Wysokie rachunki za prąd, to jedna z kilkunastu przykrych podwyżek cen, która obciążyła nasze portfele wraz z nastaniem nowego 2021 roku. Możemy się buntować, ale bez używania prądu nie uda nam się funkcjonować we współczesnym świecie. Można jednak znacząco obniżyć koszty miesięcznych rachunków za energię elektryczną. W jaki sposób? Już podpowiadamy.

Instalacja fotowoltaiczna wpływa na domowy budżet

Energię elektryczną wykorzystujemy na każdym kroku. Wszystkie sprzęty gospodarstwa domowego, telefony, a nawet współczesne auta coraz częściej działają tylko, gdy mają stały dostęp do prądu. Problemem są jednak rachunki za prąd. Statystyczny Jan Kowalski na pewno zauważa, że ceny energii elektrycznej są wysokie, a do tego opłaty regularnie rosną. Co więcej, są one również nieprzewidywane, ponieważ na końcowy rachunek składa się zbyt wiele zmiennych.

Skutecznym rozwiązaniem tych niedogodności jest montaż i wykorzystywanie na co dzień instalacji fotowoltaicznej.

Ceny energii elektrycznej regularnie rosną

Wysokość rachunków za prąd zależy przede wszystkim od dwóch czynników: ilości zużywanej energii elektrycznej oraz stawki, jaką dystrybutor tej energii pobiera za jej dostarczenie.

W Polsce 90% zapotrzebowania na energię elektryczną pokrywane jest wciąż ze spalania węgla! Górnicy zacierają ręce, a koszty takiej polityki ponoszą wszyscy. Nie jest to optymalna droga pozyskiwania energii elektrycznej. Do tego mało ekologiczna, co też nie jest bez znaczenia, zwłaszcza dla decydentów Unii Europejskiej. Państwo Polskie musi więc jeszcze dodatkowo płacić za „zielone certyfikaty”. W efekcie ceny prądu windują do góry i są jednymi z wyższych w całej Unii w przeliczeniu na siłę nabywczą mieszkańca. Taka struktura zobowiązań i płatności jest niestety gwarantem stałych wzrostów cen energii.

Instalując system fotowoltaiczny, właściciele domów mogą wytwarzać własną energię, a tym samym kupować mniej od dostawcy zewnętrznego.

Instalacja fotowoltaiczna obniża wysokość rachunków

Obecnie stawki za energię elektryczną są nie tylko wysokie, ale nadal pną się w górę w miarę upływu czasu.

Już od stycznia 2021 r. wyższe rachunki za prąd czekają gospodarstwa domowe oraz wszystkie firmy. Odbiorcy indywidualni zapłacą za prąd więcej o ok. 11-12% niż w roku ubiegłym, natomiast przedsiębiorcy muszą liczyć się ze znacznie większym wzrostem opłat. Powód? Firmy nie są chronione cenami regulowanymi. Podwyżki cen prądu to m.in. efekt wejścia w życie opłaty mocowej.

Instalując panele fotowoltaiczne, właściciele domów mogą zabezpieczyć się przed wciąż rosnącymi kosztami. Systemy fotowoltaiczne prawie nie generują bieżących kosztów paliwa ani konserwacji – ponieważ słońce jest za darmo! Wytwarzają także energię tam, gdzie jest ona potrzebna w domu, co pozwala uniknąć kosztownej infrastruktury przesyłowej. A ponieważ koszty utrzymania sieci nadal rosną, systemy słoneczne będą zapewniać coraz bardziej atrakcyjne zwroty.

Rachunki za prąd są nieprzewidywalne

Jedną z bardziej frustrujących sytuacji przy planowaniu domowego budżetu jest nieprzewidywalność wysokości niektórych rachunków. Dotyczy to także miesięcznych opłat za prąd. Bardzo trudno jest dokładnie określić, ile energii zużywa dom w czasie rzeczywistym, dlatego często zwiększone zużycie w ciągu miesiąca pozostaje niezauważone, dopóki nie pojawi się rachunek. Kto choć raz nie musiał zmieniać swoich planów zakupowych z uwagi na zbyt małe oszacowanie miesięcznych stałych opłat… Mało komfortowa sytuacja, prawda?

W przypadku energii słonecznej koszty energii są niezwykle przewidywalne. Wielu właścicieli domów jest w stanie pokryć 100% swojego zapotrzebowania na energię za pomocą własnych systemów fotowoltaicznych – w takim przypadku będą oni zazwyczaj ponosić minimalną opłatę za usługę od dostawcy, która przeznaczana jest na utrzymanie sieci, pomiar netto i inne koszty stałe. Jeśli własna instalacja fotowoltaiczna nie pokryje 100% potrzeb, pozostanie pewien poziom rachunków za prąd, który będzie się zmieniać w ciągu roku. Będzie on jednak nieznaczny.

Instalacja fotowoltaiczna pomoże Ci oszczędzać!

Warto więc rozważyć instalację paneli słonecznych na dachu swojego domu, zwłaszcza, że obecnie możesz skorzystać z bezzwrotnych dotacji państwowych. Dostępnych jest kilka programów, które pomogą Ci zdobyć środki na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej lub zapewnią zwrot części poniesionych kosztów. Sprawdź możliwości dofinansowania, bo to może być tańsze i bardziej opłacalne niż myślisz! Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu to jednorazowy koszt, a w kolejnych latach inwestycja powoli zaczyna się zwracać. Ty zyskujesz więc spokój i stabilność miesięcznych wydatków, które dzięki temu stają się niższe.

Energia słoneczna nie tylko oszczędza właścicielom domów pieniądze na miesięcznych rachunkach za prąd, ale także chroni ich przed rosnącymi kosztami mediów. Zbalansowany i przewidywalny budżet domowy jest szczególnie pożądany zwłaszcza teraz, gdy wszystko wokół jest dynamiczne. Inwestycja we własną instalację fotowoltaiczną z pewnością zapewni Wam bezpieczeństwo energetyczne, samowystarczalność oraz pozwoli unikać nieplanowanych wydatków. A spokój, komfort i wygodę, dzięki korzystaniu z odnawialnych źródeł energii osiągniecie przy okazji.