Recenzujemy falownik Growatt MOD 5000TL3-X. Sprawdzamy wiarygodność producenta, gwarancję, sprawność oraz funkcjonalności falownika. 

Wiarygodność: Growatt – co to za firma?

Kto produkuje falowniki Growatt? 

Producentem inwerterów jest firma Growatt założona w 2010 r. w Chinach. Produkuje falowniki dla każdego segmentu, zaczynając od mikroinstalacji, kończąc na dużych farmach fotowoltaicznych. Już w 2014 r. powstał polski oddział firmy. W 2016 roku Growatt przekroczył liczbę miliona wysyłek za granicę. Firma może pochwalić się prestiżowymi nagrodami: wyróżnieniem TÜV Rheinland dla inwerterów fotowoltaicznych serii MAX za najwyższy na rynku wskaźnik sprawności wynoszący 98,67% w 2019 r. oraz tytułem TOP PV BRAND w Polsce nadanym przez organizację EuPD Research w latach 2020 – 2021. 

Czy w Polsce jest przedstawicielstwo firmy Growatt? 

Tak, znajduje się ono przy ul. Kłodnickiej 56E w Rudzie Śląskiej. 
Informacje ogólne: info@growatt.pl 
Infolinia: +48 327 299 918 

 Growatt – serwis, oficjalni dystrybutorzy w Polsce 

Magazyn firmy Growatt znajduje się przy ul. Zamkowej 1 w Zabrzu. 
Z serwisem można skontaktować się poprze e-mail: serwis@growatt.pl 
Dział techniczny dostępny 7 dni w tygodniu w godz. 8.00 – 20.00. 

Oficjalnymi dystrybutorami inwerterów Growatt są firmy: Doko, FEGA, EcoABM, Enexon, PV Group Sp. z o.o., Fabryka Prądu, K500 SP. Z O.O., MP Solar Group. Kontakt do dystrybutorów oraz współpracujących instalatorów znajdziesz tutaj – KLIK .

Growatt – recenzja serii falowników trójfazowych Growatt MOD 3000TL3-X/4000TL3-X/5000TL3-X/6000TL3-X/7000TL3-X dostępnych w Polsce

Poniżej przedstawiamy naszą recenzję falownika Growatt MOD 5000TL3-X– oceniamy go pod kątem: designu, funkcjonalności, wydajności, dostępnej aplikacji, długości i warunków gwarancji oraz ogólnej opłacalności zakupu (czyli stosunku ceny do tego, co dostajemy w zamian). 

Design falownika

Kompatybilność z akumulatorami: nie 
Jednak seria Growatt MIN 2500TL-XE/3000TL-XE/3600TL-XE pozwala na użycie modelu TL-XH, który posiada wbudowany interfejs baterii – dzięki temu można rozszerzyć instalację fotowoltaiczną o układ z akumulatorami tworząc magazyn energii (instalacja hybrydowa). 
Chłodzenie: naturalne 
Nagrody:  
Wyróżnienie TÜV Rheinland dla inwerterów fotowoltaicznych serii MAX za najwyższy na rynku wskaźnik sprawności wynoszący 98,67% w 2019 r.  
Tytuł TOP PV BRAND w Polsce nadany przez organizację EuPD Research w latach 2020 – 2021. 
Wyświetlacz: dotykowy + OLED (gwarantowana trwałość nawet po minimum 20 000 kliknięciach) 
Wygląd (Innowacyjny, standardowy, przestarzały): innowacyjny 
Stopień ochrony: IP 66 

Nasza ocena: 3,5/5 

Funkcjonalności

MPPT: 2 
Komunikacja (łączność internetowa): interfejsy USB / RS485, Ethernet, RF, opcjonalnie Wi-Fi / GPRS / 4G 
Falowniki z serii MOD standardowo wyposażone sa w interfejsy komunikacyjne RS-485 z zaimplementowaną obsługa protokołu Modbus. Dzięki temu, możemy wpiąć falownik w systemy automatyki lub pobierać dane z falownika. Możemy również spiąć kilka falowników w sieć co umożliwia pracę współbieżną (nie powodująca podbijania napięcia po stronie AC).
Możliwość optymalizacji na poszczególnych modułach: współpracuje z optymalizatorami TIGO 
Wbudowana ochrona przeciwprzepięciowa DC/AC: tak, typ II 
Zabezpieczenie przed występowaniem Łuku Elektrycznego /AFCI: tak 
Optymalizacja pracy (wykrywanie uszkodzeń łańcuchów DC, zintegrowana regeneracja efektu PID): system monitorowania przebicia prądu
Zabezpieczenia przed odwrotną polaryzacją prądu stałego DC: tak
Zdalny serwis/ zdalne sterowanie pracą falownika: Możliwe zdalne sprawdzanie parametrów pracy paneli fotowoltaicznych oraz sieci energetycznej przez wykwalifikowanych monterów. 

Nasza ocena: 3,5/5 

Wydajność, czyli jaka jest sprawność falownika Growatt?

Wydajność w Europie: 97,5% 
Najniższa temperatura pracy falownika: -25 st. C
Najwyższa temperatura pracy falownika: 60 st. C 
Waga: 12,5 kg 
Głośność/ poziom hałasu: >25db dość cichy 
Testy wydajności (np. PVEL): brak 

Nasza ocena: 4/5

Falownik Growatt – gwarancja

Standardowy okres gwarancji to 10 lat z możliwością wydłużenia do 15  lub 20 lat.  Jest oficjalne przedstawicielstwo firmy w Polsce i bezpośrednia infolinia serwisowa działająca 7 dni w tygodniu, co jest wyróżnikiem marki. 

Nasza ocena: 4,5/5 

Opłacalność, czyli cena falowników Growatt

Inwertery Growatt to pewny wybór w rozsądnej cenie. Za Growatt MOD 5000TL3-X zapłacisz około 5000 zł. Biorąc pod uwagę co falownik daje w zamian, jest to bardzo rozsądny wybór.

Nasza ocena: 3,5/5 

Falownik Growatt – aplikacja ShinePhone

W pełni spolszczona aplikacja ShinePhone dostępna na iOS i Android, pozwala na zarządzanie instalacją fotowoltaiczną. Zazwyczaj działa poprawnie, jest przejrzysta i obrazowa. Udostępnia wszystkie wartości zmienne i średnie. Aplikację można skonfigurować tak, żeby otrzymywać dane np. o przestojach w produkcji.

Przykładowe problemy zgłaszane problemy przez użytkowników:
– „Aplikacja odcina wszystkie wartości powyżej 10 kWh. Użytkownicy nie mogą tego zmienić, przez co wykres miesięczny np. przy instalacji 3,6 kWh jest linią ciągłą.” 
Rozwiązanie: Linia ciągła czy stała produkcja wystąpi jedynie w przypadku gdy podłączyliśmy falownik do sieci, który pracował (produkował energie) a były przestoje w komunikacji z chmurą GTOWATT. Wtedy produkcja za okres przestoju dzieli się przez ilość dni bez połączenia i jest stała.
– „Przydałby się też wskaźnik autokonsumpcji. „
Rozwiązanie: Urządzenie samo w sobie nie wie nic o tym co dzieje się w obwodach odbiorczych. Zna tylko ilość energii, którą wyprodukowało.
Jeśli chcemy mieć wgląd w to co dzieje się w obwodach odbiorczych, należy w miejscu styku z dostawcą energii założyć  tzw. Smart Meter (licznik), który po podpięciu do falownika przez magistralę Modbus (RS-485) prześle dane do chmury i bedzie to widoczne w aplikacji.

Inwerter Growatt – karta katalogowa

Inwerter Growatt MOD 5000TL3-X–– karta katalogowa do pobrania tutaj KLIK.  

W 3-fazowej serii falowników Growatt wyróżniamy modele o poniższych mocach:  

 • GROWATT MOD 3000TL3-X
 • GROWATT MOD 4000TL3-X
 • GROWATT MOD 5000TL3-X
 • GROWATT MOD 6000TL3-X
 • GROWATT MOD 7000TL3-X 

Podsumowanie: warto czy nie?

Growatt stawia na bezpieczną technologię i dogłębną diagnostykę. Dużą wagę przywiązuje do niezawodności i długowieczności oferowanych falowników. Dzięki temu osiąga bardzo niską awaryjność inwerterów fotowoltaicznych, która wynosi zaledwie 0,54%. Taki wynik możliwy jest dzięki wykorzystaniu najwyższej klasy komponentów. Oprócz tego posiada zabezpieczenia AC/DC typu II chroniące przed uderzeniem pioruna oraz ochronę przed usterkami spowodowanymi zużyciem materiału (zabezpieczenie przed łukiem elektrycznym AFCI). Funkcja ta zabezpiecza instalację fotowoltaiczną przed pożarem. Dodatkowo, szeroki zakres mocy inwerterów – od 1kW do nawet 80kW – sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie i to w satysfakcjonującej cenie oraz bardzo dobrej jakości. 

Growatt – opinie i Wasze oceny

Inwertery Growatt to sprzęt dobrej jakości, o nowoczesnym i eleganckim designie. Jest bardzo lekki i łatwy w montażu. Jednak pod względem ceny nie jest bezkonkurencyjny. Plusem jest dział techniczny i dobre wsparcie klienta reagujące błyskawicznie oraz dostępne codziennie. 

 

Jesteś instalatorem lub użytkownikiem? 

Na samym dole strony, w sekcji komentarzy, możesz podzielić się swoją opinią i oceną falownika. Zbiorcza ocena będzie wyświetlana poniżej.  

Nasza ocena

Growatt MOD 5000TL3-X
3,85/5

 • Design 3,5/5
 • Funkcjonalności 3,5/5
 • Wydajność 4/5
 • Aplikacja 4/5
 • Gwarancja 4,5/5
 • Opłacalność 3,5/5

Falownik Growatt

7.6

Design

7.0/10

Funkcjonalności

7.0/10

Wydajność

8.0/10

Opłacalność

7.0/10

Gwarancja

9.0/10

Pros

 • Niska awaryjność
 • Bardzo lekki i łatwy w montażu
 • Nowoczsny design
 • Dział techniczny dostępny 7 dni w tygodniu
 • Dobre warunki gwarancji

Cons

 • Brak testów PVEL