Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością, dlatego postanowiliśmy stworzyć ranking pomp ciepła i porównać ofertę popularnych producentów w Polsce. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim temu, że są proekologiczne i mogą współpracować z zainstalowanymi na dachu panelami fotowoltaicznymi. Obniża to znacznie koszty ich użytkowania. Można je założyć w każdym domu, a prosta zasada działania powoduje, że źródło, z którego czerpana jest energia cieplna, jest niewyczerpywalne.

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła wykorzystują różnicę temperatur między dolnym i górnym źródłem. Korzystając z faktu, że stosunek ciśnienia i temperatury czynnika chłodzącego jest stały, można uzyskać pożądaną różnicę temperatur poprzez naprzemienne sprężanie i rozprężanie tego czynnika. Mówiąc prościej: kiedy czynnik jest sprężany, jego temperatura rośnie. W tym momencie ciepło jest oddawane, np. do instalacji ogrzewania domowego. Gdy czynnik zostanie rozprężony, jego temperatura proporcjonalnie obniży się i ciepło będzie wtedy pobierane z otoczenia, na przykład z powietrza atmosferycznego na dworze. W takim ustawieniu pompa ciepła pozwala na ogrzewanie domu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zamienić ze sobą górne i dolne źródło ciepła. Wtedy pompa będzie pobierała ciepło z domu, natomiast oddawać je będzie na dworze, a więc stanie się typową klimatyzacją.

Pompy ciepła powietrze-woda wykorzystywane są do ogrzewania wody w domu. Dlatego działają tylko w jednym ustawieniu, w którym pozyskują ciepło z powietrza atmosferycznego na dworze. 

Pompy ciepła to idealne połączenie z Fotowoltaiką, ponieważ konwertuję energie elektryczną pozyskaną z modułów fotowoltaicznych na ciepło. W takiej konfiguracji, nasze rachunki za utrzymanie domu, mogą spaść do minimalnych kwot.

Parametry techniczne pompy ciepła

W celu porównania ze sobą kilku różnych pomp ciepła powietrze-woda, potrzebne są konkretne, najlepiej liczbowe parametry, wskazujące, która pompa działa w najbardziej efektywny sposób. W naszym porównaniu wykorzystaliśmy najbardziej popularne, a jednocześnie najważniejsze dane techniczne: sprawność określona współczynnikiem COP, klasa efektywności energetycznej, gwarancja oraz cena. Modele przedstawione w tabeli zostały dobrane według mocy urządzenia, która mieści się w granicach od 7 do 9 kW. Porównywaliśmy tylko zewnętrzne jednostki typu Split (oddzielna jednostka zewnętrzna i wewnętrzna).

Współczynnik sprawności

Współczynnik COP to stosunek ilości energii dostarczonej do pompy z sieci oraz energii cieplnej, którą urządzenie wytworzy. Dla przykładu, jeśli COP wynosi 5, to w celu uzyskania znamionowej mocy cieplnej o wartości 1 kW, pompa ciepła zużyje 0,2 kW energii elektrycznej. Uzyskanie 5 kW mocy cieplnej wymagać będzie natomiast 1 kW pobranego prądu. Pożądana jest naturalnie jak najwyższa wartość tego współczynnika. Warto jednak pamiętać, że w danych technicznych znajdziemy wartość uzyskaną w testach laboratoryjnych, wykonywanych na podstawie normy PN-EN 14511-2. Wymaga ona różnicy pomiędzy dolnym i górnym źródłem ciepła o wartości 5 stopni Kelvina. Określona jest także ściśle temperatura grzania na wylocie pompki.

W tabelach zastosowano wskaźnik SCOP, który różni się tym, że pomiar sprawności dotyczy tylko sezonu grzewczego. Jest więc wyliczany na podstawie energii cieplnej wyprodukowanej w całym sezonie grzewczym w stosunku do energii elektrycznej, która w tym samym czasie została zużyta. Podobnie jak w przypadku współczynnika COP, im wyższa wartość, tym urządzenie jest bardziej energooszczędne, co przekłada się na niższe koszty wyprodukowanego ciepła. W tabeli podano SCOP dla temperatury 35 stopni na wyjściu w przypadku pomp działających w klimacie umiarkowanym (na przykład w Polsce).

Klasa efektywności

Klasa efektywności energetycznej obliczana jest na podstawie rocznego zużycia prądu przez dane urządzenie w porównaniu do rocznego zużycia prądu najbardziej powszechnie używanym modelom. Podawana jest ona w kilowatogodzinach. W tabelach zamieszczono klasę efektywności energetycznej dla uzyskiwanej temperatury na wyjściu 55 stopni.

Poniżej opis poszczególnych oznaczeń na etykietach energetycznej, który każdy producent musi przedstawić dla swoich produktów.

Źródło: https://xn--oszczdnybudynek-d9b.pl/klasy-efektywnosci-energetycznej-urzadzen-grzewczych/etykieta-kociol/

Okres gwarancji

Okres gwarancji to czas, kiedy będzie można korzystać z urządzenia, a w razie awarii, będzie możliwość jego darmowej naprawy przez producenta. Producenci najczęściej stosują 60 miesięczny okres gwarancji.  Zdarza się jednak, że niektórzy z nich wymagają płatnych przeglądów w celu utrzymania ważności gwarancji. Należy dokładnie dopytać instalatora jakie są warunki gwarancji oferowanego sprzętu.

Natomiast cena netto określa koszt zakupu urządzenia i jest podstawowym wskaźnikiem ekonomicznym, jaki wykorzystujemy przy wyborze najlepszego urządzenia, dlatego i jej nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu.

Pompy ciepła powietrze-woda typu split, co to jest? Czy warto wybrać pompę ciepła o budowie split?

Pompy ciepła powietrze-woda o typie budowy „split”, które służą do ogrzewania budynku jak i ciepłej wody użytkowej  to najbardziej popularne rozwiązanie na rynku polskim jeżeli chodzi o pompy ciepła.  Są one zbudowane z jednostki zewnętrznej oraz jednostki wewnętrznej, umieszczanej np. w domowej kotłowni czy pomieszczeniu gospodarczym. W przeciwieństwie do pomp ciepła typu „Monoblok” gdzie najczęściej całą jednostkę umieszcza się na zewnątrz. 

Z czego bierze się taka popularność pomp ciepła typu SPLIT?  Przede wszystkim ze stosunkowo niższych kosztów inwestycji. Urządzenia Split są łatwiejsze do wyprodukowania i do zamontowania,  przez co cena końcowa jest zazwyczaj atrakcyjniejsza. Ich wydajność jest porównywalna z wydajnością pomp ciepła typu Monoblok.

Wady? Nieco głośniejsza praca względem monobloków oraz są mniej estetycznymi urządzeniami (szczególnie jeżeli chodzi o jednostki zewnętrzne) względem monobloków. Istnieje również konieczność okresowych przeglądów przy pompach split większych niż 10kw.  Minus ten  rekompensuje atrakcyjniejsza cena inwestycji.

Ranking pomp ciepła powietrze-woda typu split 2021 według sprawności SCOP

Poniżej przedstawiamy nasz ranking pomp ciepła powietrze-woda pod względem współczynnika SCOP.  Wybraliśmy popularne modele oferowane przez instalatorów w Polsce. 

Ceny podane w tabeli są cenami netto, warto pamiętać, że przy usłudze montażu obowiązuje VAT w wysokości 8% (a nie 23% gdybyśmy chcieli kupić urządzenia osobno).

 Poniższy ranking ma na celu zbiorcze porównanie oferowanych pomp ciepła pod względem sprawności SCOP. Daje to pewien ogląd w sytuacji rynkowej jednak nie jest wystarczające. Warto  przed wyborem konkretnego urządzenia zapoznać się z dodatkowymi parametrami instalacji, na którą składa się dużo więcej czynników, renoma firmy, parametry i funkcje urządzenia, jakość zastosowanych materiałów. 

Do porównania przyjęliśmy pompy ciepła w zakresie mocy 7-10KW.

Lp Pampa Ciepła Moc urządzenia Sprawność SCOP (W35) Kl. efektywności energ. (klimat umiarkowany, woda 35) Gwarancja w miesiącach Ceny netto
1. Kaisai Split R32 KHA-08RY1 8 kw 5,22 A+++ 36 19 900,00 zł
2. Rotenso Aquami AQS80X1O 8 kw 5,21 A+++ 60 19 700,00 zł
3. Buderus Logatherm WLW196i-8 AR E 8,9 kw 4,93 A+++ 60 28 292,68 zł
4. Panasonic WH-UD07JE5 7 kw 4,9 A+++ 60 19 800,00 zł
5. Bosch Compress 3000 AWS 8 8 kw 4,77 A+++ 60 29 500,00 zł
6. Daikin Altherma 3R 8kW ERGA-DV 8 kw 4,56 A++ 60 27 120,00 zł
7. LG Therma V HUO71 U43 7 kw 4,45 A+++ 24 14 950,00 zł
8. Viessmann Vitocal 100-S 101.B06 7,7 kw 4,45 A+++ 60 16 260,00 zł
9. Samsung EHS Split 9 kw 4,45 A+++ 60 22 570,00 zł
10. Mitsubishi Ecodan PUD-SHWM80YAA 8 kw 4,4 A+++ 60 24 674,80 zł
11. Nibe Split AMS 10-8 8 kw 4,38 A++ 36 16 569,11 zł
12. Vaillant aroTHERM Split VWL75/5AS 6,68 kw 4,34 A+++ 24 20 467,20 zł
13. Dimplex LAK   9IMR 9 kw 4,13 A++ 60 19 500,00 zł
14. Hewalex PCCO SPLIT 10 kw 10,10 kw 4,1 A++ 60 19 730,00 zł
15. Fujitsu Waterstage Comfort 8KW 7,5 kw 4,02 A++ 60 23 200,00 zł

Twoje zlecenie

Szukasz dobrego instalatora pomp ciepła?

Text

Skorzystaj z naszej niezależnej porównywarki ofert  na pompy ciepła i znajdź najlepszą ofertę z okolicy.


Porównaj oferty na pompy ciepła

Przegląd producentów pomp ciepła

Oprócz porównania pomp ciepła pod kątem współczynnika SCOP, według naszego rankingu pomp ciepła, warto również zapoznać się z informacjami o poszczególnych producentach z osobna i innych cechach produktów, nieujętych w rankingu do porównania.
Poniżej krótkie zestawienie, które przybliży Wam profil poszczególnych firm.

Pompy ciepła powietrze-woda Nibe

Nibe to szwedzka firma posiadająca ponad 30 lat doświadczenia w tworzeniu urządzeń chłodniczych, w tym także pomp ciepła. Szeroka oferta urządzeń służących do uzyskiwania ekologicznego ciepła pozwala na złożenie spersonalizowanego systemu grzewczego, dostosowanego do wymagań klienta. Nibe posiada własny oddział w Polsce, a zespół zatrudnionych specjalistów zawsze służy pomocą i poradą przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Firma wspomaga także pod kątem instalacji systemów fotowoltaicznych.

Pompy ciepła powietrze-woda Panasonic

Japoński koncern Panasonic to rozpoznawalna marka, która posiada już ponad trzydzieści lat doświadczenia w segmencie ogrzewania (projektowanie i produkcja). Rozbudowana sieć centrów badawczych i projektowych pozwala na ciągły rozwój oferowanych produktów, natomiast niemal 300 zakładów produkcyjnych na całym świecie wytwarza sporą ilość różnych urządzeń grzewczych oraz chłodniczych.

Opracowany przez Panasonic system Aquerea to energooszczędne rozwiązanie, które stanowi największy atut pomp ciepła produkowanych przez tę firmę. Dodatkową zaletą jest fakt, że każde urządzenie marki Panasonic współpracuje z panelami fotowoltaicznymi.

Pompy ciepła powietrze-woda Vaillant

Niemiecki producent pomp ciepła Vaillant powstał w 1874 roku, więc poszczycić może się już 140 latami obecności na rynku. Aktualnie zatrudnia ponad 12 tysięcy pracowników na całym świecie. Posiada także partnerów handlowych w Polsce, za pośrednictwem których można zaopatrzyć się w produkty tej firmy.

Vaillant zajmuje się obszarem ogrzewania, chłodzenia oraz energii odnawialnej (na przykład panele fotowoltaiczne). Pompy ciepła tej firmy charakteryzują się cichym działaniem oraz bardzo szybką instalacją. Zastosowanie nowej technologii jednostki zewnętrzna oraz wewnętrzna mogą być od siebie oddalone nawet o 25 metrów, co ułatwia znalezienie idealnego miejsca do instalacji urządzenia.

Pompy ciepła powietrze-woda Buderus

W początkach historii Buderus Technika Grzewcza była polską spółką, jednak w 2012 roku została wykupiona przez firmę Robert Bosch w Polsce i od tej chwili należy do światowego koncertu Bosch z siedzibą w Niemczech. Buderus zajmuje się produkcją systemów grzewczych do domów mieszkalnych oraz komercyjnych. Stawia na rozwój i nowe technologie energii odnawialnej, efektem czego w ofercie firmy pojawiły się pompy ciepła. Główne cechy produkowanych urządzeń to cicha praca, efektywne działanie, szybki montaż oraz nowoczesny wygląd.

Pompy ciepła powietrze-woda Viessmann

Viessman to kolejna niemiecka firma posiadająca długą, stuletnią tradycję na rynku. Aktualnie obecna jest w 12 krajach, w tym także w Polsce, oraz zatrudnia ponad 12 tysięcy pracowników. Koncern zajmuje się produkcją systemów grzewczych, przemysłowych oraz chłodniczych. Jednym z produktów oferowanych przez firmę Viessmann jest naturalnie pompa ciepła. Nacisk kładziony jest przede wszystkim na ekologiczne aspekty urządzenia, co oznacza między innymi energooszczędność oraz wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.

Pompy ciepła powietrze-woda Daikin

Daikin to japońska marka obecna także w Polsce, która stawia na wysoką jakość i niezawodność swoich urządzeń w obszarze klimatyzacji, systemów grzewczych oraz oczyszczania powietrza. Posiada niemal sto lat doświadczenia na rynku, mimo to firma cały czas rozwija nowe technologie i poszukuje nowych, jeszcze lepszych rozwiązań. Stosowanie czynnika chłodniczego R-32 dla przykładu zwiększa wydajność urządzeń, ale także jest bardziej przyjazne środowisku.

Pompy ciepła powietrze-woda Mitsubishi Electric

Japońska marka Mitsubishi Electric jest powszechnie rozpoznawalna na całym świecie. Sprzedaż pomp ciepła prowadzi pod nazwą Ecodan. Stawia przy tym na odnawialne źródła energii oraz ekologię. Oddział ten istnieje od 1921 roku i cały czas rozwija swoje produkty, aby nie tylko jak najlepiej spełniały oczekiwania klientów, ale też były przyjazne środowisku. Dlatego też pompy ciepła Mitsubishi Electric są dostosowane do współpracy z instalacjami fotowoltaicznymi oraz innymi odnawialnymi źródłami energii.

Pompy ciepła powietrze-woda LG

Koreański koncern LG powstał w roku 1958 i osiągnął ogromny sukces na rynku. Znany jest przede wszystkim z produkcji telewizorów oraz urządzeń AGD. W jego ofercie znaleźć można również wiele urządzeń elektronicznych, ale również pompy ciepła sygnowane logiem tej marki. Firma kładzie nacisk przede wszystkim na użyteczność swoich urządzeń oraz na wsparcie techniczne. Rozbudowana już sieć serwisów oraz punktów dystrybucyjnych z pewnością budzi poczucie bezpieczeństwa i profesjonalnej obsługi.

Pompy ciepła powietrze-woda Rotenso

Rotenso to japońska firma zajmująca się produkowaniem urządzeń w obszarze klimatyzacji oraz pomp ciepła. Powstała w roku 1987 i od tego czasu cały czas inwestuje w rozwój oraz nowe technologie, aby jeszcze bardziej rozwijać swoją ofertę. Aktualnie dostarcza urządzenia do użytku domowego, biurowego oraz przemysłowego na całym świecie i co rok umacnia swoją pozycję w branży.

Pompy ciepła powietrze-woda Kaisai / Klima-Therm

KAISAI to marka własna polskiej grupy Klima-Therm, działająca w branży urządzeń do ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.  Marka obecna jest na polskim rynku od 2011r. Urządzenia KASAI korzystają z rozwiązań głównie chińskich producentów.  W ich ofercie znaleźć można kilka linii pomp ciepła powietrze-woda: Split oraz monoblok. W obu liniach oferowane są różne moce grzewcze, co zapewnia szeroki wybór i dobre dopasowanie urządzenia do wymagań klienta. Firma prężnie się rozwija, a jej produkty dostępne są już w 22 krajach w Europie.

Pompy ciepła powietrze-woda Dimplex

Glen DIMPLEX bo tak brzmi pełna nazwa firmy z Wielkiej Brytanii, została założona w 1973r. Firma jest jednym z większych producentów elektrycznych urządzeń grzewczych na świecie. Oprócz tego ma również uznane miejsce na świecie w branży wentylacyjnej i AGD. Firma jest bardzo duża, obecnie zatrudnia ok. 8,5 tys osób na całym świecie a jej przychody sięgają 2 mld Euro. Ryzyko bankructwa firmy jest zatem niskie. Dimplex jest mocno obecny na polskim rynku, ich siedziba główna mieści się w Poznaniu a kraj jest podzielony na sześć przedstawicielstw. Więcej informacji TUTAJ

Pompy ciepła powietrze-woda Fujitsu

Fujitsu to globalny koncern, zatrudniający ponad 150 000 osób na całym świecie. Firma została założona w 1935 r., ma zatem wieloletnią tradycję. Główna siedziba Fujitsu jest w Tokyo w Japoni, stamtąd też pochodzi firma. Generalnym dystrybutorem urządzeń Fujitsu w Polsce jest firma Klima-Therm z Warszawy. Oni właśnie realizują gwarancje m.in. na pompy ciepła Fujitsu. Tutaj znajdziesz ich dane kontaktowe

Pompy ciepła powietrze-woda Hewalex

HEWALEX to w 100% polski producent pomp ciepła, o ugruntowanej pozycji na rynku. Firma istnieje od 1990 r i zajmuje czołową pozycję na rynku polskim w zakresie sprzedaży nie tylko pomp ciepła ale również kolektorów słonecznych i fotowoltaiki. Według raportu solrico z maja 2019 r. firma zajmowała pozycję w TOP10 światowych producentów kolektorów płaskich. Siedziba firmy znajduje się w Czechowicach-Dziedzicach na Śląsku, tam też odbywa się produkcja urządzeń. Kontakt do firmy.

Pompy ciepła powietrze-woda Samsung

Firmy nie trzeba specjalnie przedstawiać. Globalny koncern, jeden z większych na świecie, zajmuje się również produkcją pomp ciepła o bardzo dobrych parametrach. Samsung ma w swojej ofercie zarówno pompy ciepła Split jak i Monoblok. Renoma, ugruntowana pozycja na rynku, minimalne ryzyko bankructwa, rozbudowane przedstawicielstwo i serwis, sprawia, że wybór pomp ciepła od Samsung zawsze będzie bezpiecznym wyborem.