Sprawdzamy dla Was doświadczenie, ofertę, warunki gwarancji, a także opinie klientów firmy Arago  zajmującej się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła.

O firmie

ARAGO Sp. z o. o. powstała w 2017 roku. Działa na terenie całej Polski dostarczając infrastrukturę do transformacji energetycznej dla domu, biznesu i rolnictwa. W ofercie posiada projekt oraz montaż instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych.

Arago dysponuje własnymi ekipami serwisowymi i brygadami monterskimi w całej Polsce, a także magazynami i centrami logistycznymi umiejscowionymi na terenie całego kraju.

Partnerem Arago jest firma Supreme Energy oferująca rozwiązania z branży OZE, w tym także fotowoltaikę.

 Zysk netto firmy Arago w 2020 roku wyniósł 222 018,45 zł.

Arago sp. z o.o. – kontakt

ul. Podgórna 82a
87-300 Brodnica
e-mail: bok@arago.green
tel.: 600 991 359

Oferta firmy

Oferta podzielona jest w następujący sposób:

 • opcja podstawowa – Arago Solar, czyli instalacja fotowoltaiczna,
 • Arago Heat, czyli instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła,
 • Arago Power, czyli instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii,
 • dla fanów samochodów elektrycznych jest Arago Charge, czyli instalacja fotowoltaiczna i elektromobilność,
 • realizacja projektów farm fotowoltaicznych, zarówno dla inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych i firm.

Na stronie internetowej brakuje jednak szczegółów na temat oferty. Aby dowiedzieć się więcej, trzeba skontaktować się z doradcą klienta.

Firma udostępnia w swoim serwisie Ogólne Warunki Umowy (OWU) (szczegóły tutaj – KLIK) zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. W OWU pojawia się informacja na temat zakresu świadczeń ze strony firmy, warunków gwarancji i serwisu oraz terminu realizacji.

Arago pomaga w załatwianiu wszelkich formalności oraz dofinansowania, kredytu i leasingu. Współpracuje z pięcioma instytucjami finansowymi: Credit Agricole, Alior Bank, Santander Bank Polska, BNP Paribas, AS Inbank S.A. Dodatkowo, za pośrednictwem Arago, instalację fotowoltaiczną oraz pompy ciepła można ubezpieczyć w Ergo Hestia – warunki tutaj – KLIK.  

Cena instalacji fotowoltaicznej od Arago

Wstępna wycena komponentów odbywa zazwyczaj podczas pierwszego spotkania lub rozmowy telefonicznej z doradcą. Na mailoą prośbę o wycenę inwestycji odpowiadają przesłaniem kompleksowej oferty z dokąłdnimi wyliczeniami, opisem oferowanego sprzętu oraz wyliczeniem rat kredytu. Dokładny oraz wiążący koszt całej inwestycji zostaje wyliczony jednak dopiero po etapie projektowym. 

Na ostateczną cenę wpływa dużo zmiennych, przez co firma nie podaje w swoim serwisie internetowym nawet orientacyjnych kosztów. Podobnie jest z oferowanym przez firmę sprzętem – próżno szukać choćby wzmianki o producentach montowanych urządzeń. Szkoda, ponieważ z powodu braku takich informacji klient w ogóle może nie podjąć z nią pierwszego kontaktu.

Z relacji naszych czytelników wiemy, że cena instalacji waha się od umiarkowanej do wysokiej. Za instalację 10 kWp, na dachu skośnym z blachodachówki zapłacisz ok. 42 300 zł brutto (moduły firmy Jinko JKM445M-60HL4-V 445W oraz falownik FoxESS). 

cennik usług dodatkowych arago
Cennik usług dodatkowych z grudnia 2021/ źródło: arago.green

Arago – opinie klientów

W serwisie Google obecnie znajduje się 135 opinii na temat firmy z łączną oceną na 4,8 gwiazdki. Opinie w znacznej mierze są pozytywne. Klienci zwracają uwagę na rzetelnych i kompetentnych sprzedawców, dobrą obsługę podczas projektowania instalacji, fachowe doradztwo oraz bardzo szybki montaż. Pojedyncze głosy niezadowolenia dotyczą błędów w projekcie instalacji, pomyłkach w zamówionym sprzęcie czy w gorszej komunikacji z działem obsługi klienta w momencie problemów z poprawnym działaniem instalacji.

Montaże i przykładowe realizacje

arago realizacje
realizacja inwestycji – Krzczonów 3,52 kWp – źródło: arago.green

Nasza ocena

Cena / Jakość komponentów: 4/5

Ostateczna wycena inwestycji zależy od wybranych komponentów, waha się w przedziale od umiarkowanej do wysokiej.

Na stronie internetowej brakuje informacji o montowanym sprzęcie oraz orientacyjnym koszcie. Wstępną wycenę kosztów inwestycji można otrzymać na maila.

Obsługa klienta: 4/5

Dział obsługi klienta dość szybko odpowiada na zapytania klienta, zazwyczaj są to 1 -2 dni robocze. Oferta jest jednak dość ogólna, odsyłająca do strony internetowej oraz zachęcająca do rozmowy telefonicznej. Opinie większości klientów sugerują, że doradcy zazwyczaj są kompetentni i obsługują klientów w sposób należyty.

Doświadczenie 4/5

Firma posiada 4-letnie doświadczenie w branży, instaluje fotowoltaikę w każdym województwie.

Warunki i realizacja gwarancji 4,5/5

Oprócz gwarancji producenta na wszystkie montowane komponenty, Arago udziela 5-letniej gwarancji na prace instalacyjne. Możliwa jest także dodatkowo płatna, rozszerzona 15-letnia gwarancja na wykonane prace instalacyjne oraz na całość instalacji. Wysokość opłaty uzależniona jest od wielkości mocy instalacji oraz zastosowanych komponentów.

Roszczenie gwarancyjne lub zapotrzebowanie na usługi serwisowe wystarczy zgłosić mailowo: kontakt@arago.green

Szybkość realizacji 5/5

Klienci indywidualni podają, że montaż odbywa się bardzo szybko, nawet do kilku dni od podpisania umowy. Zazwyczaj jest to do 4 tygodni od momentu wpłaty zaliczki na konto firmy.

Arago – podsumowanie

Firma posiada kilkuletnie doświadczenie w branży, w zespole ma szereg specjalistów – od sprzedawców, po projektantów i montażystów. Działa w całej Polsce oferując kompleksowe rozwiązania od projektu do montażu, łącznie z pomocą przy uzyskaniu dofinansowania, kredytu i leasingu w zakresie fotowoltaiki, pomp ciepła, magazynów energii czy elektromobilności.

W internecie z łatwością znaleźć można opinie klientów na temat działalności firmy. Głośniej rozbrzmiewa głos zadowolonych klientów, sporadycznie zdarzają się jednak krytyczne opinie dotyczące słabej jakości obsługi i sprzętu, a także wygórowanej ceny. Strona internetowa firmy, mimo  nowoczesnego sznytu i umieszczenia na niej wielu materiałów, zawiera bardzo mało informacji na temat szczegółów oferty czy orientacyjnej ceny inwestycji. A to może niektórych klientów zniechęcać do kontaktu z firmą i skorzystania z jej oferty.

Jaka jest Wasza opinia na temat usług firmy? Zapraszamy do oceniania i komentowania.

Arago - nasza ocena

8.6

Cena / Jakość komponentów

8.0/10

Obsługa klienta

8.0/10

Doświadczenie

8.0/10

Warunki i realizacja gwarancji

9.0/10

Szybkość realizacji

10.0/10

Pros

 • Klient ma przydzielonego indywidualnego opiekuna
 • Własne ekipy montażystów oraz własne magazyny i centra logistyczne
 • Szybki montaż instalacji
 • Różnorodność oferty w obszarze OZE
 • Dobre warunki gwarancji oraz serwis pogwarancyjny

Cons

 • Brak cennika/ kalkulatora pokazującego szacunkowe koszty
 • Brak szczegółowych informacji na temat oferty