Recenzujemy falownik FoxESS z serii T. Sprawdzamy wiarygodność producenta, gwarancję, sprawność oraz funkcjonalności falownika. 

Wiarygodność: FoxESS – co to za firma?

Kto produkuje falowniki FoxESS? 

FoxESS Co., Ltd została założona w 2019 roku w Chinach. Obecnie jest częścią globalnego konglomeratu firm, z których głównym udziałowcem jest Tsingshan Group, spółka z listy Fortune Global 500 i największy producent stali nierdzewnej na świecie. Firma posiada zaawansowane centrum badawczo-rozwojowe w Wuxi, w którym inżynierowie i technicy pracują nad udoskonalaniem inwerterów i urządzeń do magazynowania energii. 

Czy w Polsce jest przedstawicielstwo firmy FoxESS? 

W Polsce FoxESS Co., Ltd działa od marca 2021 r. za pośrednictwem spółki FoxESS Polska Sp. z o.o., która dostarcza nowoczesne falowniki gotowe do rozbudowy o magazyny energii, z pełnym zapleczem szkoleniowym i wsparciem technicznym. Oficjalny przedstawiciel FoxESS ma swoją siedzibę przy ul. Stanisława Konarskiego 18C w Gliwicach. 

Kontakt do biura: 
E-mail: info@fox-ess.pro 
tel. +48 727 012 921 

FoxESS – serwis, oficjalni dystrybutorzy w Polsce 

Serwis i Pomoc Techniczna dostępna jest mailowo i telefonicznie: 
E-mail: serwis@fox-ess.pro 
tel. +48 727 012 923/+48 727 012 924 /+48 727 012 925 

Urządzenia FoxESS znajdziesz u autoryzowanych Partnerów: 
ECO SYSTEM 
ELEMENTUM PV Sp. z o.o. 
KENO Sp. z o.o. 
OEM Energy Sp. z o.o. 
SUNPROFI Sp. z o.o. 
ALIANS Sp. z o.o. 
EWEREST ENERGY 
KWANT Hurtownie Elektryczne Sp. z o.o. 
PROCARTE PV Sp. z o.o. / PV-MET Sp. z o.o 
MENLO ELECTRIC S.A. 
PHU ZENIT Wojciech Jastrzębski 

Producent stworzył specjalną ofertę dla instalatorów. FOX TEAM skierowany do instalatorów falowników FoxESS ogólnopolski program lojalnościowy umożliwiający zdobywanie poziomów i związanych z nimi nagród, a dla najaktywniejszych instalatorów wydłużone gwarancje na falowniki i elitarne spotkania członków FOX TEAM z całej Polski. 

FoxESS– recenzja serii falowników trójfazowych FoxESS z serii T dostępnych w Polsce

Poniżej przedstawiamy naszą recenzję falownika FoxESS T5– oceniamy go pod kątem: designu, funkcjonalności, wydajności, dostępnej aplikacji, długości i warunków gwarancji oraz ogólnej opłacalności zakupu (czyli stosunku ceny do tego, co dostajemy w zamian). 

Design falownika

Kompatybilność z akumulatorami: tak, zoptymalizowany do rozbudowy z systemami magazynowania FoxESS 
Data premiery: 2020 
Chłodzenie: konwekcyjne do 12kW,  powyżej wymuszona konwekcja.
Nagrody: brak 
Wyświetlacz: LCD, klawisz dotykowy 
Wygląd (Innowacyjny, standardowy, przestarzały): innowacyjny 
Stopień ochrony: IP 65   

Nasza ocena: 4/5 

Funkcjonalności

MPPT: 2  
Komunikacja (łączność internetowa): WiFi (standard)/GPRS (opcjonalnie) 
Możliwość optymalizacji na poszczególnych modułach: nie 
Wbudowana ochrona przeciwprzepięciowa DC/AC: tak 
Zabezpieczenie przed występowaniem Łuku Elektrycznego /AFCI: AFCI opcjonalnie, możliwość zastosowania zewnętrznego zabezpieczenia
Zabezpieczenia przed odwrotną polaryzacją prądu stałego DC: tak 
Zdalny serwis/ zdalne sterowanie pracą falownika: zdalny monitoring i zarządzanie poprzez aplikację lub portal web 

Nasza ocena: 4/5 

Wydajność, czyli jaka jest sprawność falownika FoxESS?

Wydajność w Europie: 97,8% 
Najniższa temperatura pracy falownika: -20 st. C 
Najwyższa temperatura pracy falownika: 60 st. C 
Waga: 20 kg 
Głośność/ poziom hałasu: <30 dB 
Testy wydajności (np. PVEL): brak 

Nasza ocena: 3,5/5 

Falownik FoxESS – gwarancja

Standardowa gwarancja wynosi 12 lat. Można ją przedłużyć o 3 lata (do 15 lat) lub o 8 lat ( do 20 lat) za dodatkową opłatą. Wysokość opłaty zależy od oficjalnego dystrybutora, od którego Twój instalator kupuje sprzęt.

Informacja od producenta: 

„Działamy w systemie door-to-door, w sytuacji, kiedy wystąpi usterka naszego falownika, instalator lub klient końcowy kontaktuje się z naszym wsparciem technicznym. Nasz dział techniczny sprawdza parametry elektryczne falownika, około 90 % usterek rozwiązujemy zdalnie (często brakuje jednej fazy lub parametry napięcia w sieci klienta są nieprawidłowe).  Nasze wsparcie techniczne ma pełen dostęp serwisowy do falownika (jeśli falownik jest podłączony do Internetu). Jeśli stwierdzimy, że pomoc zdalna jest bezcelowa i falownik jest do wymiany, wysyłamy kurierem do klienta nowy falownik do 48h (nie naprawiamy falowników a uszkodzony falownik odbieramy kurierem od klienta po wymianie). Instalator który dokonuje gwarancyjnej wymiany falownika otrzymuje od nas rekompensatę.”

Nasza ocena: 5/5 

Opłacalność, czyli cena falowników FoxESS

Inwerter FoxESS T5 kupisz za około 4000 zł. To bardzo atrakcyjna cena za sprzęt dobrej jakości, o nowoczesnym designie i z tak długą gwarancją. Stanowi ciekawą alternatywę dla konkurencyjnych produktów innych firm.  

Nasza ocena: 4/5 

Falownik FoxESS – aplikacja FoxCloud

Aplikacja FoxCloud przeznaczona zarówno na Adroida, jak i iOS. Według producenta cechuje się przejrzystym i prostym w obsłudze interfejsem. Jednak wielu użytkowników uważa ją za nieintuicyjną i ubogą w funkcjonalności. Brakuje jej widgetów np. aktualnej produkcji, możliwości porównania produkcji energii i innych parametrów z różnych dni na wykresie wspólnym oraz powiadomień o błędnym działaniu, trybie offline lub awarii falownika. W opinii wielu chaotycznie i mało zrozumiale przedstawia dane oraz jest mało logiczna. Po pierwszej instalacji niektórym prosumentom aplikacja działała przez 12 godzin, później przy próbie logowania pojawiał się komunikat „timeout” i FoxCloud przestawał działać. Reinstalacja nie przynosiła żadnych skutków. 

Trzeba jednak mieć na uwadze, że FoxCloud jest nowym produktem, wciąż rozwijanym i udoskonalanym. Producent nadal prosi użytkowników o zgłaszanie swoich sugestii odnośnie usprawnienia aplikacji. Każda kolejna aktualizacja ma poprawiać niedociągnięcia i dodawać nowe funkcjonalności. 

Falownik FoxESS – karta katalogowa

Falownik FoxESS T5– karta katalogowa do pobrania tutaj – KLIK. 

W 3-fazowej serii falowników FoXESS  wyróżniamy modele o poniższych mocach:  

FoxESS T3/T4/ T5/T6/ T8/ T10/T12/ T15/T17/ T20/T25. 

Podsumowanie: warto czy nie?

Producent deklaruje, że w jego produktach znajdziemy wysokiej klasy podzespoły (przykładowo japońskie kondensatory Nippon Chemi-Con oraz koreańskie Samyoung) oraz zaawansowaną elektronikę. W każdym ze swoich produktów FoxESS zaoferował do tego 12-letnią standardową gwarancję. 

Firma stawia dopiero pierwsze kroki na polskim rynku, więc potrzeba czasu, żeby zweryfikować zapewnienia producenta. Trzeba jednak przyznać, że wymagania można postawić wysoko. Foxx ESS daje nowoczesny produkt w atrakcyjnej cenie, do tego z dobrą gwarancją i obsługą posprzedażową. Brakuje jednak wyróżnień i nagród branżowych oraz testów wydajności PVEL, co potwierdzałoby solidność i niezawodność sprzętu oraz doceniałoby profesjonalne działania firmy na rodzimym rynku.  

Nasza ocena

FoxESS – T5
4,1/5

 • Design 4/5
 • Funkcjonalności 4/5
 • Wydajność 3,5/5
 • Gwarancja 5/5
 • Opłacalność 4/5

Falownik FoxESS- opinie i Wasze oceny

Instalatorzy falowników FoxESS doceniają solidne wykonanie (obudowa wykonana jest z aluminium), łatwy montaż i prostą konfigurację podglądu konsumpcji oraz monitoringu.  Chwalą też intuicyjną aktualizację oprogramowania przez port USB dostępny w każdym falowniku oraz zdalną zmianę parametrów z konta instalatora na foxesscloud.com. Ich zdaniem włączone falowniki nie wydają żadnych nieprzyjemnych dźwięków, a co więcej – szybko włączają się, wystarczą minimalne wartości napięć i prądów. 

Jesteś instalatorem lub użytkownikiem? 

Na samym dole strony, w sekcji komentarzy, możesz podzielić się swoją opinią i oceną falownika. Zbiorcza ocena będzie wyświetlana poniżej. 

Falownik FoxESS

8.2

Design

8.0/10

Funkcjonalności

8.0/10

Wydajność

7.0/10

Gwarancja

10.0/10

Opłacalność

8.0/10

Pros

 • Długa gwarancja
 • Atrakcyjna cena
 • Dobra obsługa posprzedażowa
 • Łatwa instalacja i konfiguracja
 • Ładny design

Cons

 • Brak nagród oraz wyróżnień pism i instytucji branżowych
 • Brak testów wydajności PVEL
 • Nowa firma na rynku PL, bez ugruntowanej pozycji