Recenzujemy falownik SofarSolar KTL-X. Sprawdzamy wiarygodność producenta, gwarancję, sprawność oraz funkcjonalności falownika.

Wiarygodność: SofarSolar – co to za firma?

Falowniki produkuje SofarSolar, firma założona w 2012 roku. Jest ona jedną ze spółek zależnych Grupy Sofar z Chin i specjalizuje się w produkcji, sprzedaży i serwisie inwerterów sieciowych. Falowniki o mocy od 1kW do 7,5kW przeznaczone są dla użytkowników indywidualnych, a od 10kW do 255kW na użytek komercyjny. SofarSolar produkuje także inwertery hybrydowe od 3kW do 20kw i baterie magazynujące Amass.

Falowniki bateryjne marki SofarSolar wcześniej znane były głównie na rynku azjatyckim i australijskim, obecnie stosowane są już w ponad 40 krajach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Holandii czy Francji. W Polsce inwertery SofarSolar cieszą się coraz większą popularnością. Od 2019 roku działa w Polsce polskojęzyczne wparcie techniczne. Obecnie SofarSolar jest jedną z pięciu największych firm zajmujących się falownikami w Chinach.

Czy w Polsce jest przedstawicielstwo firmy SofarSolar?

Tak, w Polsce znajduje się oficjalny przedstawiciel chińskiego producenta. Biuro Sofar znajduje się przy ulicy Zygmunta Jórskiego 30 w Warszawie.

Kontakt do biura:
+48 22 428 50 99
biuro@sofarsolarpoland.pl

Kontakt do serwisu
service.pl@sofarsolar.com
serwis@sofarsolarpoland.pl

SofarSolar – serwis, oficjalni dystrybutorzy w Polsce

SofarSolar posiada dwóch oficjalnych dystrybutorów – Corab Sp.z o.o. oraz EnergyNAT Sp. z o.o. Corab Sp. z o.o. prowadzi szkolenia techniczne dla przyszłych instalatorów falownika SofarSolar (w ramach Akademii Corab). SofarSolar we współpracy z Solar Building Polska również prowadzi szkolenia praktyczne dla instalatorów w Centrum Szkoleniowym SofarSolar w Rzeszowie (Akademia SofarSolar).

SofarSolar seria KTL-X 3-12 KW – recenzja serii falowników trójfazowych dostępnych w Polsce

Poniżej przedstawiamy naszą recenzję falownika – oceniamy go pod kątem: designu, funkcjonalności, wydajności, dostępnej aplikacji, długości i warunków gwarancji oraz ogólnej opłacalności zakupu (czyli stosunku ceny do tego, co dostajemy w zamian).

Design falownika SofarSolar seria KTL-X 3-12 KW

Kompatybilność z akumulatorami: brak 
Data premiery (wiek modelu): 2015 
Chłodzenie: naturalne 
Nagrody: brak nagród od PVEL 
Wyświetlacz: LCD (4cale) 
Wygląd (Innowacyjny, standardowy, przestarzały): innowacyjny 
Stopień ochrony: IP 65, co zabezpiecza urządzenie przed przedostawaniem się pyłów i wody, inwerter może więc być montowany na zewnątrz. 

NASZA OCENA: 3/5 

Funkcjonalności SofarSolar serii KTL-X 3-12 KW

MPPT: 2
Komunikacja (łączność internetowa):  Wi-Fi, Ethernet WLAN (RS485), GPRS (opcjonalnie), SD karta
Możliwość optymalizacji na poszczególnych modułach – brak 
Wbudowana ochrona przeciwprzepięciowa DC/AC: Inwerter SofarSolar posiada wbudowany wyłącznik obciążenia prądu stałego DC, zabezpieczenie przeciwko pracy wyspowej oraz wbudowaną funkcję „zero export”. Funkcja „zero export” pozwala na dostosowanie energii produkowanej przez falownik do aktualnego zużycia energii w gospodarstwie domowym, redukując nadmiar produkowanej mocy, kiedy to konieczne. 
Zabezpieczenie przed występowaniem Łuku Elektrycznego /AFCI: brak 
Optymalizacja pracy (wykrywanie uszkodzeń łańcuchów DC, zintegrowana regeneracja efektu PID): brak 
Zdalny serwis/ zdalne sterowanie pracą falownika: Falownik SofarSolar standardowo posiada moduł Wi-Fi, który pozwala na monitorowanie bieżących parametrów on-line. Ma także menu w wersji po polsku. Gdy zabraknie sieci bezprzewodowej, można go podłączyć do internetu za pomocą przewodu sieciowego lub sieci komórkowej. Gromadzone dane zapisane są na zewnętrznej karcie pamięci przez okres nawet 25 lat. Dodatkowo, można zdalnie sterować ograniczeniem mocy czynnej / biernej.  

NASZA OCENA: 4/5 

Wydajność, czyli jaka jest sprawność falownika Sofar Solar?

Wydajność w Europie: 97,5% 
Najniższa temperatura pracy falownika: -25 stopni C 
Najwyższa temperatura pracy falownika: +60 stopni C 
Waga: 21 kg (kompaktowy, beztransformatorowy)
Głośność/ poziom hałasu: <29 dB 
Testy wydajności/nagrody: Brak nagród od PVEL 

NASZA OCENA: 3,5 /5 

 

Falownik SofarSolar – gwarancja

Jaka jest gwarnacja na inwertery Sofar Solar? Inwertery SofarSolar, które sprzedawane są przez oficjalnych dystrybutorów w Polsce, posiadają standardowo wydłużony okres gwarancji, który wynosi 120 miesięcy, czyli 10 lat od daty zakupu (zwykły okres gwarancji na inwertery SofarSolar wynosi 5 lat). Można wystąpić o przedłużenie gwarancji w ciągu 24 miesięcy od daty produkcji przez firmę SofarSolar lub SofarSolar Poland dostarczając numer seryjny i kopię karty gwarancyjnej urządzenia. Okres gwarancyjny można wydłużyć dodatkowo odpłatnie do 15 lub 20 lat. Na falowniki hybrydowe okres gwarancji jest krótszy i wynosi 5 lat. Więcej o gwarancji TUTAJ 

Warto zwrócić uwagę na warunki tej gwarancji, oferowane przez instalatora. Kto pokrywa koszty zwrotu, demontażu, jak szybki jest czas wymiany od zgłoszenia usterki. Sofar Solar jest raczej masowym produktem, oferowanym przez wielu dystrybutorów, czas reakcji i podejście do zgłoszenia reklamacyjnego może się różnić. Można również zgłosić usterkę bezpośrednio producentowi okazując dowód zakupu /umowę montażu z numerem seryjnym.

NASZA OCENA: 3,5/5 

Opłacalność, czyli cena falowników SofarSolar

Czy opłaca się kupować falownik Sofar Solar? Seria falowników SofarSolar KTL-X to jedne z najtańszych inwerterów dostępnych na rynku. Inwerter SofarSolar 3.3KTL-X to koszt ok. 3600 zł, natomiast SofarSolar 8.8KTL-X kupisz za ok. 4800 zł. W zamian oferuje na prawdę długą gwarancję i przyzwoite osiągi.  Póki co w większości przypadków nie dzieję się z nimi nic złego, a klienci nie zgłaszają masowo usterek. 

Na pewno jest to jeden z popularniejszych falowników montowanych w dużej mierze przez mniejszych instalatorów. Oferowany jest dla klientów, u których jak najniższa cena końcowa za instalację ma kluczowe znaczenie

NASZA OCENA: 4/5 

Falownik SofarSolar – aplikacja Solar MAN

Inwertery SofarSolar obsługiwać można aplikacją SolarMAN, która jest dostępna na iPhone’y i smartfony z systemem operacyjnym Android. Umożliwia monitorowanie instalacji fotowoltaicznej pokazując dane (np. moc i uzysk) w formie wykresu w czasie rzeczywistym oraz w formacie dziennym, miesięcznym, rocznym i ogólnym.  

 Aplikacja SolarMAN dostępna jest w sklepie Google Play. Jak zauważają jej użytkownicy, podstawowymi wadami SolarMAN są brak menu w języku polskim oraz możliwości powiększenia wykresu produkcji energii. Wielu także narzeka, że aplikacja często się zawiesza oraz pokazuje nieaktualne dane.  

Sofar Solar 8.8KTL-X – karta katalogowa

Karta katalogowa opisanej serii do pobrania tutaj – KLIK.

W 3-fazowej serii falowników SofarSolar wyróżniamy modele o poniższych mocach:
3.3KTL-X
4.4KTL-X
5.5KTL-X
6.6KTL-X
8.8KTL-X
11 KTL-X
12 KTL-X.

Inwerter SofarSolar: warto czy nie?

Podsumowując, seria falowników Sofar Solar KTL-X doceniana jest za wysoką jakość użytych do ich budowy komponentów, sprawność, bezawaryjność, a także za niskie ceny. Falowniki SofarSolar posiadają 10-letnią gwarancję, co nie jest częste u innych producentów inwerterów. Spełniają normy programu PROSUMENT, a także znajdują się w bazie oprogramowania PV Sol system. Co ważne, dostępny jest sprawny serwis w języku polskim oraz prosty panel monitoringu również po polsku. Wszystko to sprawia, że po inwertery SofarSolar KTL-X naprawdę warto sięgać i śmiało instalować je w swoich mini-elektrowniach. 

Inwerter SofarSolar – opinie instalatorów i użytkowników

W opinii użytkowników seria falowników SofarSolar KTL-X jest solidna i niezawodna, a do tego tania. Jest także chętnie wybierana ze względu na wysoką wydajność i intuicyjną obsługę. Natomiast instalatorzy sięgają po nią ze względu na wygodny i szybki montaż “Plug&Play”.  Inwertery cechują się również ponadprzeciętną długością gwarancji. 

Jesteś instalatorem lub użytkownikiem?

Na samym dole strony, w sekcji komentarzy, możesz podzielić się swoją opinią i oceną falownika. Zbiorcza ocena będzie wyświetlana poniżej.

Nasza ocena

Sofar Solar seria KTL-X
3,6/5

  • Design 3/5
  • Funkcjonalności 4/5
  • Wydajność 3,5/5
  • Gwarancja 3,5/5
  • Opłacalność 4/5

Najtańszy

Falownik SofarSolar - Wasza ocena

7.2

Design

6.0/10

Funkcjonalności

8.0/10

Wydajność

7.0/10

Gwarancja

7.0/10

Opłacalność

8.0/10

Pros

  • Długi okres gwarancji
  • Atrakcyjna cena
  • Przedstawicielstwo firmy w Polsce

Cons

  • Brak nagród od PVEL
  • Niedopracowana aplikacja SolarMAN