Produkujesz energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznej i zastanawiasz się jak skutecznie ją przechowywać? Odpowiedzią jest magazyn energii, czyli bateria fotowoltaiczna. Jak działa? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Czy w ogóle warto w niego inwestować?

Jak magazynować nadwyżki energii wyprodukowane przez instalację fotowoltaiczną?

Najkorzystniejsze jest bieżące zużywanie wyprodukowanej energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. Sam jednak wiesz, że nie zawsze jest to możliwe. W słoneczny letni dzień najczęściej jesteś poza domem i nie potrzebujesz wyprodukowanego w dużej ilości prądu. Co wtedy? Powstałą energię trzeba gdzieś zużyć lub zmagazynować. Możesz to zrobić na trzy sposoby:

1. Poprzez tzw. net-metering, czyli wprowadzanie nadwyżek energii do sieci elektroenergetycznej i odebranie około 70-80% wyprodukowanej mocy w dogodnym dla Ciebie momencie. Jest to dedykowany system rozliczeń (opustów) między prosumentem a sprzedawcą energii, czyli siecią. W praktyce nie magazynujemy energii, ponieważ wyprodukowaną przez nas energię zużywają okoliczni odbiorcy.

Aktualnie jest to bardzo korzystne rozwiązanie systemowe dla wszystkich prosumentów. Nie ma jednak gwarancji na utrzymanie systemu opustów w przyszłości.

2. Wykorzystując pompę ciepła. Dzięki temu zwiększysz bieżącą konsumpcję energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej. Jest to korzystniejsze rozwiązanie niż system opustów, ponieważ wytworzony prąd można wykorzystać w proporcji 1:1.

3. Magazynując energię za pomocą wyodrębnionego urządzenia – magazynu energii. Dzięki temu odbierasz 100% wyprodukowanej energii w momencie, gdy jej potrzebujesz.

 

Magazyn energii – co to jest?

Magazyn energii umożliwia przechowywanie energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną i wykorzystanie jej w momentach zwiększonego zapotrzebowania. Co ważne, energię magazynowaną w takich urządzeniach wykorzystujesz w całości, wtedy, kiedy jej potrzebujesz. Zabezpiecza Cię to np. w razie awarii zasilania, gdy najbliższa okolica gaśnie z braku prądu, Ty nie musisz się tym przejmować.

Najbardziej rozpowszechnionym sposobem magazynowania energii elektrycznej pozyskanej z OZE, w tym fotowoltaiki, są akumulatory, które mogą być wielokrotnie używane i ładowane prądem elektrycznym. Najczęściej używane są akumulatory kwasowo-ołowiowe. Jednymi z najlżejszych są natomiast akumulatory litowo-jonowe. I to one wykorzystywane są m.in. w samochodach elektrycznych, w sprzęcie elektronicznym, a także jako stacjonarne magazyny energii przy odnawialnych źródłach energii.

Magazyn energii – dlaczego warto?

Dzięki net-meteringowi prosumenci mogą „przechowywać” nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej przez swoją instalację fotowoltaiczną w sieci elektroenergetycznej. Jak pamiętasz, nie jest to opcja bezkosztowa, ale za to bardzo wygodna. Prawdopodobne jest, że w tym korzystnym sposobie bilansowania energetycznego w najbliższych latach zajdą zmiany. Posiadając magazyn energii, możesz realnie uniezależnić się od elektrowni, a ewentualne skorygowanie dotychczasowych zasad net- meteringu nie będą już dla Ciebie problemem.

Posiadanie własnego magazynu energii zwiększa również autokonsumpcję, bo cała energia wyprodukowana przez domową fotowoltaikę zostaje z Tobą. Możesz ją wykorzystać w dowolnym momencie (np. gdy nagle zostanie wyłączone zasilanie), a także w różnych miejscach (nawet w takich, w których nie ma dostępu do sieci elektrycznej – tzw. System off-grid).

Magazyn energii może służyć również jako zasilanie awaryjne, ale pod pewnymi warunkami. Aby mógł on pełnić właściwie swoją funkcję, cała domowa instalacja elektryczna musi być odpowiednio zaprojektowana. Powinna uwzględniać dodatkową elektronikę, która w razie awarii odłączy instalację od sieci oraz umożliwi inwerterom uzyskanie prądu o potrzebnych parametrach bez wzorca z sieci energetycznej. Nie warto w tym przypadku oszczędzać na sprzęcie – tańsze magazyny energii i falowniki w razie awarii nie spełnią właściwie swojej funkcji.

Magazyn energii – cena

Ceny magazynów energii sukcesywnie maleją (według prognoz, nadal będą spadać), jest to jednak i tak dość duży wydatek. Na cenę składa się nie tylko magazyn energii, czyli sam akumulator, ale także obsługująca go elektronika, inwerter baterii lub regulator ładowania, rozłącznik instalacji, bramka komunikacyjna itp. Ceny domowych magazynów energii o pojemności 3 kWh -10 kWh zaczynają się od około 10.000 zł. Istnieje zależność pomiędzy ceną zestawu a pojemnością akumulatora. Przykładowo, optymalny cenowo jest magazyn energii o pojemności 7 kWh, którego koszt sięga 27 tys. zł. Czy na magazyn energii będzie możliwe dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd 3.0”? Możesz to sprawdzić tutaj- KLIK.

Jak wybrać magazyn energii?

Dostępne na rynku akumulatory różnią się przede wszystkim wykorzystanymi komponentami. Mogą być one przeznaczone do nowych systemów fotowoltaicznych lub stanowić dopełnienie już istniejących. Mają one także różne wymagania w kwestii miejsca instalacji.

Dodatkowo, zwróć uwagę na:

  • Technologię – możesz wybierać spośród akumulatorów kwasowo-ołowiowych (duże i ciężkie) i litowo-jonowych (wydajniejsze i lżejsze).
  • Pojemność akumulatora (kWh) – określa, jak dużo energii można otrzymać z w pełni naładowanego akumulatora. Najczęściej w instalacjach domowych sprawdzają się magazyny o wielkości od 3 do10 kWh.
  • Pełne cykle – to określenie pełnego naładowania i rozładowania akumulatora do poziomu głębokości rozładowania (może on składać się z kilku cykli częściowych). Akumulator w okresie gwarancji powinien osiągnąć maksymalną liczbę cykli. Ogniwa litowo-jonowe mają ok. 10.000 cykli ładowania, co przeciętnie przypada na okres 5 – 8 lat.
  • Gwarancję – w zależności od producenta wynosi do 10 lat, obejmuje wady produkcyjne i uszkodzenia materiału.

Czy można dodać magazyn energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej?

Tak, magazyn energii można dodać do istniejącej już instalacji fotowoltaicznej, o ile posiada ona hybrydowy inwerter/falownik. 

Magazyn energii- kiedy i dlaczego warto kupić?

Magazyn energii, choć to duża jednorazowa inwestycja, to świetnie sprawdzi się jako zabezpieczenie w razie przerw w dostawie prądu. Warto o tym pomyśleć planując instalację fotowoltaiczną, zwłaszcza że kupno systemu PV wraz z magazynem energii obniża cenę o ok. 35% (według badań NREL z 2020 r. dotyczących rynku amerykańskiego) w stosunku do pojedynczych, osobnych zakupów. Najprawdopodobniej będzie też można uzyskać dofinansowanie na zakup magazynu energii w ramach programu „Mój Prąd 3.0”. Aby dowiedzieć się, jaki będzie koszt magazynu energii dopasowanego do Twoich potrzeb, porównaj oferty od różnych instalatorów z Doradcą Solarnym. Wybierz taki magazyn energii, który w razie awaryjnego zasilania spełni swoje zadanie i pozwoli pracować wszystkim sprzętom w ich normalnym trybie.

Dołącz do grupy na FB

Dołącz do grupy na FB  użytkowników i instalatorów magazynów energii. 
Wymień się doświadczeniem, pozyskaj informacje i rekomendacje.