Wybór odpowiedniego systemu fotowoltaicznego ma ogromne znaczenie. W końcu jest to kosztowna inwestycja, która ma Ci służyć przez wiele lat. A musisz mieć świadomość, że ta decyzja nie pozostanie bez echa – określi ona Twój sposób dostępu do energii elektrycznej, zdecyduje o sprzęcie niezbędnym w przypadku nadwyżek produkcji, a także zdeterminuje, co się wydarzy w razie przerw w dostawie prądu. Dlatego warto jest znać podstawowe różnice między rodzajami przyłączenia instalacji fotowoltaicznej.
Instalacja fotowoltaiczna on-grid
Największą popularnością wśród właścicieli domów i firm cieszą się obecnie systemy fotowoltaiczne typu on-grid. Są one podłączone do sieci energoelektrycznej, co umożliwia eksportowanie ewentualnych nadwyżek prądu do zakładu energetycznego. Niespożytkowaną energię można sprzedać lub magazynować w zakładzie, by później móc ją odebrać w 80%. Instalacje on-grid nie korzystają z akumulatorów, dzięki czemu są dużo tańsze niż pozostałe rozwiązania.
Brak baterii oznacza jednak także, że system on-grid nie będzie generował energii w przypadku przerw w dostawach prądu. Tego typu awarie bardzo często wiążą się z uszkodzeniem sieci elektrycznej, więc, gdyby instalacja nie przerwała pracy, przesłany przez nią prąd stanowiłby realne zagrożenie dla osób naprawiających usterkę. Ze względów bezpieczeństwa, falownik automatycznie odłącza więc panele fotowoltaiczne, a dom pozostaje bez prądu. W takich sytuacjach doskonale sprawdzają się hybrydowe systemy, które, dzięki akumulatorom i możliwości odizolowania się od sieci publicznej, dostarczają energię nawet w trakcie awarii.
Instalacja fotowoltaiczna off-grid
Systemy off-grid nie są podłączone do sieci energoelektrycznej, dlatego wymagają baterii, w których może być magazynowana wytworzona energia. Instalacje te muszą być odpowiednio zaprojektowane, aby generowały wystarczającą ilość prądu przez cały rok. Powinny posiadać również akumulatory o odpowiednio dużej pojemności, by sprostać zapotrzebowaniu energetycznemu domu, nawet w trakcie miesięcy zimowych.
Wysoka cena akumulatorów oraz konieczność ich wymiany średnio co 400 cykli, a także droższe inwertery sprawiają, że systemy off-grid są dużo bardziej kosztowną inwestycją niż instalacje on-grid. Z tego powodu znajdują zainteresowanie głównie wśród właścicieli domów wybudowanych z dala od sieci energetycznych lub na obszarach, gdzie przerwy w dostawach prądu są częste i długotrwałe. Jednak z roku na rok koszt zakupu baterii maleje i coraz więcej osób decyduje się tego typu rozwiązanie. Możemy oczekiwać, że w przyszłości koszty baterii będą równie atrakcyjne jak obecnie moduły fotowoltaiczne.
System hybrydowy
Wybierając instalację fotowoltaiczną warto mieć na uwadze, że istnieje jeszcze trzecia opcja – system hybrydowy. Łączy on w sobie to, co najlepsze z obydwu powyższych rozwiązań. Zapewnia wygodę, jaką jest podłączenie do publicznej sieci i możliwość sprzedaży nadwyżek energii, jak również spokój związany z nieprzerwaną pracą urządzeń nawet w trakcie awarii. Dzięki akumulatorom można magazynować wytwarzaną w ciągu dnia energię i wykorzystywać ją w nocy. A gdyby prądu zabrakło, sieć energetyczna będzie stanowiła dodatkowe źródło mocy.
Systemy hybrydowe umożliwiają także ładowanie baterii prądem pochodzącym z elektrowni. W miesiącach o małym nasłonecznieniu może się to okazać niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem, jeśli będziemy pobierać energię w trakcie niższej taryfy (zwykle między 22 a 6 rano).
Systemy off-grid w Polsce
Systemy off-grid są bardziej popularne w krajach wielkoobszarowych, gdzie ludzie często zamieszkują regiony znacznie oddalone od dużych ośrodków, oraz w państwach o słabo rozwiniętej infrastrukturze energetycznej. Polski nie można zaliczyć do żadnej z tych grup. Co więcej, nasze położenie geograficzne uniemożliwia efektywne wykorzystywanie instalacji fotowoltaicznych zimą. Nie oznacza to jednak, że systemy off-grid nie znajdują zastosowania także w naszym kraju. Wielu właścicieli domków letniskowych decyduje się na to rozwiązanie. Korzystają z niego także osoby posiadające kampery oraz większe łodzie/jachty.
Wybór właściwej instalacji fotowoltaicznej zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb. Znajomość podstawowych różnic pomiędzy systemami, z pewnością ułatwi Ci podjęcie decyzji o tak ważnej dla Twojego domu inwestycji.