Recenzujemy falownik BB ECO, seria BBE-3…12-PL1. Sprawdzamy wiarygodność producenta, gwarancję, sprawność oraz funkcjonalności falownika.

Wiarygodność, czyli Bruk-Bet PV – co to za firma?

Kto produkuje falowniki BB ECO?

Polska spółka Bruk-Bet PV z siedzibą w Tarnowie, należąca do grupy kapitałowej Bruk-Bet, od 2020 roku oferuje moduły fotowoltaiczne oraz falowniki własnej marki – BB ECO. Produkcja odbywa się w modelu OEM, czyli przedsiębiorstwo zleca produkcję innej firmie, np. firmie zlokalizowanej na terenie Azji.  W takim modelu zazwyczaj korzysta się ze sprawdzonych rozwiązań, które można znaleźć w innych produktach znanych producentów.  Bruk-Bet PV w tym przypadku w pełni odpowiada za jakość wykorzystanych komponentów – dlatego w interesie firmy jest pełna weryfikacja jakościowa na miejscu w Polsce.

Czy w Polsce jest przedstawicielstwo firmy Bruk-Bet PV produkującej BB ECO?

Falowniki BB ECO, będąc polskim produktem w modelu OEM realizują obsługę techniczną w pełni w Polsce. Firma Bruk-Bet PV z siedzibą w Małopolsce, zapewnia stałe wsparcie Działu Technicznego. Spółka ze stuprocentowo polskim kapitałem, która przynależy do Grupy Bruk-Bet (istniejącej na rynku od ponad 37 lat). Jest to gwarancja i pewność, że w przypadku marki BB ECO będą obowiązywały należyte standardy.

BB ECO od Bruk-Bet PV – serwis, oficjalni dystrybutorzy w Polsce

Wsparcie instalatorów i klientów końcowych prowadzi Dział Techniczny Bruk-Bet PV, oraz sieć Serwis Partnerów BB ECO zlokalizowana na terenie całego kraju.

Dział Techniczny Bruk-Bet PV prowadzi równocześnie kompleksowy przegląd każdej partii falowników BB ECO pod kątem poprawnej konfiguracji czy działania wbudowanych zabezpieczeń.

OBEJRZYJ

BB ECO – recenzja serii falowników trójfazowych dostępnych w Polsce

Poniżej przedstawiamy naszą recenzję falownika BB ECO seria BBE-5-PL1– oceniamy go pod kątem: designu, funkcjonalności, wydajności, dostępnej aplikacji, długości i warunków gwarancji oraz ogólnej opłacalności zakupu (czyli stosunku ceny do tego, co dostajemy w zamian).

Trójfazowe falowniki BB ECO wyposażone są w dwa niezależne układy MPPT i występują w dwóch seriach:

bb eco

 

 • BBE-3…12-PL1

Falowniki BB ECO do małych i średnich instalacji fotowoltaicznych, gdzie maksymalna moc wyjściowa AC nie przekracza 13 200 VA. Wydajność tych urządzeń sięga nawet 98,3%.  

 

 

bb eco 20

 • BBE-20…33-PL2

Falowniki BB ECO do instalacji komercyjnych i przemysłowych. Maksymalna moc wyjściowa AC serii PL2 to nawet 35 300 VA a maksymalna wydajność sięga 98,6%.

Szczegółowe dane techniczne są dostępne na stronie bbpv.pl w zakładce DO POBRANIA – KLIK.

Design falownika

Kompatybilność z akumulatorami: brak

Data premiery (wiek modelu): Czerwiec 2020

Chłodzenie: Naturalne | Wentylator (modele – BBE-25-PL2, BBE-30-PL2, BBE-33-PL2)

Nagrody: Falownik BB ECO został wyróżniony Statuetką Stowarzyszenia Branży Elektroenergetycznej.

Wyświetlacz: LCD

Wygląd: Standardowy

Stopień ochrony: IP 65

 

Nasz ocena: 4/5

Funkcjonalności

MPPT: 2

Komunikacja: RS485, WiFi, (LAN, 4G – opcjonalnie)

Możliwość optymalizacji na poszczególnych modułach?: Brak własnej optymalizacji

Wbudowana ochrona przeciwprzepięciowa DC/AC: Typ III

Zabezpieczenie przed występowaniem Łuku Elektrycznego: Brak

Optymalizacja pracy (wykrywanie uszkodzeń łańcuchów DC, zintegrowana regeneracja efektu PID)

Falownik BB ECO ma wbudowane zabezpieczenie przed pracą wyspową. Posiada również ochronę błędów związanych z uziemieniem i podwójny układ pomiarowy upływu prądu.

Szybka konfiguracja – OSD Start – konfiguracja zgodnie z obowiązującą normą i dostosowanie nastaw do lokalnych wymagań Operatora Systemu Dystrybucyjnego sprawiają, że pierwsze uruchomienie falownika jest maksymalnie skrócone.

Zdalny serwis/zdalne sterowanie pracą falownika: Stała możliwość podglądu parametrów falownika dzięki aplikacji serwisowej. Po wpięciu falownika natychmiastowy dostęp do parametrów falownika przez Dział Techniczny Bruk-Bet PV (bez konieczności zakładania konta użytkownika).

Nasza ocena: 4/5

Wydajność, czyli jaka jest sprawność falownika ?

Wydajność w Europie: do 97,5% dla serii PL1, do 98% dla serii PL2

Najniższa temperatura pracy falownika: -25°C

Najwyższa temperatura pracy falownika: 60°C

Waga: 21 kg (BBE-3…6-PL1) | 22 kg (BBE-8…12-PL1) | 34 kg (BBE-20-PL2) | 37 kg (BBE-25-PL2) | 38 kg (BBE-33-PL2)

Głośność/ poziom hałasu:  <30 dB  dla serii PL1|  <45 dB dla serii PL2

Testy wydajności (jeżeli są np. PVEL): brak

Nasza ocena: 3,5/5

 

Falownik BB ECO – gwarancja

Okres gwarancji na falowniki BB ECO to 10 lat, z możliwością wydłużenia do 15 lub 20 lat.

Ciekawym rozwiązaniem jest naliczanie okresu gwarancji od dnia zakupu produktu bezpośrednio od Bruk-Bet PV. To kolejny plus w porównaniu do standardu rynkowego. Najczęściej okres gwarancji uzależniony jest od daty produkcji. W takim przypadku falownik może być przechowywany w magazynie przez kilka miesięcy przez co okres gwarancji urządzenia będącego bezpośrednio w użytku jest po prostu krótszy.

Zgłoszenia gwarancyjne są rozpatrywane przez Dział Techniczny Bruk-Bet PV zlokalizowany w Tarnowie. W przypadku realizacji gwarancji – Bruk-Bet PV pokrywa koszty związane z wymianą urządzenia czy podzespołów.

Nasza ocena: 5/5

Opłacalność, czyli cena BB ECO

Bruk-Bet PV nie prowadzi sprzedaży detalicznej, jednak przykładowo dla modelu BBE-5-PL1 można znaleźć oferty dla klienta indywidualnego w zakresie cenowym od ok. 4,2-5 tys. zł.

Nasza ocena: 4/5

Aplikacja

Do monitoringu pracy falowników służy zewnętrzna platforma oparta o aplikację Solarman. Platforma pozwala na obserwację pracy falownika, ale też jest miejscem wymiany informacji z Działem Technicznym Bruk-Bet PV, który – również zdalnie – może wspierać proces konfiguracji czy serwisu falownika. Aplikacja jest dostępna zarówno dla systemów IOS jak i Android. Aplikacja Solarman w sklepie Google Play otrzymała ocenę 3,3 gwiazdki na podstawie 1 181 głosów.

BB ECO model BBE-5-PL1 – karta katalogowa

Karta katalogowa do pobrania tutaj – KLIK.

Podsumowanie, falownik BB ECO warto czy nie?

Niewątpliwymi zaletami falowników firmy Bruk-Bet PV są dwa razy dłuższy okres gwarancyjny, rozwiązanie OSD START oraz bezpośrednia obsługa techniczna na terenie Polski.

Linia modułów monokrystalicznych oraz falowników BB ECO z rozbudowanym, regionalnym wsparciem technicznym to dobre rozwiązanie dla osób poszukujących produktów korzystnych cenowo z mocnym wsparciem gwarancyjnym realizowanym w 100% w Polsce.

Idąc z duchem czasu, brakuje jednak w falowniku kilku zaawansowanych funkcjonalności, które powoli stają się standardem, np. brak zabezpieczenia AFCI, wewnętrznego systemu optymalizacji modułów czy coraz istotniejszej możliwości podłączenia akumulatorów energii. Rozumiemy jednak, że kategoria cenowa falownika kieruje go, raczej do osób, dla których cena odgrywa kluczową rolę.

Jako miły akcent, Bruk-Bet PV jest m.in. autorem serii PV Spec na platformie YouTube, w ramach której udostępnia specjalistyczne filmy dla instalatorów fotowoltaiki. To solidna dawka specjalistycznej wiedzy, warto z niej skorzystać.

Nasza ocena

BB ECO model BBE-5-PL1
4,1/5

 • Design 4/5
 • Funkcjonalności 4/5
 • Wydajność 3,5/5
 • Gwarancja 5/5
 • Opłacalność 4/5

Top

Kilka słów od producenta – Bruk-bet PV

Wybierając markę BB ECO zapewniasz sobie bezpieczeństwo i pewność gwarancyjną. Bruk-Bet PV, należąc do Grupy Kapitałowej BRUK-BET®, ma zapewnioną stabilną pozycję na rynku. Dzięki temu wiesz, że gwarant nie zniknie z rynku a wsparcie serwisowe będzie zapewnione przez długie lata.

Chcąc maksymalnie usprawnić kontakt z klientem i zapewnić szybkie rozwiązywanie ewentualnych problemów – stale rozszerzamy sieć Serwis Partnerów BB ECO – firm, których umiejętności są potwierdzone prowadzonymi przez nasz szkoleniami i doświadczeniem na ryku OZE.

Wprowadzając na rynek nowe produkty marki BB ECO zwracamy szczególną uwagę na wysoką jakość produktu przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjnej ceny. Falowniki BB ECO to starannie dobrane komponenty, które zapewnią prawidłową pracę i intuicyjny monitoring Twojej instalacji.

 

PRZECZYTAJ:

BB ECO – polski falownik z 10-letnią gwarancją w standardzie – magazynfotowoltaika.pl

Falownik BB ECO od polskiego producenta podbije krajowy rynek fotowoltaiczny? – gramwzielone.pl

Falownik BB ECO BBE-5-PL1 – opinie użytkowników

Maciej Juźwik – Specjalista ds. fotowoltaiki Instytutu Maszyn Przepływowych im. R. Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk, Prezes Zarządu PV Lab Sp. z o.o. a także Członek Rady Naukowej i Projektowej Świętokrzyskiego Parku OZE. Jest również członkiem Zarządu Platformy Fotowoltaiki Politechniki Warszawskiej oraz Kierownikiem Zespołu Laboratorium Fotowoltaiki IMIO WEiTI Politechniki Warszawskiej. Zwracając szczególną uwagę na wysoki poziom wykonania systemów PV pełni rolę wiceprezesa Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Jakości i Bezpieczeństwa Pracy Instalacji Fotowoltaicznych. Biegły Sądowy w dziedzinie fotowoltaiki.

W branży fotowoltaicznej bardzo mało mówi się o bezpieczeństwie, kwestie zabezpieczeń i prawidłowych pomiarów są nie raz na drugim planie. Falownik BB ECO BBE-4-PL1 ma wbudowane zabezpieczenie przed pracą wyspową. Posiada również ochronę błędów związanych z uziemieniem i podwójny układ pomiarowy upływu prądu. W tym przypadku po stronach AC i DC mamy niezależne cewki pomiarowe, które porównują upływ prądu. BBE-4-PL1 jest też doskonale przystosowanym urządzeniem do polskich norm i wymogów lokalnych dostawców energii elektrycznej.

Tomasz Kuźniar, doradca klienta z firmy Salvis Expert

Polskie menu, bardzo czytelny interfejs, wbudowany wyświetlacz – to między innymi przekonuje do wyboru falowników BB ECO. Te urządzenia charakteryzują się bardzo łatwą konfiguracją WiFi, dzięki czemu można szybko udostępnić aplikację do monitoringu instalacji fotowoltaicznej klientowi.

Roman Sztama, właściciel firmy Rostam

Wbudowany, duży wyświetlacz to zdecydowana przewaga względem konkurencji. Znaczenie ma też WiFi w standardzie. Klienci są zadowoleni z użytkowania tego urządzenia, tym bardziej, że niska cena oraz wysoka jakość tutaj idą ze sobą w parze.

Przemysław Piekielny, właściciel firmy PG Doradztwo

Dla mnie bardzo ważne jest bezpieczeństwo użytkownika końcowego. W przypadku falownika BBE-4-PL1 gwarantem jest polska spółka Bruk-Bet PV. My możemy zniknąć z rynku za 5 lat, ale klient wie, że w razie usterek, ma oparcie w firmie będącej częścią Grupy Bruk-Bet z ugruntowaną pozycją gospodarczą.

Nasza ocena BB ECO - BBE-6-PL1

8.2

Design

8.0/10

Funkcjonalności

8.0/10

Wydajność

7.0/10

Gwarancja

10.0/10

Opłacalność

8.0/10

Pros

 • Długa gwarancja
 • Atrakcyjna cena
 • Dobra obsługa posprzedażowa i serwisowa
 • Łatwa instalacja i konfiguracja

Cons

 • Brak testów wydajności PVEL
 • Nowa marka – niewiele opinii na temat awaryjności