Panele fotowoltaiczne nie posiadają żadnych ruchomych części, dlatego też nie wymagają dużych nakładów pracy w zakresie konserwacji. Jednakże, czyszczenie jest jednym z aspektów konserwacji paneli fotowoltaicznych, który nie powinien być traktowany po macoszemu. Ten artykuł podpowie jak należy czyścić panele fotowoltaiczne we właściwy sposób żeby przynosiły pożądane zyski.
Jak czyścić panele fotowoltaiczne?
Pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić, to sprawdzić zalecenia producenta paneli fotowoltaicznych. Mogą oni mieć konkretne wskazówki dotyczące ich czyszczenia.
Panele fotowoltaiczne szybko nagrzewają się pod wpływem promieni słonecznych osiągając przy tym bardzo wysokie temperatury. Należy je zatem czyścić rano/po południu, albo wybrać stosunkowo chłodny dzień.
Najpierw należy przygotować niezbędne narzędzia do mycia tj. wąż ogrodowy i sprawdzić czy jest sprawny. Jeśli nagromadziło się dużo kurzu i brudu, może być konieczne dokładniejsze mycie.
W tym celu należy napełnić wiadro lub butelkę ze spryskiwaczem ciepłą wodą i mydłem – nie jest potrzebne żadne inne specjalne wyposażenie. Powierzchnię panelu słonecznego należy czyścić miękką szmatką lub gąbką. Nie trzeba czyścić znajdującego się pod spodem okablowania.
Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli czyszczenie paneli fotowoltaicznych wymaga wspinania się na dach. W takiej sytuacji może się okazać konieczne kupienie profesjonalnych urządzeń do czyszczenia paneli.
Dlaczego powinno się czyścić panele fotowoltaiczne?
Kurz, brud, pyłki, ptasie odchody i inne zanieczyszczenia mogą negatywnie wpływać na wydajność paneli fotowoltaicznych.
Podczas eksperymentu przeprowadzonego przez Firmę Google – na ich farmie słonecznej o mocy 1,6 MW w Mountain View w Kalifornii – odkryto, że oczyszczanie paneli jest „najlepszym sposobem na zmaksymalizowanie energii, którą wytwarzają”. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych, które działały przez 15 miesięcy, podwoiło ich wydajność energetyczną. To samo badanie wykazało, że mycie paneli fotowoltaicznych jedynie przez deszcz praktycznie nic nie daje. Profesjonalnie czyszczone panele fotowoltaiczne miały o 12% wyższą wydajność energetyczną w porównaniu z tymi czyszczonymi przez deszcz.
Ile może kosztować nie mycie paneli fotowoltaicznych i jak często powinno się je myć?
Niemyte panele fotowoltaiczne mogą stracić 15-25% swojej wydajności. Dosłownie oznacza to, że będą one generować 15-25% mniej energii elektrycznej. Wiosna sprzyja porządkom jest to też dobry czas na mycie paneli. Panele fotowoltaiczne, które są czyszczone raz bądź dwa razy w roku, wytwarzają odpowiednio 3,5% i 5,1% więcej energii elektrycznej niż te, które pozostają nieoczyszczone.
Kiedy mycie paneli wymaga dodatkowej uwagi?
Panele słoneczne, które są zainstalowane w pobliżu źródeł zanieczyszczeń, takich jak lotniska, autostrady czy fabryki, muszą być czyszczone częściej. Inne szczególne przypadki do rozważenia to jesień i zima, gdzie usuwanie liści i śniegu jest ważne dla ich optymalnego działania.
Monitorowanie zmiany w mocy swoich paneli fotowoltaicznych przed i po czyszczeniu powinno pomóc wypracować najlepszy model ich użytkowania i konserwacji. Mycie paneli fotowoltaicznych, które w istocie niewiele różni się od mycia okien – pozwoli zatrzymać trochę gotówki w portfelu i przyczynić się do efektywniejszego ich wykorzystania. Co za tym idzie do jak najszybszego odzyskania zainwestowanych w nie pieniędzy.
Mam problem z falownikiem w układzie offgrid
Green Cell 1000W z baterią 100Ah i panelem 500W
Działa z żarówką 200W be problemów.
Położyłem kabel do punktu wpiecia do instalacji elektrycznej przez przekaźnik RU na zasadzie falownik poda napięcie na cewkę to się przełączy z sieci na solara.
I tu zaczynają się schody- po załączenia falownika zaczyna piszczeć . odłączyłem od instalacji i przekąźnik klapie. Gdy próbuje dotknąć przewodem zasilającym do zacisku zaczyna sie kłapanie przekaźnika.
Instalacja normalnie pracuje pod różnicówką i nie ma problemów. Dlaczego falownik nie lubi większych instalacji?? Jestem emerytowanym automatykiem i tak kombinuję w wolnych chwilach.
Pozdrawiam