Fotowoltaika nie dość, że obniża bieżące rachunki za prąd to zwiększa również ogólną wartość nieruchomości. To ważny argument dla tych, którzy chcą więcej zarobić na sprzedaży swojego domu.

Instalacja fotowoltaiczna zwiększa wartość domu

Na wycenę nieruchomości decydujący wpływ ma lokalizacja oraz stan techniczny nieruchomości. Wyposażenie domu w dobrej jakości urządzenia i sprzęty może więc znacznie podnieść jego ogólną wartość. Zachęcisz tym potencjalnych klientów do złożenia oferty kupna. Zainstalowany na dachu system energii słonecznej pomoże szybciej i drożej sprzedać Twój dom niż nieruchomości bez paneli słonecznych.

Co wpływa na zwiększenie wartości rynkowej Twojego domu w momencie sprzedaży:

  • lokalizacja nieruchomości
  • stan techniczny
  • zainstalowane sprzęty i urządzenia podnoszące jakość życia domowników
  • rozmiar systemu energii słonecznej
  • wiek paneli słonecznych i falownika
  • współczynnik konwersji wydajności twojego systemu energii słonecznej

Wyróżnij się! Fotowoltaika zwiększy wartość domu, który sprzedajesz

Dlaczego zamontowana na dachu Twojego domu fotowoltaika zwiększa wartość nieruchomości? Powodów jest kilka. Po pierwsze, domy wyposażone w panele słoneczne oferują przyszłym właścicielom określone korzyści finansowe. Pozwalają na znaczne obniżenie, a nawet zredukowanie prawie do zera, rachunku za prąd.  Dają w zamian tańszą, a do tego ekologiczną opcję pozyskiwania energii elektrycznej. Dodatkowo, dom z zainstalowanym systemem energii słonecznej skutecznie wyróżni Twoją nieruchomość wśród innych sprzedających.

Dodatkowa zachęta dla kupujących dom z już zamontowanymi panelami fotowoltaicznymi:

  • znaczne oszczędności na rachunku za prąd
  • duże roczne oszczędności przez cały okres użytkowania systemu paneli słonecznych – od 25 do 30 lat
  • oszczędność czasu, dzięki korzystaniu z gotowych rozwiązań i z już zamontowanego systemu energii słonecznej
  • samowystarczalność i postawa proekologiczna

Nowoczesne systemy fotowoltaiczne są wydajne i bezawaryjne, przez co nieznacznie tracą na wartości przez cały okres ich użytkowania. Standardem stają się też panele z długim czasem gwarancji, nawet z 30-letnim! Przygotowując wycenę domu w dobrym stanie technicznym z 4-5 letnią instalacją fotowoltaiczną, dodaj do ceny nieruchomości koszty inwestycji w zainstalowane panele fotowoltaiczne.

Amerykanie wiedzą jak to się robi

W ostatnich latach mieszkańcy Stanów Zjednoczonych coraz chętniej instalują fotowoltaikę na swoich domach, skutecznie podbijając tym wartość swoich nieruchomości. Doświadczenia Amerykanów jednoznacznie pozwalają stwierdzić, że fotowoltaika zwiększa wartość nieruchomości. Ceny sprzedaży domu z instalacją fotowoltaiczną są średnio o kilka procent wyższe, niż porównywalnej nieruchomości w tej samej lokalizacji, lecz pozbawionej paneli słonecznych.

Wpływ dotacji państwowych na sprzedaż domu

Planując sprzedaż domu z instalacją fotowoltaiczną sprawdźcie jak to wygląda w przypadku skorzystania z państwowego dofinansowania na instalację fotowoltaiki. Fakt skorzystania z dotacji nie przeszkadza w przepisaniu lub sprzedaży domu. Po uzyskaniu dofinansowania z programu „Mój prąd” można przepisać dom wraz z instalacją na nowego właściciela w okresie trwałości projektu tj. 3 lat od dnia wypłaty dofinansowania. W przypadku darowizny oraz sprzedaży nieruchomości, na której znalazła się instalacja dofinansowana z programu „Mój Prąd” koniecznie w czasie czynności cywilno-prawnych przenieście okres trwałości projektu na nowego nabywcę. O tym fakcie poinformujcie również NFOŚiGW w formie pisemnej, a do wniosku dołączcie kopie faktur za dostawę i montaż paneli. Jeżeli instalację wykonaliście wcześniej niż 3 lata przed momentem sprzedaży to nie musicie informować NFOŚiGW o zmianie właściciela nieruchomości, na której dachu znajdują się panele fotowoltaiczne.