Ostatnie kilka lat odznaczają się bardzo silną popularyzacją fotowoltaiki, szczególnie w obrębie domowych i firmowych instalacji fotowoltaicznych. Transformacja energetyczna, której wszyscy jesteśmy świadkiem polega na odchodzeniu od źródeł energii opartych na paliwach kopalnych na rzecz rozproszonej energetyki odnawialnej. Sprzyja temu opinia społeczna, rosnąca świadomość społeczna zmian klimatycznych oraz kierunek polityki klimatycznej Unii Europejskiej i poszczególnych rządów. Zdecydowanie największym wygranym tych zmian  jest fotowoltaika. Poniżej dowiesz się najważniejszych rzeczy, które przybliżą Ci temat domowych instalacji fotowoltaicznych

6 odpowiedzi na kluczowe pytania zanim podejmiesz decyzję o inwestycji w instalacje fotowoltaiczną

1. Jak bardzo staniały instalacje fotowoltaiczne na przestrzeni ostatnich lat?

Jeżeli lubisz statystykę i przemawiają do Ciebie przede wszystkim liczby, to jest to dobra informacja od której możemy zacząć. Ceny domowych instalacji fotowoltaicznych przez ostatnie 10 lat spadły o ok. 70%.  W 2013r. cena za instalacje fotowoltaiczną o mocy 10 kWp (na dachówce ceramicznej i dachu skośnym) wynosiła od 60 000 do 80 000 zł netto! Obecnie inwestycje w taką samą instalację u siebie w domu można by zrealizować za 35 000 – 45 000 zł netto. Bez wątpienia domowe instalacje fotowoltaiczne z nowinki technologicznej dla bogatych stały się opłacalną domową inwestycją, którą rozważa tysiące Polaków w 2020r.

2. Ile obecnie kosztuje instalacja fotowoltaiczna dla domu?

Cena fotowoltaiki dla domu zależy oczywiście od wielu czynników takich takich jak miejsce instalacji, wielkość systemu i rodzaju wybranych komponentów. Możemy przyjąć średniej wielkości instalację 6 kWp, według naszych danych średnia cena takiej instalacji montowana na dachówce ceramicznej  wynosi ok. 25 700 zł brutto. Odnosząc to do ceny za 1 kWp da nam to kwotę ok 4 280 zł.  Takie średnie ceny występują na naszej platformie, rynkowe będą wyższe. Oczywiście porównują oferty między sobą korzystając z serwisu DoradcaSolarny.pl można uzyskać jeszcze lepsze oferty do nawet 3 800 zł / 1kWp za powyższą instalacje.

3. Czy moja instalacja fotowoltaiczna zostanie podpięta do sieci energetycznej? Co to jest bilansowanie i jak działa prosument?

W praktycznie każdym przypadku (poza nielicznymi wyjątkami) domowe instalacje fotowoltaiczne są wpięte w sieć energetyczną. W tego rodzaju instalacjach bilansowanie energetyczne to sprytne rozwiązanie, które służy „magazynowaniu” niewykorzystanej energii w sieci. Można powiedzieć, że dzięki temu rozwiązaniu możemy korzystać z energii wyprodukowanej za dnia również nocą. Jak to działa? Otóż gdy jest słoneczny dzień Twoje panele produkują energię elektryczną, która w pierwszej kolejności jest zużywana przez Twoje urządzenia domowe. W momencie gdy nie pobierasz energii lub produkcja jest dużo większa niż Twoje aktualne zużycie, nadwyżki energii są wysyłane do sieci. 80 % tych nadwyżek możesz odebrać w późniejszym terminie (20% to koszt magazynowania, który pobiera zakład energetyczny). W przypadku gdy Twoja instalacja jest większa niż 10 kW to Twoje bilansowanie jest trochę mniej korzystne i wynosi 70% / 30%.

4. W jakim stopniu instalacja fotowoltaiczna pokryje moje zapotrzebowanie na energię?

Należy rozróżnić dwie rzeczy: pierwsza to o ile moja instalacja pozwoli mi zniwelować moje rachunki? Tutaj faktycznie Twoje rachunki za energię elektryczną, przy prawidłowo zaprojektowanej instalacji zostaną zniwelowanie praktycznie do 0 (pozostaną jedynie opłaty stałe z zakładu energetycznego, które nie zależą od zużycia i wynoszą ok. 20-30 zł na miesiąc). 

Drugą rzeczą jest ile z wyprodukowanej instalacji skorzystam na bieżąco?  Idealną odpowiedzią na to pytanie byłoby 100%, jednak nie jest to do końca możliwe. Panele fotowoltaiczne nie mogą operować z taką samą mocą codziennie z względu na różne warunki pogodowe. Jednego dnia wyprodukują tak dużo, że nie będziesz w stanie tego zużyć a innego wyprodukują znikomą ilość bo np. jest pochmurny dzień. Wtedy w grę wchodzi wcześniej wspomniane bilansowanie, dzięki któremu będziesz mógł w takie pochmurne dni pobrać z sieci wcześniej przesłany nadmiar energii. Statystycznie zużyjesz jedynie 30% energii od razu, pozostałe 70% oddasz do sieci do późniejszego wykorzystania.

5. Kiedy zwróci się inwestycja w panele fotowoltaiczne?

Prawidłowo zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna, po uwzględnieniu dotacji i ulg podatkowych obecnie powinna się zwrócić w 6-8 lat. Bez dotacji jest to okres 8-10 lat. Wszystko powyżej tego okresu można uznać za ofertę nieoptymalną. Dlaczego? Choćby i dlatego, że sama żywotność falownika to ok 10 lat, większość gwarancji producentów na falownik wynosi 10 lat lub mniej. Oznacza to, że jeżeli nie przedłużyliśmy gwarancji na falownik to po ok. 10 latach będziemy zmuszeni wymienić go na nowy, a to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych – i znów okres zwrotu nam się wydłuży. Dlatego sprawdzajmy dobrze oferty i liczmy jaką mamy rentowność zanim podejmiemy decyzję.

6. Ile trwa montaż paneli fotowoltaicznych na dachu? Kiedy mogę zacząć korzystać z własnej energii?

Jeżeli już wybierzesz odpowiednią firmą instalatorską, podpiszesz z nią umowę a ta przygotuje dla Ciebie wizualizację i projekt, sam montaż całej instalacji to kwestia kilku dni (w standardowych instalacjach do 6 kW to zazwyczaj jest to jeden dzień). Następny krok to zgłoszenie Twojej instalacji do zakładu energetycznego i zawnioskowanie o wymianę licznika. We wszystkich formalnościach pomoże Ci Twoja firma instalatorska. W zależności od operatora zakład energetyczny ma 30 dni roboczych na wymianę licznika na dwukierunkowy (koszt wymiany ponosi zakład energetyczny). Do tego czasu nie możesz jeszcze korzystać ze swojej instalacji fotowoltaicznej, dopiero po wymianie licznika wszystko zostanie uruchomione i produkcja prądu się rozpocznie.