Kiedy uruchomić instalacje fotowoltaiczną, aby była najbardziej opłacalna? Czy zrobić to teraz czy odczekać kilka miesięcy? Czy skorzystać z pojawiających się na rynku ofert i dofinansowań czy będzie jeszcze lepsza okazja? Eksperci są zgodni, chcąc inwestować w odnawialne źródła energii (OZE), w tym fotowoltaikę, nie warto czekać!

Dynamiczny rozwój rynku OZE

Panujące trendy na rynku, związane z walką z globalnym ociepleniem oraz nadmierną emisją gazów cieplarnianych jak również coraz większą ochroną środowiska, powodują gwałtowny wzrost odnawialnymi źródłami energii. Rozwiązania takie jak wiatraki, fotowoltaika, źródła geotermalne i inne, zapewniają wytwarzanie taniej energii z niewyczerpywanych zasobów naturalnych: wiatru, słońca czy wody. Nic dziwnego, że rządy poszczególnych państw uruchomiły szereg zachęt mających na celu pobudzenie inwestycji w tym sektorze. Dzięki nim, każdy z nas, może stać się wytwórcą taniego, własnego prądu. Lepszej okazji już nie będzie.Nie  ma po co czekać!

Spadające ceny paneli fotowoltaicznych

Czy koszt zakupu paneli fotowoltaicznych jest wysoki? Ile trzeba przeznaczyć pieniędzy na domową instalację? Od momentu kiedy pierwsze panele fotowoltaiczne wchodziły na rynek do dziś ceny spadły nawet kilkakrotnie. Duże zapotrzebowanie na rynku spowodowało, że wiele firm i koncernów rozpoczęło ich produkcję. choć największe zmiany w odejściu od tradycyjnego modelu energetyki do rozproszonego i ekologicznego wytwarzania prądu obserwuje się w Niemczech, to liderem w wytwarzaniu paneli słonecznych są dziś Chiny. Pierwsze miesiące 2020 roku w skali globalnej pokazują znaczący spadek cen fotowoltaiki. Rosnąca dynamicznie produkcja komponentów fotowoltaicznych, połączona z chwilowym zahamowanym popytem spowodowanym pandemią COVID-19, wpłynęła na obniżenie kosztów uruchomienia instalacji fotowoltaicznych. To dobra informacja dla osób chcących założyć własne kolektory słoneczne. Niskie ceny w połączeniu z wieloma dotacjami dają niebywałą szansę, aby uzyskać własny prąd na bardzo korzystnych warunkach. Nie wiadomo jak długo potrwa tak dobra sytuacja – dlatego warto z niej skorzystać już dziś.

Ile kosztuje instalacja paneli fotowoltaicznych?

Aby poprawnie oszacować koszty założenia instalacji fotowoltaicznej należy w pierwszej kolejności oszacować moc energii jaką chcemy uzyskać. Ma to bezpośrednie przełożenie na ilość i wielkość (jak również jakość) paneli. Nie bez znaczenia jest również umiejscowienie całej instalacji. Oprócz ceny paneli do kosztów należy doliczyć również zakup inwertera, konstrukcji montażowej, jak również sam montaż i uruchomienie całej instalacji. Dziś na jej uruchomienie trzeba przeznaczyć od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Możemy przyjąć średniej wielkości instalację 6 kWp, według naszych danych średnia cena takiej instalacji montowana na dachówce ceramicznej  wynosi ok. 25 700 zł brutto.  Choć wydawać by się mogło, że to duży wydatek to dzięki programom wsparcia może okazać się, że będziemy posiadaczami paneli słonecznych za relatywnie małe pieniądze a rosnące ceny energii przyczynią się do jeszcze szybszego zwrotu inwestycji.

Programy wsparcia jako zachęta do inwestycji

Dziś chcąc uruchomić instalację fotowoltaiczną można skorzystać z szeregu dotacji: rządowych, regionalnych czy prywatnych. Przykładem takiej pomocy są programy „Mój prąd” oraz „Czyste powietrze”. Z pierwszego i drugiego naboru dotacji „Mój Prąd” skorzystało grubo ponad 200 000 osób. Każda z nich może uzyskała 5000 zł na zainstalowanie domowych paneli słonecznych. Obecnie w przygotowaniu jest trzecia edycja programu „Mój prąd”.  Obok takich form pomocy istnieją jeszcze programy regionalne oraz preferencyjne kredyty konsumenckie. Warto zapoznać się ze szczegółami poszczególnych ofert.  

Nie warto zwlekać. Jeżeli myślisz o własnej instalacji fotowoltaicznej to działaj już dziś. Spadające ceny komponentów, niejasna przyszłość producentów związana z pandemią COVID-19 na świecie oraz atrakcyjne, ale kończące się, wsparcie budowy odnawialnych źródeł energii to Twoja szansa na uzyskanie własnego, pewnego i taniego prądu elektrycznego. Czy stać Cię na to, aby przeczekać rynkową okazję?

Ceny energii elektrycznej będą tylko rosły

Inwestycja rzędu 20-25 tys zł dzisiaj, może wydawać się zbędna i na wyrost. Dlaczego mamy wydawać tyle pieniedzy, skoro rachunki za energię wynoszą raptem kilkaset złotych miesięcznie. Otóż przeznaczenie takiej kwoty już dzisiaj, bardzo opłaci się w przyszłości. Ceny za energię będą tylko rosnąć, szacuję się, że w tempie 2-3% rocznie. Jeżeli uwzględnimy jeszcze wysoką inflację to ten wzrost może być jeszcze większy. Łatwo policzyć, że przy aktualnych cenach energii i wzroście rzędu 3% rocznie, z rachunku 2400 zł rocznie za 10 lat zrobi się ponad 2600 zł, za 20 lat będzie to już 3500 zł. Inwestycja we własną, przydomową elektrownie słoneczną to jedna z najlepszych decyzji finansowych jaką możemy dziś podjąć. 

Nie warto zwlekać. Jeżeli myślisz o własnej instalacji fotowoltaicznej to działaj już dziś. Spadające ceny komponentów, rosnące rachunki za prąd, atrakcyjne, ale kończące się, wsparcie budowy odnawialnych źródeł energii to Twoja szansa na uzyskanie własnego, pewnego i taniego prądu elektrycznego. Czy stać Cię na to, aby przeczekać rynkową okazję?