Falownik to jeden z ważniejszych elementów każdej instalacji fotowoltaicznej. Jego właściwy dobór jest bardzo istotny, ponieważ wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całości układu. Wyjaśniamy, na które parametry falownika zwrócić uwagę oraz jakie modele falowników okazały się najlepsze w naszym rankingu falowników 2022.

Porównanie i przegląd najlepszych falowników w Polsce w 2022 roku

W rankingu porównujemy falowniki o mocy 5-6 kW pod kątem kilku kluczowych parametrów:

  • designu,
  • funkcjonalności,
  • wydajności,
  • warunków gwarancji,
  • opłacalności zakupu.

Każdy z powyższych parametrów uszczegółowiliśmy dodatkowymi kryteriami oceny, za które przyznawaliśmy punkty. W efekcie pozwoliło to nam na wyłonienie najlepszych naszym zdaniem modeli falowników w poszczególnych kategoriach.

Lista najlepszych inwerterów według nas w Polsce – ranking falowników 2022

Producent Model Kraj producenta Design Funkcjo-nalności Wydajność Gwarancje Opłacalność SUMA NASZA OPINIA
Huawei SUN2000-5KTL-M0 Chiny 5 5 5 4,5 4,5 4,80
SMA Sunny Tripower 5.0 Niemcy 5 5 5 3,5 4,5 4,60
SolarEdge SE5K Izrael 4 5 4 5 4 4,40
Fronius Symo 5.0-3-m Austria 4 4 4,5 4,5 4 4,20
Bruk-Bet BBE-6-PL1 Polska 4 4 3,5 5 4 4,10
FoxEss T5 Chiny 4 4 3,5 5 4 4,10
Solis 3P5K-4G Chiny 4,5 4 5 3 4 4,10
GoodWe GoodWe 5000 DT Chiny 4,5 4 4 3,5 4 4,00
Solplanet ASW 5000-T Chiny 4 4 3,5 4,5 4 4,00
Growatt Growatt 5000TL3-S Chiny 3,5 3,5 4 4,5 3,5 3,80
Sofar Solar 5.5KTL-X   WiFi Chiny 3 4 3,5 3,5 4 3,60

Najlepsze falowniki pod kątem designu

Oceniając design falownika zwracaliśmy uwagę na wiek modelu, jego kompatybilność z akumulatorami, sposób chłodzenia, stopień ochrony, wygląd oraz zdobyte nagrody.

Ważnym czynnikiem maksymalizującym wykorzystanie energii słonecznej jest możliwość magazynowania energii. Większość falowników z naszego zestawienia nie ma takiej opcji jako standardowy moduł, zazwyczaj należy doposażyć falownik w firmowy moduł zewnętrzny (np. Sunny Boy Storage, w przypadku falownika SMA Solar Sunny Tripower 5.0).  Standardowo kompatybilne z akumulatorami są natomiast FoxEss T5, Huawei SUN2000 -5KTL-M0.

Wiek danego modelu falownika jest istotny, ponieważ jeśli projekt utrzymuje się przez ponad 5 lat to można uznać go za przestarzały. Recenzowane przez nas falowniki są w większości modelami, które ostatni wypust na rynek miały w ostatnich dwóch latach.

Producenci inwerterów stosują dwa rodzaje chłodzenia. Chłodzenie aktywne jest hałaśliwe, ale wydajne – lepiej chłodzi falownik. Natomiast chłodzenie pasywne (duże radiatory itp.) pracuje cicho, ale gorzej odprowadza ciepło.

Z naszego punktu widzenia, jeżeli falownik będzie montowany w przyjaznym miejscu, tj. suchym, wewnątrz budynku, stosunkowo chłodnym (np. nieocieplany garaż, sień) lepsze będzie chłodzenie pasywne, ponieważ jest cichsze i ogranicza liczbę elementów, które mogą ulec uszkodzeniu. Jak widać w zestawieniu, znaczna większość producentów również zauważa plusy chłodzenia pasywnego. Wyjątkiem są tylko SolarEdge SE5K oraz Fronius Symo 3-fazowy 5.0-3M, w których zastosowano chłodzenie aktywne.

Stopień ochrony (IP) inwerterów określa ich odporność na kurz, jak i wodę (nie światło słoneczne) zgodnie z międzynarodowo uznanym standardem. Podpowiada więc czy falownik może być montowany wewnątrz czy na zewnętrz. Obecnie standardem jest IP65, które osiągnęły wszystkie zestawione falowniki.

Najbardziej funkcjonalne falowniki

W naszym zestawieniu porównaliśmy także dostępne funkcjonalności. Sprawdziliśmy ilość MPPT, sposób komunikacji (LAN/Ethernet, WIFI, GPRS/4G/5G), wbudowaną ochronę przeciwprzepięciową DC/AC, własne rozwiązania optymalizacji na poszczególnych modułach, wykrywanie łuku elektrycznego czy możliwość zdalnego monitoringu.

Dwa urządzenia śledzące maksymalny punkt mocy, czyli MPPT są obowiązkowym elementem falowników o mocy od 3 kW wzwyż. Obecnie niewiele jest inwerterów posiadających trzy MPPT. Natomiast mikrofalowniki i optymalizatory uważamy za najbardziej rozwinięte pod względem i za to przyznawaliśmy najwięcej punktów.

Współczesne urządzenia, dzięki połączeniu z siecią pozwalają na niespotykane wcześniej możliwości. O ile moduł WiFi uważamy za standard i pozycję obowiązkową w dzisiejszych falownikach, tak nie zawsze w miejscach montażu jest zasięg WiFi, co wymusza korzystanie z zewnętrznych wzmacniaczy sygnału. Aktualnie producenci oferują trzy sposoby komunikacji przez wspomniane WiFi, przez Ethernet /LAN, czyli kablem do lokalnego routera oraz przy wykorzystaniu sieci mobilnej przez GSM/GPRS lub 4G.

Podobnie jest ze zdalnym dostępem, który okazuje się już jedną z podstawowych funkcjonalności w nowoczesnych inwerterach.

Jeżeli producent posiada własne rozwiązania pozwalające na optymalizację na modułach, obniża to koszty inwestycji poprzez brak konieczności instalowania rozwiązań zewnętrznych producentów i wpływa na lepsze parametry instalacji. Własne rozwiązania optymalizacji na poszczególnych modułach mają Huawei SUN2000 -5KTL-M1, SolarEdge SE5K.

Które z falowników są najbardziej wydajne i dostępne w Polsce?

Wyłaniając najbardziej wydajne falowniki sprawdzaliśmy ich deklarowaną europejską wydajność, która dostarcza więcej informacji niż ta mierzona w idealnych, laboratoryjnych warunkach, najniższą oraz najwyższą temperaturę pracy falownika, wagę, głośność oraz czy falownik miał robione testy wydajności potwierdzone przez niezależne ośrodki.

Wraz z poprawą technologii rośnie również waga falownika. Zalety konstrukcji o zmniejszonej masie są widoczne natomiast w logistyce, instalacji, rozmieszczeniu obciążenia, wydajności operacyjnej (mniejsze zatrzymywanie ciepła) i przyszłej konserwacji, jeśli zajdzie taka potrzeba. Większość falowników waży do 20 kg.

Jeżeli chodzi o głośność falownika to zależy ona m.in. od rozmiaru. Niektóre marki i modele mogą pracować praktycznie bezgłośnie. Najgłośniejszy w naszym zestawieniu okazał się Fronius Symo 3-fazowy 5.0-3M.

Najbardziej wydajnymi falownikami pod kątem sprawności europejskiej okazały się SMA, GoodWe i Solis. W ocenie końcowej wzięliśmy pod uwagę również powyższe parametry, nie tylko sprawność europejską.

Które falowniki mają najlepsze warunki gwarancyjne?

Wybierając falownik warto sprawdzić też warunki gwarancji oraz kupować urządzenie od autoryzowanych krajowych partnerów danego producenta.

Coraz więcej producentów oferuje klientom większą pewność zakupu falownika za pośrednictwem kanału akredytowanego przez producenta. Dlatego ważne, aby przeszkoleni profesjonaliści znali produkt „od podszewki”, zwłaszcza, że produkty mają unikalne cechy. Obecnie zaleca się, aby wybierać profesjonalistów zatwierdzonych przez branżę i akredytowanych przez producenta.

Najlepsze warunki gwarancji proponuje firma SolarEdge, FoxEss oraz Bruk-Bet.

PODSUMOWANIE

Falownik to niezwykle ważna część instalacji fotowoltaicznej. Jest on odpowiedzialny za przetwarzanie prądu stałego na prąd zmienny. Jego wybór może zależeć od specyfiki Twojej nieruchomości, warunków montażowych, oczekiwań dotyczących funkcjonalności, ale także zasobności portfela. Jak pokazuje nasze zestawienie, różnice w jakości, warunkach gwarancji i sposobie pracy są spore. W tym przypadku, podobnie jak i przy wyborze innego typu urządzeń, nie zawsze warto wybierać najdroższy lub najtańszy produkt, ponieważ niekoniecznie spełni on wszystkie nasze oczekiwania. Podejmując decyzję kieruj się raczej renomą marki, ale i ważnymi dla Ciebie funkcjami czy warunkami gwarancji produktowej.

Nasz ranking falowników w 2022 roku wygrały Huawei, SMA oraz SolarEdge, które uzyskały najwięcej punktów za design, szeroką gamę funkcjonalności i wysoką wydajność. Naszym zdaniem falowniki Huawei SUN2000 -5KTL-M0 oraz SMA Sunny Tripower 5 odznaczają się natomiast najlepszym stosunkiem jakości do ceny.