za inwerter SMA Solar Sunny Tripower 6.0 trzeba zapłacić około 6800 zł. 

Nasza ocena: 4,5/5 

Sunny Portal App – aplikacja SMA Solar

Sunny Portal App dostępna jest w wersji na iOS i Android. Dostarcza informacje o wszystkich istotnych parametrach dotyczących wyprodukowanej energii – od podstawowych ustawień systemu do opcji bardziej zaawanasowanych. Możliwa jest wizualizacja danych historycznych, bieżących oraz prognoz. 

W założeniu ma być łatwym mobilnym dostępem do portalu internetowego przeznaczonego do monitorowania, zarządzania i prezentacji systemów fotowoltaicznych, jednak jak często podkreślają użytkownicy aplikacji, niestety zawodnym. Zdarza się, że aplikacja wyświetla jeden wykres, brakuje statystyk oraz aktualnych danych, ponieważ te aktualizują się z dużym opóźnieniem. Częsta jest też sytuacja, że jeżeli chce się mieć faktyczny podgląd i szczegółowe dane na temat produkcji energii to trzeba korzystać ze strony Sunny Portal, a nie z aplikacji. 

Nasza ocena: 4,5/5 

SMA Solar Sunny Tripower 6.0 – karta katalogowa

Karta katalogowa opisanej serii do pobrania tutaj – KLIK.

W 3-fazowej serii falowników SMA Solar wyróżniamy modele o poniższych mocach:

 • SMA Solar SUNNY TRIPOWER 3.0
 • SMA Solar SUNNY TRIPOWER 4.0
 • SMA Solar SUNNY TRIPOWER 5.0
 • SMA Solar SUNNY TRIPOWER  6.0.

SMA Solar: warto czy nie?

Inwertery SMA Solar to produkt z najwyższej półki, jeden z droższych w porównaniu z konkurencją. Zdecydowanie jednak wart swojej ceny. Jest to wybór pewny i niezawodny. Falowniki niemieckiej firmy SMA, która ma długą tradycję i wyznacza trendy w branży OZE, wyposażone są w inteligentną technologię, sprawdzą się więc w każdych warunkach.  

Lekka konstrukcja ułatwiająca montaż urządzenia doceniana jest natomiast przez instalatorów. Falowniki z serii Sunny Tripower można szybko i łatwo uruchomić za pomocą smartfonu lub tabletu. W przypadku zacienień oprogramowanie SMA ShadeFix pozwala na osiągnięcie maksymalnego uzysku energii. Dużym plusem jest fakt, że falownik w dowolnym momencie można doposażyć w inteligentny moduł zarządzania energią oraz systemy magazynowania energii firmy SMA. 

Podsumowując falownik SMA to bardzo pewny wybór, wysoce zaawansowany technologicznie a do tego niezawodny. Wybierając instalacje fotowoltaiczne z falownikiem SMA zapłacimy na pewno więcej niż za jego odpowiednik z firm Huawei czy Fronius, jednak na pewno będziemy spać spokojnie, ponieważ z tymi produktami właściwie nic złego się nie dzieje. Jedynym minusem jest długość gwarancji. 

Nasza ocena

SMA TriPower
4,6/5

 • Design 5/5
 • Funkcjonalności 5/5
 • Wydajność 5/5
 • Gwarancja 3,5/5
 • Opłacalność 4,5/5

Top

Inwerter SMA Solar – opinie instalatorów i użytkowników

SMA od lat cieszy się zaufaniem klientów, a także instalatorów. To pewna i godna polecenia marka, tak samo jak produkowane przez nią inwertery. Falownik Sunny Tripower uważany jest za jeden z najlepszych niedużych inwerterów dostępnych na rynku. Instalatorzy chętnie go polecają i doceniają za niewielką wagę, łatwość montażu, kompaktowość oraz wydajność

Według opinii wielu instalatorów falowniki SMA są wykonane z niezwykłą starannością, co daje gwarancje bezproblemowej pracy na lata. 

Jesteś instalatorem lub użytkownikiem?

 

Na samym dole strony, w sekcji komentarzy, możesz podzielić się swoją opinią i oceną falownika. Zbiorcza ocena będzie wyświetlana poniżej.

SMA Solar - Wasza ocena

9.2

Design

10.0/10

Funkcjonalności

10.0/10

Wydajność

10.0/10

Gwarancja

7.0/10

Opłacalność

9.0/10

Pros

 • Wysoka wydajność
 • Niezawodność
 • Zaawansowana technologia
 • Możliwość rozbudowy o magazyn energii
 • Łatwość montażu

Cons

 • Długość gwarancji