Jak krok po kroku przebiega instalacja fotowoltaiki? Jak trzeba przygotować swoją nieruchomość do tego procesu? Jakich formalności trzeba dopilnować? Ile czasu zajmuje oczekiwanie na instalację i ile ona potrwa? A co po instalacji? Na te i inne nurtujące pytania odpowiemy w naszym przewodniku.

Szacuje się, że w Polsce liczba prosumentów, czyli posiadaczy małych instalacji dachowych wzrośnie do 1 mln w 2030 r. Jak donosi Agencja Rynku Energii, na koniec grudnia 2020 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła 3960 MW. Oznacza to wzrost o 259% w stosunku do grudnia 2019 r. Co ciekawe, moc instalacji fotowoltaicznych zwiększyła się o 256 MW w samym czasie. W każdym miesiącu pojawiają się nowe gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa wytwarzające prąd z energii słonecznej. Kolejni poważnie rozważają instalację fotowoltaiki na dachu swojej nieruchomości. Dla tych, którzy właśnie na nią czekają, ale i dla tych jeszcze niezdecydowanych, przygotowaliśmy przewodnik, w którym prezentujemy, jak wygląda cały proces.

Jak wygląda instalacja fotowoltaiki krok po kroku

Instalowanie fotowoltaiki nie odbywa się z dnia na dzień. Jest to kilkuetapowy proces, który może potrwać od jednego do trzech miesięcy. Zaczyna się w momencie rozpoczęcia poszukiwania instalatora i odpowiedniej oferty. Kończy się natomiast podłączeniem do sieci paneli słonecznych, które będą wytwarzać energię dla Twojego domu.

Krok pierwszy: wstępna analiza opłacalności inwestycji i pierwszy kontakt z ekspertem

Ekspert- taką funkcję pełni Doradca Solarny, podczas rozmowy telefonicznej pozyskuje od klienta szereg informacji, sprawdza czy montaż instalacji fotowoltaicznej jest u niego opłacalny i czy ma na nią odpowiednie warunki. Wstępne rozeznanie najczęściej odbywa się zdalnie, z wykorzystaniem narzędzi online (map, kalkulatorów uzysków itp.).

O co zostaniesz zapytany podczas takiej rozmowy? Na tym etapie istotne są: lokalizacja nieruchomości, na której chcesz zainstalować fotowoltaikę, rodzaj i pokrycie dachu oraz azymut i nachylenie połaci dachowej. Te informacje są kluczowe, aby wyliczyć, jakie jest Twoje zapotrzebowanie na energię, a następnie dobranie odpowiedniej mocy systemu. Jeżeli Twój dom spełnia warunki i instalacja fotowoltaiki jest opłacalna, możesz przejść do etapu pozyskiwania ofert na jej instalację. Warto porównać kilka propozycji i wybrać najkorzystniejszą dla siebie. Dlaczego ważne jest porównywanie ofert na instalację fotowoltaiki, pisaliśmy już tutaj- KLIK.

Krok drugi: rozmowa z instalatorem oraz ustalenie potrzeb i budżetu

Porównując oferty firm instalatorskich, dokładnie przeanalizuj nie tylko cenę, ale także proponowane komponenty oraz technologię. Każdy instalator prawdopodobnie zarekomendował określoną markę paneli słonecznych i falownika. Trwałość, wydajność, długość i miejsce rozpatrywania gwarancji to główne czynniki, które warto wziąć pod uwagę. O tym, co jeszcze jest ważne przy wyborze paneli słonecznych i falowników pisaliśmy już tutaj – KLIK.

Warto przyjrzeć się najlepiej ocenianym panelom słonecznym na rynku – nasz najnowszy ranking paneli słonecznych do przeczytania tutaj- KLIK.

Krok trzeci: audyt fotowoltaiczny i podpisanie umowy

Po wyborze najlepiej dopasowanej do oczekiwań i budżetu oferty, instalator organizuje audyt nieruchomości klienta. Jego celem jest potwierdzenie oferty wstępnej i sprawdzenie możliwości instalacyjnych na miejscu, w tym:

  • ustalenie miejsca montażu instalacji fotowoltaicznej

Podczas audytu instalator sprawdzi poszycie dachu oraz upewni się, czy jest on w dobrym stanie konstrukcyjnym. Materiał pokrywający dach, czyli np. blachodachówka, dachówka ceramiczna, bitumiczna czy gont ma istotne znaczenie przy doborze rodzaju konstrukcji wsporczej pod moduły i wpływa na koszty wykonania instalacji. Typowy moduł fotowoltaiczny ma ok. 1,65 m długości i ok. 1 m szerokości. Wymagana przestrzeń montażowa pod 1 kWp instalacji wynosi ok. 5–6 m2.

Każdy z modułów fotowoltaicznych waży ok. 20 kg i po zamontowaniu na dachu będzie powodował obciążenie. Instalacja o mocy 5 kWp to obciążenie dachu na poziomie ok. 400 kg. Nie jest to problem dla typowej więźby dachowej domu jednorodzinnego, o ile jest ona w dobrym stanie.

Ocenie podlega również stan instalacji elektrycznej w domu.

  • dobranie poszczególnych elementów instalacji fotowoltaicznej

Skoro miejsce montażu zostało wybrane, kolejną kwestią jest ustalenie aspektów technicznych, pomagających określić, w jaki sposób przeprowadzić montaż paneli fotowoltaicznych. Trzeba wybrać optymalne nachylenie modułów (czasami nie opłaca ich podnosić do optymalnego kąta 45 stopni ze względu na wyższe koszty takiej konstrukcji) oraz sposób ich połączenia.

  • ustalenie optymalnej mocy systemu fotowoltaicznego

Weryfikacji podlega też przedstawiona w ofercie moc systemu; czy w pełni pokryje ona zapotrzebowanie na energię oraz czy możliwe będzie zainstalowanie systemu o wymaganej mocy.

Staranny audyt fotowoltaiczny pozwoli znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące opłacalności instalacji i możliwości montażowych. Po podpisaniu umowy instalator zajmie się stworzeniem dokładnego projektu i wizualizacji całego systemu.

Krok czwarty: instalacja fotowoltaiki, montaż paneli fotowoltaicznych

Czas trwania instalacji fotowoltaiki waha się od jednego do trzech dni, zależy on od rozmiaru instalowanego systemu. W standardowych instalacjach do 6 kW jest to zazwyczaj jeden dzień.
Czasami instalatorzy zamawiają wcześniej komponenty na posesje do klienta (np. kilka dni przed montażem) z prośbą o przechowanie ich do czasu montażu. Warto mieć to na uwadze i przygotować wcześniej miejsce na przechowanie komponentów.

Po montażu instalator zrobi rozruch techniczny oraz wykona pomiary elektryczne instalacji, aby upewnić się, że montaż przebiegł poprawnie. Przekaże protokół odbioru podpisany przez elektryka z uprawnieniami. Ale także schemat elektryczny instalacji, projekt instalacji oraz dokumenty dotyczące komponentów – karty katalogowe zastosowanych urządzeń.

Krok piąty: formalności i przyłączenie do sieci dystrybucyjnej

Po zakończonym montażu i odbiorze należy wykonać zgłoszenie instalacji  do zakładu energetycznego, zawnioskować o wymianę licznika oraz podpisać nową umowę prosumencką. W składanej dokumentacji znajduje się m.in. schemat instalacji elektrycznej budynku z uwzględnieniem sposobu podłączenia mikroinstalacji oraz specyfikacja techniczna dla instalacji fotowoltaicznej. We wszystkich formalnościach pomoże Ci Twoja firma instalatorska. W zależności od operatora zakład energetyczny ma do 30 dni roboczych na wymianę licznika na dwukierunkowy (koszt wymiany ponosi zakład energetyczny). Do tego czasu nie możesz jeszcze korzystać ze swojej instalacji fotowoltaicznej. Dopiero po wymianie licznika wszystko zostanie uruchomione i rozpocznie się produkcja prądu.

Instalacje powyżej 6,5 kW wymagają również uzgodnienia projektu z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Uzgodnienia oraz zgłoszenie do organów Państwowej Straży Pożarnej zazwyczaj załatwiają firmy instalatorskie.

Krok szósty: instalacja fotowoltaiki – pamiętaj o regularnym serwisie i konserwacji sprzętu

Aby Twój system fotowoltaiczny działał bez zarzutu i produkował dla Ciebie tani prąd, musisz dopilnować, by ogniwa pracowały na 100% swoich możliwości. Kontroluj uzyski energii, czy nie odbiegają od standardowych lub zakładanych norm. W razie spadków – poinformuj firmę instalatorską, żeby wyeliminować problem. Pamiętaj też o myciu paneli np. co rok (w zależności od warunków, w jakich funkcjonują panele), żeby zachować maksymalną, możliwą produkcję. O myciu paneli fotowoltaicznych pisaliśmy już tutaj- KLIK.

Czy da się przyśpieszyć ten proces? Niektórych terminów skrócić się nie uda. Można jednak zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy porównując oferty na kupno i instalację fotowoltaiki z Doradcą Solarnym. Doradca Solarny przedstawi Ci oferty kilku firm, w których znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące m.in. wyboru modelu falownika i ilości paneli słonecznych, kosztów całkowitych oraz terminu realizacji. Z łatwością porównasz więc oferty i wybierzesz najlepszą dla siebie.. Ponadto Doradca Solarny będzie do Twojej dyspozycji na każdym etapie inwestycji. W naszej bazie znajdują się tylko najlepsi instalatorzy z Twojej okolicy. Gwarantuje to rzetelność, pełen profesjonalizm i konkurencyjne ceny. Dzięki temu nie szukasz po omacku i masz pewność, że instalacja fotowoltaiki będzie wykonana solidnie, w dobrej cenie i w dogodnym dla Ciebie terminie.