Recenzujemy falownik Fronius Symo 3-fazowy 5.0-3M. Sprawdzamy wiarygodność producenta, gwarancję, sprawność oraz funkcjonalności falownika.

Wiarygodność: Fronius – co to za firma?

Fronius jest austriacką firmą założoną w 1945 roku, od 1992 roku produkującą inwertery. Obecnie to jeden z największych producentów falowników na świecie, posiadający 36 oddziałów na pięciu kontynentach. Oprócz produktów dla branży fotowoltaicznej, Fronius opracowuje technologie dla spawalnictwa oraz ładowania akumulatorów.

Czy w Polsce jest przedstawicielstwo firmy Fronius?

Fronius ma oficjalne przedstawicielstwo w Gliwicach, przy ul. G. Eiffel’a 8.

Posiada również bardzo rozbudowaną wersję strony internetowej po polsku.

Fronius – serwis, oficjalni dystrybutorzy w Polsce

Proces serwisowy można zainicjować online za pomocą aplikacji przy użyciu numeru seryjnego falownika. W razie problemów technicznych można zadzwonić także do polskiego oddziału w Gliwicach.

Fronius często organizuje szkolenia dla instalatorów. Firma udostępniła instalatorom aplikację Fronius Solar.SOS, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje oraz odpowiedzi na zapytania techniczne. Na oficjalnej stronie internetowej udostępnione jest dedykowane forum dla instalatorów.

Fronius Symo 3m – recenzja serii falowników trójfazowych dostępnych w Polsce

Poniżej przedstawiamy naszą recenzję falownika – oceniamy go pod kątem: designu, funkcjonalności, wydajności, dostępnej aplikacji, długości i warunków gwarancji oraz ogólnej opłacalności zakupu (czyli stosunku ceny do tego, co dostajemy w zamian).

Design falownika

Kompatybilność z akumulatorami: brak w podstawowej wersji (ale seria Fronius Symo Hybrid umożliwia już gromadzenie w akumulatorze nadmiaru wyprodukowanej energii)
Data premiery aktualnego modelu Fronius Symo: 2014 r.
Chłodzenie: System aktywnego chłodzenia (Zapobiega powstawaniu gorących punktów oraz reguluje cyrkulację powietrza wewnątrz falownika. Zapewnia to wysoką wydajność w wysokiej temperaturze.)
Nagrody: wyróżnienia instytutu PVEL za serię Fronius Symo w 2019 r.
W 2019 r. seria Falowników Fronius Primo otrzymała nagrodę Plus X Award w kategorii produkt roku +x (Plus X Award to jedna z największych nagród na świecie, która świadczy o jakości i niezawodności produktów).
Wyświetlacz:  LCD
Wygląd (Innowacyjny, standardowy, przestarzały): standardowy
Stopień ochrony: IP 65

Nasza ocena: 4/5

Funkcjonalności

MPPT: 2
Komunikacja (łączność internetowa): standardowe połączenie z siecią Internet za pośrednictwem interfejsu WLAN lub Ethernet
Możliwość optymalizacji na poszczególnych modułach– brak w podstawowej wersji
Wbudowana ochrona przeciwprzepięciowa DC/AC: tak
Zabezpieczenie przed występowaniem Łuku Elektrycznego /AFCI: brak w modelach na rynek europejski
Optymalizacja pracy (wykrywanie uszkodzeń łańcuchów DC, zintegrowana regeneracja efektu PID): Każde wejście DC może przyjmować całkowitą moc znamionową falownika (nieważne jaka jest orientacja dachu oraz czy moduły są zacienione).
Zdalny serwis/ zdalne sterowanie pracą falownika: Za pomocą Wi-fi lub Ethernetu komunikuje się z serwisem Solar.web, pozwalającym na zdalne monitorowanie działania instalacji.

Nasza ocena: 4/5

Wydajność, jaka jest sprawność falownika Fronius Symo

Wydajność w Europie: 97,5 %
Najniższa temperatura pracy falownika: -25°C
Najwyższa temperatura pracy falownika: +60°C
Waga: 19,9 kg
Głośność/ poziom hałasu: głośny (60db) – hałas emitowany przez wiatrakowy system chłodzenia

Testy wydajności:

W 2019 roku niezawodność inwertera z serii Symo była badana przez instytut PVEL. Wyróżniono go w 3 kategoriach:

 • Test działania wobec pełnych cyklów temperatury: TOP PERFORMER,
 • Test wydajności w pełnym zakresie charakterystyki pracy – odpowiedź przejściowa: TOP PERFORMER,
 • Test polowy uziemienia i zwarcia łukowego: TOP PERFORMER.

Te wyróżnienia oznaczają, że Fronius Symo zachowuje wysoką wydajność przy zmianach temperatury oraz zmianach charakterystyki pracy. Dobrze radzi sobie też z wykryciem problemów z uziemieniem oraz zwarciem, dzięki czemu może uchronić instalację przed pożarem.

Nasza ocena: 4,5/5

Falownik Fronius – gwarancja

Gwarancja fabryczna w Australii i innych krajach anglojęzycznych jest pięcioletnia, można ją przedłużyć o kolejne 5 lat. Standardem w Europie do końca 2021 roku była gwarancja 2-letnia, którą można było bezpłatnie przedłużyć do 5 lat na tych samych warunkach (Gwarancja Fronius Plus) lub do 7 lat na zmienionych (gorszych dla klienta) – Gwarancja Fronius.

W ramach Gwarancji Fronius Plus, gdy wystąpi usterka, Fronius nie tylko dostarczy części zamienne lub urządzenie na wymianę, ale też poniesie koszty usługi (montaż, demontaż, robocizna). Natomiast 7-letnia Gwarancja Fronius nie dotyczy pokrycia kosztów za usługi, jej koszty pokrywa użytkownik. Niezależnie od rodzaju gwarancji koszty transportu zawsze ponosi użytkownik.

Fronius umożliwiał płatne przedłużenie gwarancji do 10, 15 lub 20 lat w ramach obu pakietów.

Od 1 stycznia 2022 r. dla zainstalowanego i zarejestrowanego w tym okresie falownika Fronius o mocy od 0 do 10kW (włącznie), producent oferuje 10 lat gwarancji w cenie. Oznacza to, że urządzenia będą standardowo objęte 10-LETNIĄ GWARANCJĄ. Wystarczy zarejestrować falownik na platformie Solar.web, aby otrzymać 5 lat gwarancji Fronius Plus oraz dodatkowe 5 lat gwarancji Fronius całkowicie bezpłatnie. Więcej szczegółów tutaj – KLIK.

Nasza ocena: 4,5/5

Opłacalność, czyli cena Fronius

Falowniki Fronius są produktem renomowanym, a co za tym idzie droższym. Za inwerter Fronius Symo 3-fazowy 4.5-3M zapłacisz ok. 7300 zł, za 5kW – ok. 7600 zł, 6kW – 7700 zł, a 8.2kW – 10600 zł. W cenie dostajesz jakościowy produkt ze wsparciem serwisowym, lecz krótkim okresem gwarancyjnym, aby go wydłużyć trzeba dodatkowo zapłacić.

Nasza ocena: 4/5

Falownik Fronius – aplikacja

Fronius Solar.web to narzędzie do monitorowania pracy instalacji. Dostarcza w czasie rzeczywistym informacje systemowe i udostępnia kilka funkcji do analizy zainstalowanej mocy systemu, wartości dobowych, uzysku PV i zużycia energii. Fronius Solar.web dostępna jest online poprzez przeglądarkę internetową lub jako aplikacja na tablety i smartfony. Aplikacja Solar.web jest darmowa, można ją pobrać w Google Play i w Apple Store.

Na stronie play.google.com opinie korzystających z aplikacji są podzielone. Wielu użytkowników punktuje niedopracowanie najnowszej wersji aplikacji, częste zawieszanie się systemu, problemy z logowaniem się, brak niektórych danych do analizy oraz wyświetlanie zbyt krótkiej, bo tylko 3-dniowej historii.

Falownik Fronius Symo 3-fazowy 5.0-3M – karta katalogowa

Karta katalogowa opisanej serii do pobrania tutaj – KLIK.

W 3-fazowej serii falowników Fronius wyróżniamy modele o poniższych mocach:

 • Fronius Symo 3.0-3M 
 • Fronius Symo 3.7-3M 
 • Fronius Symo 4.5-3M 
 • Fronius Symo 5.0-3M 
 • Fronius Symo 6.0-3M 
 • Fronius Symo 7.0-3M 
 • Fronius Symo 8.2-3M 
 • Fronius Symo 10.0-3M 
 • Fronius Symo 12.5-3M 
 • Fronius Symo 15.0-3M 
 • Fronius Symo 17.5-3M 
 • Fronius Symo 20.0-3M 

Podsumowanie: warto czy nie?

Inwertery Fronius to produkty z górnej półki. Wyższą cenę rekompensuje jednak dobra jakość produktu i kompleksowe wsparcie klienta. Falowniki Fronius Symo są cenione w branży i otrzymują dużo nagród. Uważane są za bezpieczny wybór. Długa obecność na rynku tylko potwierdza ich niezawodność.Duża popularność falowników wśród polskich klientów ma przełożenie na działania marki – oficjalne przedstawicielstwo Froniusa w Polsce, które zapewnia wsparcie serwisowe klientom i szkolenia branżowe dla instalatorów. Możliwość rozszerzenia gwarancji do 20 lat daje pewność, że inwertery są niezawodne i lepiej je naprawiać niż wymieniać na nowe.

Na niekorzyść falownika przemawia lekko przestarzały wygląd oraz krótka gwarancja na produkty sprzedawane na rynku europejskim. Klienci oczekują również unowocześnienia modelu pod kątem nowych rozwiązań technologicznych (np. AFCI,które jest niedostępne w Europie).

Nasza ocena

Fronius Symo 3M
4,2/5

 • Design 4/5
 • Funkcjonalności 4/5
 • Wydajność 4,5/5
 • Gwarancja 4,5/5
 • Opłacalność 4/5

popularny

Fronius Symo – opinie instalatorów i użytkowników

Falowniki Fronius Symo mają dobre opinie wśród prosumentów oraz instalatorów. Są polecane i uważane za dobry i pewny wybór.

Jesteś instalatorem lub użytkownikiem?

Na samym dole strony, w sekcji komentarzy, możesz podzielić się swoją opinią i oceną falownika. Zbiorcza ocena będzie wyświetlana poniżej.

Fronius Symo - Wasza ocena

8.4

Design

8.0/10

Funkcjonalności

8.0/10

Wydajność

9.0/10

Gwarancja

9.0/10

Opłacalność

8.0/10

Pros

 • Liczne nagrody od PVEL
 • Bardzo dobra ogólna wydajność falownika
 • Bezawaryjność
 • Od 2022 roku lepsze warunki gwarancji

Cons

 • Wysoka Cena
 • Ograniczone funkcjonalności na tle konkurencji
 • Przestarzały wygląd