Recenzujemy falownik Solis 3P(3-20)K-4G. Sprawdzamy wiarygodność producenta, gwarancję, sprawność oraz funkcjonalności falownika. 

Wiarygodność: Solis – co to za firma?

Kto produkuje falowniki Solis? 

Firma Ginlong Technologies/Solis została założona w 2005 roku w Chinach. Obecnie należy do czołówki najbardziej doświadczonych, a do tego największych producentów inwerterów przeznaczonych do instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych. Falowniki Solis wykorzystywane są w instalacjach mieszkalnych, komercyjnych oraz użyteczności publicznej.  

Firma posiada wiele patentów krajowych i zagranicznych, dzięki temu wyznacza trendy w branży i zdobywa uznanie na całym świecie. Inwertery Solis wykorzystywane są już w ponad 100 krajach, łącznie z USA, gdzie od 2009 roku są one z powodzeniem montowane. W 2015 r. zainstalowano falowniki i sterowniki tej firmy w wieży Eiffla. Wchodzą one w skład małych elektrowni wiatrowych zainstalowanych na obiekcie.  W latach 2016-2021 firma Solis nagradzana była tytułem „Top Inverter Brand” przez znaną na całym świecie organizację badawczą ds. fotowoltaiki „EuPD Research”. W latach 2017 – 2021 otrzymała prestiżową nagrodę APVIA Technology Achievement Award. 

Czy w Polsce jest przedstawicielstwo firmy Solis? 

Nie ma polskiego przedstawicielstwa firmy Ginlong Technologies/Solis. Oficjalnym dystrybutorem falowników Solis jest Columbus Energy oraz AS Energy. 

 Solis – serwis, oficjalni dystrybutorzy w Polsce 

Pomoc posprzedażową, w tym serwis i reklamację, otrzymasz mailowo i telefonicznie: 

telefon do serwisu: +44 (0)113 328 0870, 

e-mail do serwisu: plservice@solisinverters.com. 

Solis – recenzja serii falowników trójfazowych 3P(3-20)K-4G dostępnych w Polsce

Poniżej przedstawiamy naszą recenzję falownika Solis-3P5K-4G – oceniamy go pod kątem: designu, funkcjonalności, wydajności, dostępnej aplikacji, długości i warunków gwarancji oraz ogólnej opłacalności zakupu (czyli stosunku ceny do tego, co dostajemy w zamian). 

Design falownika

Kompatybilność z akumulatorami: nie 
Firma ma natomiast w swoim portfolio falowniki Solis przeznaczone do magazynowania energii
RHI-(3-6)K-48ES-5G; 
RHI-3P(3-10)K-HVES-5G; 
RAI-3K-48ES-5G; 
S5-EH1P(3-6)K-L; 
S5-EH1P(3-3.6)K-L-UN. 
Chłodzenie: naturalna konwekcja 
Nagrody:  
W latach 2016-2021 tytuł „Top Inverter Brand” nadany przez „EuPD Research”.  
W latach 2017 – 2021 nagroda APVIA Technology Achievement Award. 
W 2020 roczna nagroda Top gLobal PV Brand Award PVBL 2019. 
Wyświetlacz: LCD 
Wygląd (Innowacyjny, standardowy, przestarzały): standardowy 
Stopień ochrony: IP 65   

Nasza ocena: 4,5/5 

Funkcjonalności

MPPT: 2 
Komunikacja (łączność internetowa): RS485, Opcjonalny: Wi-Fi, GPRS 
Możliwość optymalizacji na poszczególnych modułach? nie 
Wbudowana ochrona przeciwprzepięciowa DC/AC: tak 
Zabezpieczenie przed występowaniem Łuku Elektrycznego /AFCI: tak, ale wymagana aktywacja 
Optymalizacja pracy (wykrywanie uszkodzeń łańcuchów DC, zintegrowana regeneracja efektu PID): nie
Zabezpieczenia przed odwrotną polaryzacją prądu stałego DC: tak 
Zdalny serwis/ zdalne sterowanie pracą falownika: tak, wystarczy zeskanować kod, aby zarejestrować się w SolisCloud; wspiera zdalną aktualizację i kontrolę 

Nasza ocena: 4/5 

Wydajność, czyli jaka jest sprawność falownika Solis?

Wydajność w Europie: 97,8% 
Najniższa temperatura pracy falownika: -25 st. C 
Najwyższa temperatura pracy falownika: 60 st. C 
Waga: 17,3 kg 
Głośność/ poziom hałasu: cichy 
Testy wydajności (np. PVEL): brak 

Nasza ocena: 5/5 

Falownik Solis – gwarancja

Standardowy okres gwarancji to 5 lat. Gwarancja Solis obejmuje koszt naprawy i części zamiennych. Można złożyć wniosek o przedłużenie gwarancji w ciągu 12 miesięcy od daty zakupu, podając numer seryjny urządzenia oraz dowód zakupu. Przedłużoną gwarancję można nabyć na kolejne 5 lat (łącznie 10 lat), 7 lat (łącznie 12 lat), 10 lat (łącznie 15 lat). 

Minusem jest brak oficjalnego przedstawicielstwa firmy w Polsce, poza głównym dystrybutorem – firmą Columbus Energy. Jeżeli zakupimy falownik z innego źródła pozostaje nam kontaktować się bezpośrednio z zagranicznym przedstawicielem firmy. 

Nasza ocena: 3/5 

Opłacalność, czyli cena falowników Solis

Marka Solis odznacza się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Za inwerter SOLIS-3P5K-4G zapłacisz ok. 5000 zł. Nie jest to dużo, w porównaniu do dużej liczby funkcjonalności, którą otrzymujesz w zamian. 

Nasza ocena: 4/5 

Falownik Solis – aplikacja SolisCloud

SolisCloud dostępna na iOS i Android w wersji po polsku, zapewnia inteligentne monitorowanie systemu fotowoltaicznego. Platforma alarmuje o usterkach, prezentuje dane w czasie rzeczywistym, pozwala na skanowanie krzywej IV, a wyświetlacz przepływu energii na żywo zapewnia widoczność zarówno standardowych on-grid, jak i systemów z magazynowaniem energii.   

Użytkownicy doceniają intuicyjność, łatwość obsługi i niezawodność aplikacji. Niektórzy uważają, że rozkład tekstu w języku polskim zlewa się z całością i jest nieczytelny. Poza tym w opiniach użytkowników SolisCloud działa sprawnie i bezproblemowo. 

Solis – karta katalogowa

Inwerter SOLIS-3P5K-4G – karta katalogowa do pobrania tutaj KLIK.   

W 3-fazowej serii falowników Solis -3P(3-20)K-4G wyróżniamy modele o poniższych mocach:  

 • 3P3K-4G
 • 3P4K-4G
 • 3P5K-4G
 • 3P6K-4G
 • 3P8K-4G
 • 3P9K-4G
 • 3P10K-4G
 • 3P12K-4G
 • 3P15K-4G
 • 3P17K-4G
 • 3P20K-4G. 

Podsumowanie: warto czy nie?

Falowniki Solis wykonane są z wysokiej jakości komponentów globalnych producentów, m.in. japońskich, amerykańskich i niemieckich. Są trwałe i wydajne, nawet w najbardziej wymagających środowiskach. Ciekawostką jest wskaźnik awaryjności zgłoszony przez niezależną firmę konsultingową DNV-GL prowadzącą wszechstronne badania komponentów instalacji, wynosi on <0.2%! 

Inwertery Solis można kupić w zależności od zapotrzebowania w modelach jednofazowych i trójfazowych. Zamontować można je zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i obiektach komercyjnych. Kompatybilne są z siecią oraz systemami magazynowania. Są lekkie i kompaktowe, dzięki temu montaż jest łatwy i szybki. Jego wykonanie możliwe jest nawet przez jednego instalatora. Wszystkie falowniki Solis są skrupulatnie testowane zanim zostaną wysłane do klienta. Minusem może być fakt, że firma nie ma w Polsce oficjalnego przedstawicielstwa, a cały proces serwisowo – reklamacyjny załatwia się za pośrednictwem oficjalnego dystrybutora, czyli firmę Columbus Energy lub poprzez infolinię producenta.

Nasza ocena

SOLIS-3P5K-4G
4,1/5

 • Design 4,5/5
 • Funkcjonalności 4/5
 • Wydajność 5/5
 • Gwarancja 3/5
 • Opłacalność 4/5

Top

Inwerter Solis – opinie i Wasze oceny

Falowniki Solis kojarzą się z wysoką jakością komponentów i bardzo dobrym wykonaniem, dzięki temu zapewniają niezawodność systemu fotowoltaicznego przy niewygórowanej cenie. Pozwalają na łatwy i bezproblemowy montaż nawet instalatorowi, który działa w pojedynkę. Firma inwestuje w badania, nie boi się nowinek technologicznych, a także dokładnie testuje każdy inwerter przed sprzedażą. Ma to odzwierciedlenie w wielu otrzymanych nagrodach i gwarancji, którą można wydłużyć. 

Jesteś instalatorem lub użytkownikiem? 

Na samym dole strony, w sekcji komentarzy, możesz podzielić się swoją opinią i oceną falownika. Zbiorcza ocena będzie wyświetlana poniżej. 

Falownik Solis

8.2

Design

9.0/10

Funkcjonalności

8.0/10

Wydajność

10.0/10

Gwarancja

6.0/10

Opłacalność

8.0/10

Pros

 • Wysoka jakość komponentów
 • Trwałe i wydajne, testowane zanim zostaną wysłane do klienta
 • Niski wskaźnik awaryjności
 • Lekkie i kompaktowe, łatwe w montażu
 • Intuicyjna aplikacja SolisCloud

Cons

 • Brak testów PVEL
 • Brak oficjalnego przedstawicielstwa firmy w Polsce
 • Niewielu oficjalnych dystrybutorów