Żyjemy w czasach, kiedy energia odnawialna staje się tańsza od tradycyjnie pozyskiwanej energii elektrycznej.  Z tego względu inwestycja w panele słoneczne, zdaje się być logicznym wyborem. Kiedy zastanawiamy się, jaki system solarny wybrać, warto poświęcić szczególną uwagę wyborowi falowników. Falownik to niezwykle ważna część wyposażenia systemu solarnego. Jest on odpowiedzialny za przetwarzanie prądu stałego na prąd zmienny. Falownik, znany też jako inwerter fotowoltaiczny, może oferować różne poziomy monitorowania oszczędności i wydajności w zależności od marki i jakości urządzenia. Przygotowaliśmy zestawienie producentów najpopularniejszych falowników na polskim rynku w 2021 roku. Falowniki – porównanie ich pozwoli na wybór najlepszego dla Twojej inwestycji.

Uwaga! Jest już nowszy ranking na 2022r.

Zapraszamy do zapoznania sie z najnowszym RANKINGIEM


Ranking falowników 2022

Porównanie i przegląd falowników trójfazowych na polskim rynku 2021

Jeżeli zastanawiasz się:

-Jakie falowniki są popularne w Polsce? 
-Jakie są orientacyjne ceny poszczególnych falowników?
-Jaki producent rozpatruje i realizuje gwarancje na miejscu, w Polsce?
-Jak wygląda zgłoszenie reklamacji u poszczególnych producentów falowników?
-Jakie są warunki gwarancji?

Ten artykuł odpowie na Twoje pytania i przybliży Cię do wyboru najlepszego falownika dostosowanego do Twoich potrzeb.

Falowniki Bruk-Bet PV ( Polecamy)

Seria falowników BB ECO to produkt od polskiej Firmy Bruk-Bet PV, która należy do grupy Bruk-Bet.  Firma  ma ugruntowaną pozycję w branży budowlanej, jej początki sięgają 1984r i znana jest z produkcji m.in kostki brukowej. Na fali wzrostu popularności fotowoltaiki na świecie, firma uruchamia swój zakład produkcji paneli fotowoltaicznych w Rzeszowie w 2011r, wypełniając tym samym lukę na Polskim rynku producentów modułów fotowoltaicznych. W ofercie firmy falowniki dostępne są od 2020r, ich główną przewagą konkurencyjną jest w pełni polska gwarancja, realizowana w 100% w kraju. Firma oferuje falowniki trójfazowe dla małych instalacji PV o mocach: 3 KW, 4 KW, 4,5KW, 5KW, 6KW, 8KW, 10KW, 12KW i maksymalnej wydajności EU dochodzącej do 98 %.  Falowniki są objętę standardowo 10-letnią gwarancją w pełni realizowaną na terenie Polski, z możliwością przedłużenia do 15 lub 20 lat. Koszt dla klienta detalicznego za falownik BBE-5-PL1 to ok 4 600 zł brutto, co stanowi średnią półkę  cenową

Falowniki SMA

SMA to niemiecka firma, która działa na rynku od 1981 roku. Jest to niekwestionowany weteran rynku falowników fotowoltaicznych na świecie. Produkty SMA cechują się bardzo wysoką jakością wykonania. Firma oferuje falowniki w różnych klasach mocy, m.in.: 3 kW, 3,6 kW, 4,0 kW, 5,0 kW, 6,0 kW, 8,0 kW i 10,0 kW. Ich maksymalna wydajność to 97,0%, a w EU – 96,5%. Ceny zaczynają się od 4 tysięcy złotych i różnią się w zależności od tego, jaki model wybierzemy. Falownik sieciowy SMA Sunny Tripower 5.0 to koszt około 5500 zł. Urządzenie oferuje opcję internetowego monitorowania wydajności, komunikację przez Ethernet i WLAN i bezpieczną instalację typu „Plug-and-Play”. Inwertery SMA mają 5-letnią gwarancję, która może zostać przedłużona odpłatnie do 20 lat. W przypadku awarii firma SMA dostarcza urządzenie zastępcze w ciągu 1-3 dni od zdiagnozowania usterki. W przypadku reklamacji produktu lub jakichkolwiek nieprawidłowości w działaniu, klienci w Polsce mogą liczyć na wsparcie polskiego partnera serwisowego SMA.

Falowniki Fronius

Założona w 1945 roku austriacka firma Fronius ma bogate i długie doświadczenie w produkcji systemów fotowoltaicznych. Ich falownik Symo podlega gwarancji, która wynosi od 5 do 7 lat. Żeby z niej skorzystać, należy  najpierw zarejestrować produktu w systemie. Zakres napięć falownika Symo wynosiod 150 do 800 V.

Klasy mocy ich serii Symo wynoszą od 3,0 kW do 20,0 kW, a ich maksymalna wydajność to 98%, a w EU –  97,2%. Koszt zakupu falownika Fronius to co najmniej 4500 złotych, a cena wzrasta wraz z klasą mocy urządzenia. Fronius Symo 5.0-3-M to koszt około 6000 złotych. Dzięki funkcji SUPERFLEX DESIGN projektowanie instalacji fotowoltaicznych staje się łatwiejsze, a opcja SMART GRID READY pozwala użytkownikowi sprawnie zarządzać zużyciem prądu. Zasilanie zerowe, pozwala też falownikom Fronius spełnić wymogi narzucone przez niektórych operatorów sieci. Dynamicznie ogranicza zasilanie sieci przez moc fotowoltaiczną, kiedy to potrzebne.  Firma Fronius ma w Polsce wielu partnerów serwisowych, z którymi można skontaktować się w razie pytań, czy problemów technicznych.

Falowniki SolarEdge

SolarEdge to izraelska firma, która zyskuje popularność na polskim rynku fotowoltaicznym. Okres gwarancyjny ich falowników wynosi 12 lat z możliwością przedłużenia do 20 lub 25 lat. SolarEdge oferuje falowniki w różnych klasach mocy, od 3 kW do 10 kW. Urządzenie posiada liczne funkcje, takie jak: inteligentne zarządzanie energią, łatwą konfigurację za pomocą aplikacji Solaredge, monitoring na poziomie modułu, czy możliwość połączenia się z siecią zarówno przez złącza Ethernet, jak i bezprzewodowo. Ich wydajność w EU to  od97,3% a zakup inwertera SolarEdge 5 kW SE5K to wydatek rzędu 5000 złotych. Najbliższe biuro SolarEdge znajduje się w Monachium. W Polsce firma ta ma wielu dystrybutorów i posiada wirtualne centrum wsparcia, gdzie można znaleźć odpowiedzi na wiele pytań.

Falowniki Huawei

Ten chiński gigant technologiczny, zajmuje się także fotowoltaiką. Zakres napięcia jego falownika SUN2000 -5KTL-M0 wynosi od 240 V do 850 V. Falowniki Huawei z serii Huawei SUN2000L można zakupić w klasach mocy od 3 kW do 10 kW.  Falownik SUN2000-5KTL-M0 może pochwalić się europejską wydajnością na poziomie 97,5%. Falownik jest kompatybilny z akumulatorami i posiada wbudowany WLAN. Urządzenie jest zintegrowane z aplikacją FusionSolar, co pozwala na monitoring wydajności z sieci.  Falowniki Huawei charakteryzują się również większą możliwością ochrony instalacji fotowoltaicznej.
Ich możliwości to między innymi namierzanie uszkodzeń łańcuchów DC czy wykrywanie powstania łuku elektrycznego w obwodzie DC (AFCI). Ceny falownika SUN2000 -5KTL-M0 zaczynają się od 4600 złotych.

Gwarancja na 3-fazowe falowniki Huawei oznaczone symbolem KTL-M0 (czyli najczęściej stosowane w Polsce) standardowo obejmuje okres 10 lat, który może być przedłużony do 15, lub 20 lat, jeśli uiszczona zostanie dodatkowa zapłata. Huawei oferuje lokalne wsparcie serwisowe, zdalną pomoc techniczną przez 5 dni w tygodniu i wysyłkę w dwa dni robocze.

Falowniki SolaX

SolaX to chińska firma, której falowniki cieszą się dużą popularnością. Okres gwarancyjny urządzeń SolaX to 10 lat dla większości falowników i 5 lat dla SolaX Box. Falowniki z serii SOLAX POWER X3 MIC są dostępne w klasach mocy od 4,0 kW do 10 kW. Europejska wydajność falownika X3-5.0-T wynosi 97,8%, a jego cena oscyluje w granicach 3400-4000 złotych. Urządzeniem można sterować zdalnie za pomocą aplikacji solaxcloud, a jego wyświetlacz posiada podświetlenie 20 × 4. Falowniki SolaX cechuje wysoki stopień ochrony m.in.: ochrona przeciwprzepięciowa, ochrona RCD, czy ochrona przed przegrzaniem. SolaX oferuje obsługę serwisową w całej Polsce, a jako swój oficjalny polski adres firma podaje al. Jana Pawła II 27 w Warszawie.

Falowniki Sofar Solar

Sofar Solar to chiński producent, który zdobył dużą popularność na polskim rynku fotowoltaicznym. 3-fazowe falowniki Sofar Solar możemy kupić w klasach mocy od 3 kW do 12 kW. Inwerter sieciowy 5,0 kW Sofar Solar 5.5KTL-X 2 posiada 10-letnią gwarancję,  a jego europejska wydajność sięga 97,5%. Cena takiego falownika to około 3600 złotych. Urządzenie posiada wbudowany wyłącznik obciążenia prądu stałego DC, zabezpieczenie przeciwko pracy wyspowej, oraz wbudowaną funkcję „zero export”. Funkcja „Zero export” pozwala na dostosowanie energii produkowanej przez falownik do aktualnego zużycia energii w gospodarstwie domowym, redukując nadmiar produkowanej mocy, kiedy to konieczne. Sofar ma oficjalnego polskiego przedstawiciela i dwóch oficjalnych dystrybutorów — Corab Sp.z o.o. oraz EnergyNAT Sp. z o.o. Biuro Sofar znajduje się w Warszawie na ulicy Zygmunta Jórskiego 30, a oficjalny numer kontaktowy firmy to +48 22 4902099.

Falowniki Kehua

Kehua to kolejny przedstawiciel chińskiej branży fotowoltaicznej, który od 30 lat specjalizuje się w produkcji falowników. Okres gwarancyjny ich urządzeń to typowo 10 lat. Falowniki Kehua z serii SPI-B możemy zakupić w klasach mocy od 5 kW do 12 kW. Ich maksymalna wydajność w EU wynosi 98%. Falowniki Kehua mają wbudowaną funkcję inteligentnego sterowania zasilaniem, zintegrowaną pełną ochronę odgromową AC / DC i szeroki zakres napięcia sieci z funkcją LVRT. Falownik trójfazowy Kehua Tech SPI5K-B 5kW, to koszt około 4500 złotych. Oficjalne biuro dystrybucji marki Kehua znajduje się w Starogardzie Gdańskim na ulicy ul. Kraziewicza 2. Dla polskich klientów dostępny jest także dedykowany e-mailowy adres serwisowy.

Falowniki Growatt

Growatt to chiński producent inwerterów, a standardowy okres gwarancyjny dla falowników Growatt wynosi 10 lat. Firma sprzedaje falowniki o różnych klasach mocy m.in. 3,0 kW, 3,6 kW, 4,2 kW, 5,0 kW, 6,0 kW, 7,0 kW, 8,0 kW, 9,0 kW, 10,0 kW i 11,0 kW. Ich falownik sieciowy 3-fazowy Growatt 5000TL3-S ma wydajność europejską na poziomie 96,9% i posiada funkcje takie jak zabezpieczenia AC/DC typu II, ochrona przed łukiem elektrycznym AFCI,  monitoring parametrów sieci, czy zintegrowany system monitorowania przebicia prądu. Koszt falownika oscyluje około 4000 złotych. Firma oferuje polskim klientom wiele kanałów komunikacji: ich oficjalne biuro znajduje się w Rudzie Śląskiej na ulicy ul. Kłodnickiej 56E, dostępny jest też dedykowany adres serwisowy i specjalna infolinia pod numerem +48 327 299 918. Growatt chwali  się dostępną obsługą klienta w Polsce 7 dni w tygodniu od 8.00 do 20.00.

Falowniki Afore

Założona w Chinach firma Afore oferuje falowniki z 10-letnim okresem gwarancyjnym. Afore sprzedaje falowniki w różnych klasach mocy m.in. od 3 kW do 10 kW. Ich wydajność w EU sięga 98%. Inwerter 5KW AFORE BNT005KTL kosztuje około 4000 złotych i posiada szereg ciekawych funkcji m.in.: aktywną kompensację mocy, automatyczne inteligentne zabezpieczenia, i cichy, bezwiatrakowy system wentylacji. Firma ma oficjalnego przedstawiciela w Polsce, do którego można kierować się w razie problemów technicznych. Biuro Afore znajduje się w Gorlicach na ulicy Bieckiej 21A, a oficjalny ogólnopolski numer wsparcia technicznego Afore to +48 799 399 690.

Falowniki GoodWe

Kolejny chiński producent na naszej liście to GoodWe. Standardowy okres gwarancyjny falowników GoodWe wynosi 5 lat. GoodWe ma w ofercie m.in. falowniki o klasie mocy od 4 kW do 15 kW. Ich wydajność w EU wynosi 97,6%. Falowniki z serii SDT G2 mają wbudowaną funkcję ochrony przed prądem wstecznym i tracą niewiele mocy na wejściu w porównaniu do innych falowników, co pozwala na osiągnięcie maksymalnej wydajności. Inwerter sieciowy GoodWe 5000 DT to koszt około 4500 złotych. Firma ma biuro w Kaliszu na ulicy Częstochowskiej 140, gdzie oferuje wsparcie techniczne. Dostępna jest też opcja kontaktu telefonicznego pod numerem +48 (62) 75 38 087.

Falowniki Delta

Delta Energy Systems to niemiecka filia firmy Delta Electronics Group.  Firma istnieje na rynku fotowoltaicznym od wielu lat, a ich falowniki cieszą się dużą popularnością na świecie. Na polskim rynku falowniki te nie zdobyły dużego uznania. Inwertery Delty podlegają 5-letniej gwarancji. Brak bezpośredniego przedstawicielstwa w Polsce powoduje, że gwarancje nie będzie rozpatrywana w kraju. Falowniki Delta RPI serii M są dostępne w różnych klasach mocy, m.in. od 6,0 kW do 88 kW. Europejska wydajność falownika M6A to 97,6%, a samo urządzenie jest kompatybilne z aplikacją MyDeltaSolar.  Dzięki stopniowi ochrony IP65 falownik jest przystosowany zarówno do użytku wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, a konstrukcja bezwentylatorowa zmniejsza koszty jego utrzymania. Ceny urządzenia zaczynają się od około 6000 złotych. W przypadku awarii należy skontaktować się z firmą Delta przez specjalny formularz.