Jeden z największych światowych producentów magazynów energii – Pylon Technologies – oferuje swoją najnowszą serię akumulatorów dla rozwiązań domowych – Pylontech Force w dwóch odsłonach: magazyn wysokonapięciowy (H2) oraz niskonapięciowy (L2). Zapraszamy do przeczytania naszej recenzji Pylontech Force H2.

Magazyny energii Pylon Technologies – wiarygodność producenta, co to za firma?

Pylon Technologies to chińska firma z siedzibą w Szanghaju, działająca na światowym rynku systemów magazynowania energii od 2013 roku. Do końca 2019 roku, firma czasu uruchomiła ponad 1,5 GWh pojemności magazynów energii w 50 krajach. W 2021 roku Pylontech uzyskał 2. miejsce wśród najpopularniejszych dostawców akumulatorów domowych na świecie.

Pylontech w swoich fabrykach tworzy produkty od podstaw – od materiału katody, ogniw litowych, BMS i integracji systemów, aż po produkt dla użytkownika końcowego.

Oficjalny dystrybutor magazynów energii Pylon Technologies: Soltec Sp. z o.o. sp.k., Columbus Energy S.A.

Kontakt w Polsce: Pylontech nie posiada przedstawicielstwa w Polsce. W sprawie reklamacji należy kontaktować się z lokalnym dystrybutorem lub poprzez adres mailowy bezpośrednio z Pylontech.

Warunki gwarancyjne Pylontech

Magazyn energii to duża inwestycja, która ma służyć wiele lat. Dobre warunki gwarancyjne oraz dostępność serwisu to sprawy kluczowe.

Warunki gwarancyjne Pylontech Force H2:

  • Gwarancja na okres do 10 lat – już na wstępie pojawia się niejasność, na którą trzeba zwrócić uwagę przy zakupie. Najczęściej podawany okres gwarancji baterii Pylontech Force to 10 lat. Spotkać się można jednak także z informacją o 5- lub 7-letnim okresie, z możliwością przedłużenia gwarancji do 10 lat pod warunkiem rejestracji produktu na stronie Pylontech.
  • Gwarancja obejmuje naprawę lub wymianę magazynu energii.
  • Aby gwarancja obowiązywała, należy użytkować magazyn energii zgodnie z instrukcją obsługi, według której należy wykonywać okresowe przeglądy techniczne baterii. Niektóre czynności, jak balansowanie baterii mogą być wykonywane zdalnie i są automatyczne, jednak niektóre np. inspekcja okablowania muszą być wykonane przez profesjonalistę autoryzowanego przez Pylontech. Tu mogą pojawić się ukryte koszty, o które koniecznie trzeba zapytać sprzedawcę przed zakupem.
  • Wystąpienie usterki trzeba zgłosić w ciągu 48 godzin – poprzez formularz reklamacyjny, otrzymany podczas zakupu. Kontaktować się można z dystrybutorem lub bezpośrednio z Pylontech, wysyłając formularz na adres mailowy: service@pylontech.com.cn
  • Warunki gwarancji oraz instrukcja obsługi są dostępne oficjalnie jedynie w języku angielskim. Formularz reklamacyjny można natomiast uzyskać także w języku polskim.

Pamiętaj! Gwarancja obowiązuje tylko wtedy, jeśli kupisz magazyn energii od Pylontech lub autoryzowanego przez Pylontech dystrybutora. Nie uzyskasz też wsparcia, jeśli urządzenie zostanie wadliwie zamontowane lub przewiezione – wiarygodny i doświadczony instalator to podstawa!

Gwarancja nie obowiązuje w przypadku:

  • Zamontowania magazynu na dworze bez zabezpieczenia przed bezpośrednim słońcem lub mrozem.
  • Wystąpienia wady podczas transportu urządzenia – taka usterka leży po stronie dystrybutora lub dostawcy.
  • Instalacji oraz obsługi baterii przez osobę do tego nieuprawnioną, tzn. nieposiadającą autoryzacji Pylontech.
  • Wad wynikających z bezpośredniego oddziaływania wody, pyłu lub gazu korodującego – w związku z tym lepiej nie montować urządzenia na zewnątrz budynku.
  • Nie stosowania się do zaleceń instrukcji obsługi m. in. okresowych inspekcji urządzenia.

Magazyn energii Pylontech Force H2- wydajność, funkcjonalności, opłacalność

Magazyn energii Pylontech Force H2 wysokiego napięcia to najnowsza bateria firmy Pylon Technologies. Do jego zalet należy modułowa budowa, która daje możliwość łatwego dopasowania pojemności akumulatora do potrzeb. Bateria jest kompatybilna z inwerterami hybrydowymi znanych producentów, a także daje możliwość pracy podczas awarii sieci elektromagnetycznej. Nasza recenzja Pylontech Force H2 składa się z 5 kategorii: design, wydajność, funkcjonalności, gwarancja, opłacalność. Sprawdź, czy jest to urządzenie dla ciebie.

Design

typ ogniwa: litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4) – najbezpieczniejsza technologia na rynku baterii.

ilość faz: 1 lub 3, w zależności od wybranego inwertera.

możliwość rozbudowy: tak, od 2 do 4 modułów (7,1-14,2 kWh)

montaż (wewnątrz / na zewnątrz budynku): wewnątrz

wygląd: standardowy

waga: od 82 kg (dwa moduły) do 152 kg (cztery moduły)

wodoodporność: tak

certyfikaty: VDE2510-50, IEC62619, IEC62477-1, IEC62040-1, CE, UN38.3. Tu warto wspomnieć, że Pylontech, jako pierwszy producent magazynów energii otrzymał od TÜV Rheinland certyfikat 2Pfg 2511 oraz VDE-AR-E 2510-50, przechodząc jeden z najbardziej rygorystycznych standardów certyfikacji na świecie.

klasa szczelności: IP55 – wysoka wśród baterii solarnych

nagrody: brak

Wydajność

pojemność nominalna: 7,1 kWh (2 moduły) do 14,2 (4 moduły)

stopień rozładowania (Depth of Discharge): 95%

moc rozładowania: 3,55 kW (2 moduły); 5,33 (3 moduły); 7,1 kW (4 moduły). Producent podaje też maksymalną moc dostępną przez 15 sekund, odpowiednio 7,68 kW, 11,52 kW i 15,36 kW.

napięcie nominalne (low/high voltage): 192-384 V w zależności od ilości modułów (high voltage)

sprawność baterii: 96%

Funkcjonalności

połączenie (coupling): DC

zintegrowany inwerter: nie

wbudowany wyświetlacz: nie

praca podczas awarii sieci: tak, jeśli inwerter daje taką możliwość.

kompatybilność z inwerterami: tak, z inwerterami hybrydowymi wielu firm, m. in. Solis, Sungrow, Growatt, SolaX, GoodWe

Gwarancja

okres gwarancji: do 10 lat – rejestracja baterii na stronie producenta pozwala wydłużyć okres gwarancji do 10 lat.

ilość cykli: 5 000 (szacowana trwałość baterii). Producent szacuje czas pracy baterii na ponad 15 lat.

ilość zmagazynowanej energii: nieokreślona

pojemność pod koniec okresu gwarancji: 50% pojemności początkowej. Trzeba było trochę poszperać, aby znaleźć tę informację. Nie jest to zaskakujące, bo wartość ta nie jest duża w porównaniu z innymi bateriami. Warto o ten szczegół dokładnie dopytać dystrybutora.

Opłacalność – cena magazynu energii Pylochtech Force H2

cena brutto jednego modułu: 12 343

Do obsługi modułów niezbędny jest moduł kontrolny BMS, którego koszt to około 6 180.

Kupując zestaw modułów bateryjnych wraz z modułem BMS można uzyskać lepszą cenę. Za gotowy magazyn energii o pojemności 10,65 kWh można zapłacić około 31 500.

Magazyn energii Pylontech Force H2 to niższa półka cenowa wśród baterii solarnych – jeśli zależy ci na niskiej cenie, a dość dobrej jakości baterii, to jest to produkt dla ciebie. Istnieje tu jednak pewne ryzyko gorszej obsługi serwisowej.

Pylontech Force H2 – warto czy nie?

– Jakość gwarancji i dostępność serwisu: pojawia się wiele niejasności: ile lat gwarancji, szczegóły możliwości przedłużenia tego okresu, co nie świadczy zbyt dobrze o producencie. Nie ma również przedstawicielstwa firmy w Polsce.

+/- Szacowana trwałość (długość gwarancji): Producent szacuje trwałość baterii na ponad 15 lat, jednak brakuje informacji o pojemności baterii po okresie gwarancyjnym. Jednocześnie w badaniach prowadzonych przez ITP Renewables w Australii, baterie Pylontech wypadły bardzo korzystnie pod względem bezproblemowej pracy i trwałości. Więcej o teście różnych baterii solarnych: KLIK.

+ Design: Modułowa budowa pozwala na łatwą rozbudowę i dopasowanie pojemności baterii do indywidualnych potrzeb. Magazyn ma wysoką klasę szczelności IP55, jednak nie zaleca się montowania go na zewnątrz budynku.

+ Możliwość pracy podczas blackoutu: tak, jeśli inwerter, z którym zintegrujesz baterię daje taką możliwość.

+ Opłacalność Pylontech Force H2: Niewysoka cena to znaczna zaleta tego magazynu energii.

Magazyn energii Pylontech Force L2 niskiego napięcia

Pojemność nominalna (DoD 95%): od 7,1 kWh do 14,2 kWh

Typ ogniwa: litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4)

Połączenie (coupling): AC lub DC – można sparować z inwerterem hybrydowym lub inwerterem akumulatorowym.

Ilość faz: 1 lub 3

Możliwość rozbudowy: tak, od 2 do 4 modułów

Klasa szczelności: IP55

Napięcie nominalne: 48 V (low voltage)

Moc: 3,6 – 4,8 kW w zależności od ilości modułów. Producent podaje też max moc dostępną przez 15 sekund: 5,28 kW

Kompatybilne inwertery: tak, zarówno hybrydowe, jak i dedykowane samej baterii, wielu firm m.in. SofarSolar, Solis, Growatt, SolaX, Goodwe, Sungrow

Cena magazynu energii Pylontech Force L2: 11 162 za moduł baterii +moduł kontrolny BMS 7 749. Kupując magazyn w gotowym zestawie, można uzyskać lepszą cenę. Za magazyn energii o pojemności 10,65 kWh (3 moduły) można zapłacić około 32 100.

Magazyn energii Pylontech Force L2 to urządzenie wszechstronne, które może sprawdzić się zarówno w nowych instalacjach fotowoltaicznych, jak i w już istniejących jako retrofit. Bateria może współpracować z inwerterami wielu producentów, co daje dużą swobodę doboru zestawu solarnego do własnych potrzeb. Cena magazynu jest atrakcyjna. Minus tego rozwiązania jest podobny, jak w przypadku Pylontech Force H2 – nie dość jasne warunki gwarancji, które trzeba szczegółowo omówić z dystrybutorem, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki.

Przydatne linki

Informacja Pylontech Force H2: KLIK
Instrukcja obsługi Pylontech Force H2 (PL): KLIK
Warunki gwarancji Pylontech Force H2: KLIK
Informacja Pylontech Force L2: KLIK