Sprawdzamy dla Was doświadczenie, ofertę, warunki gwarancji, a także opinie klientów firmy SmartSolar zajmującej się sprzedażą oraz montażem instalacji fotowoltaicznych  pomp ciepła.

O firmie

SmartSolar zajmuje się sprzedażą systemów fotowoltaicznych, magazynów energii i pomp ciepła. Firma, która do sierpnia 2020 roku nosiła nazwę TXM sp. z o.o., w zeszłym roku przeszła rebranding i rozszerzyła swoją działalność.  Działa na terenie całego kraju proponując klientom kompleksowe i profesjonalne usługi. Od projektu, poprzez pozyskanie finansowania, dostawę, montaż, przyłączenie do sieci dystrybucyjnej aż po serwis.

Jako jedni z pierwszych na polskim rynku zaczęli realizację projektów PV w oparciu o mikroinwertery, testując jednocześnie to rozwiązanie w połączeniu z magazynami energii.

Firma oferuje rozwiązania magazynowania energii dla falowników centralnych oparte o produkty firmy Victron. 

smartsolar partnerzy

smartsolar.pl Sp. z o.o. – kontakt

Plac Konesera 8
03-1 736 Warszawa
tel.: +48 22 3000 880
e-mail: biuro@smartsolar.pl

Oferta firmy

Ofertę kierują do klientów indywidualnych, firm oraz rolników. Oferując im instalację fotowoltaiczną na dachu lub gruncie, połączoną także z magazynem energii, pompą ciepła lub piecem elektrycznym.

Firma korzysta z produktów marek: LONGi Solar, Sunpower, Seraphim; Trina Solar, REC, Sunlink. W przypadku falowników firma wykorzystuje w swoich instalacjach inwertery firmy Fronius, SolarEdge, Huawei czy Steca.

Poza zakupami u największych polskich dostawców, firma realizuje również własny import paneli i mikroinwerterów bezpośrednio od producentów. Posiada własny magazyn 3500 m2 w okolicach Warszawy oraz 25 własnych, wyszkolonych ekip montażowych.

Cena instalacji fotowoltaicznej od SmartSolar

Na oficjalnej stronie internetowej nie ma informacji o szczegółach oferty, brakuje także symulacji wstępnych kosztów. W zamian firma prosi potencjalnego klienta do zostawienia kontaktu, aby konsultanci mogli oddzwonić i porozmawiać o szczegółach.

Firmowi konsultanci przygotowują dla klienta szczegółową ofertę w trzech wariantach cenowych. Dla instalacji 10 kWp koszt waha się od niemal 44 tys. do prawie 49 tys. złotych brutto w zależności od użytych komponentów.

Oto przykładowa symulacja kosztów (grudzień 2021 r.) dla instalacji 9,72 kWp (na dachu skośnym z blachodachówki). SmartSolar proponuje użycie paneli Jinko Tiger 405W N-Type 66TR (24 szt.) oraz inwerterów:

 •  FoxESS T8 8000W (3-fazowy, 2 MPPT & Wifi) to koszt ok. 44 000 zł brutto,
 • lub Huawei SUN2000 – 8KTL-M1 to koszt 46 000 zł brutto,
 • lub mikroinwerterów firmy Hoymiles: 0xHM400, 0xHM-800, 6xHM-1500 o łącznej mocy 9 kW i koszcie ok. 48 500 zł brutto.

W cenie zawarte jest przygotowanie dokumentacji dla instalacji, dostawa i montaż oraz opracowanie dokumentacji powykonawczej niezbędnej do odbioru instalacji i jej uruchomienia. Ofertę cenową za poszczególne konfigurację sprzętowe uznajemy za dobrą ofertę mieszczące się w średniej rynkowej.

Warunki gwarancji:

Panele fotowoltaiczne: 30 lat na moc 87,4% i 25 lat na produkt.
Inwertery: gwarancja producenta.
Instalacja: dodatkowo 5 lat pełnej gwarancji oraz dożywotni monitoring.
W cenie Serwis „door to door”.

Termin realizacji: termin realizacji to maksymalnie 25 dni roboczych od podpisania umowy.

Warunki gwarancji i serwisu

Firma oferuje aż 5 lat gwarancji na montaż, 15 lat gwarancji na konstrukcje naziemne i od 10 do 30 lat na pozostałe urządzenia (moduły i mikroinwertery fotowoltaiczne).

Na całą instalację, oprócz gwarancji producenta zarówno na sam produkt jak i jego moc, firma daje dodatkowo 5 lat pełnej gwarancji oraz dożywotni monitoring. Dział monitoringu SmartSolar na bieżąco zajmuje się śledzeniem parametrów instalacji, gdyby wartości odbiegały od normy reaguje, kontaktuje się z właścicielem i wysyła serwisantów.

W cenie Serwis „door to door”.

SmartSolar– opinie klientów

W serwisie Google obecnie znajduje się 115 opinii na temat firmy z łączną oceną na 4,7 gwiazdki. Opinie w znacznej mierze pozytywne. Wielu klientów trafia do firmy z polecenia. Doceniają szeroką ofertę za przystępne pieniądze oraz nienachalnych doradców. Na każdym etapie inwestycji firma informuje klientów poprzez e-mail oraz telefonicznie o postępach w realizacji. Montaże w większości przypadków odbywają się sprawnie i bez problemów. Ekipy monterów są dokładne, solidne i rzetelne- po montażu wyjaśniają i cierpliwie tłumaczą co, gdzie jest oraz jak obsługiwać urządzenia. Sprawdzają też każdy szczegół i prawidłowe działanie instalacji.

W ostatnich miesiącach pojawiło się jednak więcej głosów krytycznych związanych z brakiem dotrzymywania terminów, brakami sprzętowymi czy utrudnionym kontaktem z firmą w chwili, gdy występują problemy. 

Montaże i przykładowe realizacje

smartsolar realizacje
Przykładowe realizacje firmy SmartSolar / źródło: oficjalna strona internetowa

Nasza ocena

Cena / Jakość komponentów: 5/5   

Klienci otrzymują od konsultanta indywidualną ofertę w trzech wariantach cenowych. Znajdą w niej wszystkie szczegóły dotyczące użytych urządzeń, komponentów, gwarancji, ceny oraz terminu realizacji. Instalowane urządzenia są dobrej jakości, która potwierdzona jest w międzynarodowych rankingach. Sprzęt kupowany jest od renomowanych producentów. Koszt inwestycji jest umiarkowany, ale adekwatny do tego, co klient otrzymuje w ramach oferty.

Obsługa klienta: 2,5/5   

Konsultanci działają profesjonalnie, szybko i – co ważne – nienachalnie. Rozmowa jest rzeczowa, a na mailową prośbę o ofertę i wycenę, pojawia się szybka (w ciągu jednego dnia roboczego), konkretna i kompleksowa odpowiedź.

W ostatnich miesiącach w internecie pojawiło się jednak więcej głosów od niezadowolonych klientów. Dotyczą one nie dotrzymywania terminów, braku zapisanego w umowie sprzętu czy utrudnionego kontaktu z firmą w chwili, gdy występują problemy.  Zdecydowaliśmy obniżyć ocenę firmę ze względu na mnogość negatywnych komentarzy, które w żaden sposób SmartSolar nie prostuje

Doświadczenie 4,5/5   

Firma chwali się 11-letnim doświadczeniem w branży, jednak pod szyldem SmartSolar występuje dopiero od sierpnia 2020 roku, wcześniej istniała jako TXM sp.zo.o., która założona została 2010 roku.  SmartSolar instaluje fotowoltaikę w każdym województwie.

Warunki i realizacja gwarancji 3/5   

Dobre warunki gwarancji. Na uwagę zasługuje dodatkowa 5-letnia pełna gwarancja na całą instalację, dożywotni monitoring oraz serwis „door to door”.

Szybkość realizacji 4/5   

Montażyści (własne ekipy montażowe) działają profesjonalnie oraz cierpliwie odpowiadają na pytania oraz przekazują wszystkie niezbędne informacje o instalacji. Termin realizacji, zazwyczaj do miesiąca, udaje się bez problemu umówić. Montaż instalacji trwa 1 – 3 dni.

SmartSolar- podsumowanie

Połączenie fotowoltaiki z magazynami energii i pompami ciepła pozwala przygotować dla klientów kompleksową ofertę idealnie skrojoną do indywidualnych potrzeb. Co więcej, SmartSolar postawił na  sprawdzone urządzenia najlepszych producentów, co daje jakościowy produkt z długim okresem gwarancji.

Obsługa klienta i procesy realizacji zamówienia zazwyczaj działają w firmie sprawnie i terminowo. W ostatnich miesiącach klienci umieścili jednak w internecie więcej głosów krytycznych związanych z gorszym dotrzymywaniem terminów, brakiem zadeklarowanego w umowie sprzętu  czy utrudnionym kontaktem z firmą w chwili, gdy występowały problemy. 

Firma działa w całej Polsce, ma własne ekipy monterskie, a  w razie potrzeby pracuje z podwykonawcami, których uprzednio szkoli.

Koszt instalacji fotowoltaicznej wykonanej przez SmartSolar jest umiarkowany, jednak użycie renomowanych podzespołów sprawia, że jest to bardzo ciekawa alternatywa dla przyszłych prosumentów.

Jaka jest Wasza opinia na temat usług firmy? Zapraszamy do oceniania i komentowania. 

Smart Solar

7.6

Cena / Jakość komponentów

10.0/10

Obsługa klienta

5.0/10

Doświadczenie

9.0/10

Warunki gwarancji

6.0/10

Szybkość realizacji

8.0/10

Pros

 • Bardzo dobre podzespoły od najlepszych producentów
 • Szeroka oferta –fotowoltaika + pompy ciepła + magazyn energii
 • Pomoc w uzyskaniu środków na sfinansowanie inwestycji – dotacja, kredyt, leasing
 • Własne ekipy monterskie
 • Dobre warunki gwarancji

Cons

 • Brak kalkulatora/ cennika usług, przez co nie ma możliwości oszacowania kosztów przed kontaktem z firmą
 • Sporo negatywnych opinii klientów
 • Brak odpowiedzi firmy na negatywne opinie