W niedalekiej przyszłości magazyn energii stanie się niezbędnym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej. Do jego prawidłowej pracy potrzebny jest inwerter, który przekształca prąd stały w przemienny. Dowiedz się, jaki inwerter dla magazynu energii warto wybrać. Poznaj rodzaje inwerterów dedykowanych bateriom słonecznym, ich cechy oraz zakres cenowy. Jeśli chcesz poznać inne urządzenia niezbędne w instalacji PV z magazynem energii, przeczytaj ten artykuł.

Rodzaje inwerterów do magazynu energii

Najczęściej spotkasz się z dwoma typami inwerterów współpracujących z magazynami energii. Są to: inwerter hybrydowy oraz inwerter akumulatorowy. Różnica między nimi to połączenie między modułami fotowoltaicznymi a baterią. Będzie to połączenie DC w przypadku inwertera hybrydowego (DC-coupled system), lub połączenie AC dla inwertera akumulatorowego (AC-coupled system). Jaki inwerter do magazynu energii w twojej instalacji wybrać? Przeczytaj i przekonaj się.

Inwerter hybrydowy – dla magazynu energii DC

Inwerter hybrydowy łączy w sobie wiele funkcji, dzięki czemu twój system będzie prosty i kompleksowy. Pracuje on jako:

  • falownik dla modułów PV,
  • ładowarka do magazynu energii oraz
  • inwerter akumulatorowy, który przesyła prąd z baterii do sieci domowej (DC→AC), a także pozwala ładować z niej baterie np. w nocy (AC→DC).

Prąd z paneli PV przepływa do baterii przez przetwornicę prądową, a następnie przez inwerter do sieci domowej. Inwertery hybrydowe łączą w sobie funkcję przetwornicy, ładowarki i falownika. Źródło: https://news.energysage.com/ac-vs-dc-solar-battery-coupling-what-you-need-to-know/

Zwykle taki inwerter posiada funkcje sterowania baterią. Możesz wybrać opracowany przez producenta tryb pracy baterii, lub ustawić go zgodnie z twoimi indywidualnymi potrzebami. Przykładowo możesz ustawić twój system tak, aby ładował i rozładowywał akumulator w zależności od tańszej i droższej taryfy prądu w sieci (jeśli twoja taryfa to np. G12). Dzięki temu możesz nawet całkowicie uniknąć poboru prądu w podczas droższej taryfy.

Masz do wyboru inwertery hybrydowe jednofazowe oraz trójfazowe. Inwerter trójfazowy to droższe rozwiązanie, jednak wynika to z jego znacznych zalet. Jeśli zależy ci na wykorzystaniu energii ze słońca (także podczas awarii sieci) w całym domu, a nie tylko na jednej fazie, jest to rozwiązanie dla ciebie. Inwerter trójfazowy balansuje napięcie na wszystkich fazach, dzięki czemu praca paneli PV oraz magazynu jest bardziej stabilna, bezpieczna i efektywna. A twój rachunek za prąd mniejszy.


Inwerter hybrydowy trójfazowy współpracuje jednocześnie z panelami PV oraz magazynem energii. Źródło: https://www.solarquotes.com.au/blog/home-batteries-3-phase/

Inwerter akumulatorowy – dla magazynu energii AC

Inwerter akumulatorowy to urządzenie dedykowane samemu magazynowi energii. Często możesz spotkać się z ofertą magazynu All-in-one (tzw. magazyn energii AC), czyli baterii i inwertera w jednej zgrabnej skrzynce. Taki zestaw świetnie nadaje się do uzupełnienia istniejącej już instalacji fotowoltaicznej (tzw. retrofit). Oddzielne inwertery dla magazynu energii i modułów PV mogą uprościć ewentualne dalsze modyfikacje systemu np. rozbudowę o kolejne panele lub akumulatory. Kwestie gwarancji są również prostsze do rozstrzygnięcia.

Magazyn energii AC (AC-coupled system) podłączony jest do domowej sieci, a nie bezpośrednio z panelami PV. Inwerter akumulatorowy wyposażony jednocześnie w ładowarkę odpowiada za konwersję AC→DC podczas ładowania magazynu, oraz DC→AC podczas jego rozładowania.


Prąd z paneli PV poprzez falownik przepływa do sieci domowej. Bateria ładowana jest poprzez swój własny inwerter akumulatorowy. Źródło: https://news.energysage.com/ac-vs-dc-solar-battery-coupling-what-you-need-to-know/

Masz wiele możliwości konfiguracji takiego zestawu. Najtańszym z nich będzie magazyn obsługujący jedną fazę poprzez jednofazowy inwerter akumulatorowy. W tej jednak sytuacji tylko na jednej fazie uzyskasz oszczędności na zużyciu prądu z sieci, a podczas awarii tylko jedna faza będzie mogła korzystać z zasilania awaryjnego. Jeśli zdecydujesz się natomiast na droższy, trójfazowy inwerter akumulatorowy cały twój dom korzystać będzie ze zmagazynowanej energii. Co więcej, podczas blackoutu twoja instalacja PV z magazynem będzie mogła nieprzerwanie pracować w trybie wyspowym i ładować akumulator ze słońca.


Magazyn energii poprzez inwerter akumulatorowy jednofazowy zaopatruje sieć domową. Źródło: https://www.solarquotes.com.au/blog/home-batteries-3-phase/

Falownik hybrydowy czy inwerter akumulatorowy – jaki warto wybrać?

Pierwsza najważniejsza kwestia, to czy uzupełniasz już istniejącą instalację PV o magazyn, czy też inwestujesz w całkiem nową instalację PV z magazynem energii od początku. Od tego w dużej mierze będzie zależeć, który typ inwertera dla magazynu energii warto będzie wybrać.

Mam już instalację PV i chcę dodać magazyn energii – czyli retrofit

Retrofit to modernizacja istniejącej już instalacji fotowoltaicznej. W ramach takiej modernizacji możesz uzupełnić układ o magazyn energii, aby poprawić swoją autokonsumpcję energii ze słońca.

W takiej sytuacji najprostszym i najtańszym rozwiązaniem będzie zakup magazynu energii wraz z dedykowanym dla niego inwerterem akumulatorowym. Możesz kupić zarówno urządzenie All-in-one, jak i dobrać zestaw bateria + inwerter. Rozwiązanie to ma tę zaletę, że instalowanie jest dość proste i nie wymaga ingerencji w układ paneli fotowoltaicznych ze starym falownikiem. Jeśli instalacja elektryczna w twoim domu jest trójfazowa, możesz do magazynu energii dobrać zarówno inwerter 1-fazowy, jak i 3-fazowy w zależności od twoich potrzeb. Warto pamiętać, że jeśli zależy ci na możliwości ładowania magazynu energii przez twoją instalację PV podczas awarii sieci, a posiadasz falownik 3-fazowy obsługujący moduły PV, nie kupuj inwertera 1-fazowego do twojego magazynu.

Alternatywa to zainstalowanie magazynu energii we współpracy z inwerterem obsługującym jednocześnie moduły PV. Nie może to być jednak dowolny inwerter, a inwerter hybrydowy. Oznacza to, że rozwiązanie to możesz wdrożyć tylko, jeśli masz już inwerter hybrydowy, lub zainwestujesz w wymianę starego falownika na nowy inwerter, posiadający możliwość obsługi zarówno paneli PV, jak i baterii. Inwerter hybrydowy jest droższy niż inwerter dedykowany samej baterii. Dodatkowo, rozwiązanie to wymaga ingerencji w istniejący układ, więc jest dużo trudniejsze i pracochłonne, a w związku z tym bardziej kosztowne.

Magazyn energii dla nowej instalacji fotowoltaicznej

Nieco inaczej ma się sprawa, jeśli zaczynasz instalację od zera i planujesz od razu zakupić magazyn energii. W tym wypadku zakup wspomnianego wcześniej inwertera hybrydowego będzie najbardziej opłacalny.

Do wyboru masz inwertery hybrydowe 1- lub 3-fazowe. Mimo że cena takich urządzeń jest wysoka, jeszcze drożej wyjdzie zakup dwóch inwerterów, osobno dla paneli PV i dla baterii. Kupując inwerter hybrydowy zyskujesz również większy wybór magazynów energii, gdyż niektórzy producenci oferują baterie współpracujące wyłącznie z ich inwerterami. Kolejną zaletą takiego układu jest nieco większa sprawność w porównaniu z posiadaniem dwóch inwerterów, dzięki czemu będziesz mógł wykorzystać bezpośrednio więcej prądu z twoich modułów PV. Sterowanie takim układem będzie również bardziej komfortowe.

Cena inwertera hybrydowego i akumulatorowego

Na cenę inwertera wpływają parametry takie jak jego moc, sprawność, różnorodne funkcjonalności, możliwość monitorowania pracy oraz sterowania. Podczas zakupu ważne, aby zwrócić także uwagę na długość i warunki gwarancji urządzenia, a także dostępność serwisu na miejscu w Polsce i jakość obsługi klientów. Odpowiedź na pytanie, jaki inwerter dla magazynu energii najlepiej wybrać, bardzo mocno zależy od kosztów zakupu oraz łatwości instalacji.

Cena inwertera hybrydowego

Inwerter hybrydowy jednofazowy można kupić w zakresie cenowym między 2 300 – 17 000 złotych, przy najczęściej dostępnych mocach 1 – 5 kW. Decyzja o zakupie inwertera jednofazowego wiąże się zwykle z wyborem urządzenia o mniejszej mocy niż w przypadku trójfazowego. Dlatego też taki układ jest zwykle tańszy.

Inwerter hybrydowy trójfazowy to natomiast koszt 6 – 14 tys. zł dla popularnej mocy 5 kW. Tego typu inwertery mają zwykle moce od 3 do 10 kW i ich cena mieści się w przedziale 5,5 – 19 tys. zł.

Zapraszamy do lektury naszych recenzji inwerterów hybrydowych 3-fazowych firm FoxESS, Huawei, SMA.

Cena inwertera retrofit z ładowarką

Inwerterów akumulatorowych, zwanych też inwerterami retrofit pojawia się na rynku coraz więcej, choć widać jeszcze, że rynek ten dopiero stawia pierwsze kroki w Polsce. Największy wybór mamy wśród inwerterów jednofazowych. Oferowane są inwertery o mocach od 0,5 do 5 kW w zakresie cenowym 2 400 – 11 000 zł. Inwertery tego typu można zwykle łączyć w układy trójfazowe przy większych magazynach energii o mocy np. 10 kW.

Inwerterów akumulatorowych trójfazowych jest znacznie mniej. Możesz wybierać wśród mocy od 8 do 10 kW w cenie od 11 000 zł.

Wzrost popularności i zapotrzebowania na magazyny energii przy instalacjach fotowoltaicznych, związany m.in. ze zmianą systemu opustów na net-billing przyczyni się w przyszłości do rozszerzenia się oferty inwerterów akumulatorowych oraz magazynów AC. Już teraz warto śledzić szybko rozwijający się rynek retrofitów.

Podsumowanie: jaki inwerter dla magazynu energii warto wybrać?

Inwerter to niezbędny element instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii, jego serce i mózg. W związku z tym warto poświęcić nieco uwagi, aby wybrać urządzenie o wysokiej sprawności, użytecznych funkcjonalnościach, korzystnej cenie oraz dopasowany do potrzeb twojej instalacji.

Jeśli planujesz rozszerzyć swoją istniejącą instalację fotowoltaiczną o magazyn energii, zapoznaj się szczególnie z ofertą magazynów energii AC z inwerterem akumulatorowym. Jego instalacja będzie prostsza, niewymagająca ingerencji w obecne połączenia między panelami PV a falownikiem solarnym.

A może inwertujesz w nową instalację PV z magazynem energii? W takim razie idealny dla ciebie będzie inwerter hybrydowy, który łączy w sobie funkcje falownika solarnego, ładowarki oraz inwertera akumulatorowego.

Pamiętaj, aby podczas zakupu zwrócić uwagę na kompatybilność urządzeń. Sprawdź na stronie producenta, czy wybrany inwerter oraz bateria do siebie pasują.

Jeśli szukasz najlepszej oferty na fotowoltaikę, zapraszamy do skorzystania ze wsparcia Doradcy Solarnego!