Gdzie zainstalować panele fotowoltaiczne?
W Polsce w ostatnich latach na sile przybiera trend instalacji nowoczesnych paneli fotowoltaicznych. Jeśli czytasz ten tekst, pewnie jesteś zainteresowany fotowoltaiką i prawdopodobnie zastanawiasz się, gdzie zainstalować panele fotowoltaiczne?
Na co zwracać uwagę wybierając miejsce instalacji paneli fotowoltaicznych?
Planowanie montażu instalacji fotowoltaicznej należy zacząć od wyboru miejsca montażu paneli, ponieważ ich optymalne położenie gwarantuje maksymalizację produkcji energii słonecznej, która zasili Twój dom lub Twoją firmę. W idealnej sytuacji masz duży, nasłoneczniony dach, przede wszystkim jest on skierowany w stronę południową i ma kąt nachylenia 30 stopni.
Doskonale wiemy, że w praktyce niewiele domów posiada dach idealny. Eksperci w dziedzinie fotowoltaiki bardzo często zwracają uwagę swoich klientów na odpowiednie nachylenia paneli, ponieważ wpływa ono na działanie instalacji. Panele są najczęściej pochylone pod kątem o wartości od 30 do 45 stopni. Przy tym warto pamiętać o prostej zasadzie, niewątpliwie im większy kąt nachylenia, tym niższa moc wytworzonej energii. Zatem najlepiej, jeśli wybierzesz minimalne nachylenie, które jest niezbędne do prawidłowego działania instalacji.
Dach budynku lub garażu – idealne miejsce na panele fotowoltaiczne
Specjaliści, którzy zajmują się na codzień instalacją paneli fotowoltaicznych zwracają uwagę na szereg istotnych cech, które powinien mieć dach, na którym zostaną one zainstalowane. Zastanawiasz się, gdzie zainstalować panele fotowoltaiczne? Oto kilka cech, którymi powinien się on charakteryzować:
Kierunek dachu
Idealny dach do instalacji fotowoltaicznej jest skierowany na południe, ponieważ w ciagu całego dnia dociera do niego najwięcej światła słonecznego.
Kąt nachylenia dachu
Panele fotowoltaiczne można montować na dachu, który ma kąt nachylenia wynoszący od 14 do 40 stopni. Co ważne, nawet na płaskim dachu można zamontować panele. Trzeba w takim wypadku skorzystać ze specjalnej konstrukcji wspornej, by miały one odpowiedni kąt nachylenia.
Materiał z którego wykonano dach
Niektóre z materiałów wykorzystywanych do poszycia dachu pękają przy wierceniu i montażu dachu. Dlatego najlepiej, jeśli Twój dach jest wykonany z kompozytu, drewna, płytek cementowych lub metalu.
Wielkość i kształt dachu
Jeśli chcesz być szczęśliwym posiadaczem domowej instalacji, Twój dach powinien mieć powierzchnię ok 100-150 m2, ponieważ każde 30m2 wystarcza na instalację 1 kilowata paneli. Pamiętaj o tym, że świetliki, kominy i inne tego typu elementy utrudniają montaż instalacji. Zmniejsza się tym samym powierzchnia dachu niezbędna do montażu paneli.
Wiek dachu
Pamiętaj, że dobrze wykonana instalacja fotowoltaiczna sprawnie działa nawet 25 lat. Dlatego przed montażem fotowoltaiki dokładnie określ stan dachu, by po kilku latach nie okazało się, że wymaga on remontu.
Cień na dachu
Specjaliści z pewnością zapytają się Ciebie o to, ile czasu w ciągu dnia Twój dach jest zacieniony. Sprawdzą, czy w jego bliskiej okolicy są wysokie budynki lub drzewa, które mogą wpływać na jego zaciemnienie. Czasami wystarczy odpowiednio przyciąć drzewka, co zwiększy i wydłuży ekspozycję na słońce.
Gdzie jeszcze można zamontować panele?
Czasami zdarza się, że nie możemy zamontować instalacji z panelami fotowoltaicznymi na dachu. W takim wypadku stawiamy na zamontowanie paneli na ścianie budynku albo na specjalnej konstrukcji wspornej, która jest osadzona na gruncie. Optymalnie wybieramy miejsce w ogrodzie, w miejscu, w którym prawie w ogóle nie ma cienia, a jeśli jest, to jak najmniej czasu przesłania same panele.
Jeśli planujesz instalację nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu, to z pomocą przyjdzie Ci doświadczony doradca solarny. Odpowie Ci z pewnością na pytanie gdzie zainstalować panele fotowoltaiczne.Współpracuje on ze specjalistami, którzy na co dzień zajmują się projektowaniem instalacji fotowoltaicznej i doborem odpowiednich paneli fotowoltaicznych. Najczęściej zaleca się, by montować je na otwartej przestrzeni.