Chcesz zdecydować się na instalację paneli słonecznych na dachu swojego domu, ale martwisz się wysokimi kosztami inwestycji? Możesz skorzystać z dotacji finansowanych przez państwo – dostępnych jest kilka programów, które pomogą Ci zdobyć środki na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej lub zapewnią zwrot części poniesionych kosztów. Sprawdź, jakie opcje dofinansowania są dla ciebie dostępne i w jaki sposób możesz je uzyskać.

Program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze powstał głównie z myślą o osobach posiadających nieekologiczny piec – zapewnia on dofinansowanie na wymianę ogrzewania w istniejących już lub dopiero budowanych domach jednorodzinnych. Co ciekawe, z pomocą jednego wniosku można starać się zarówno o dotację z programu Czyste Powietrze, jak i Mój Prąd, ponieważ zostały one połączone.

Program Czyste Powietrze zaczął działać już w 2018 roku i jest przewidziany aż do 30 czerwca 2027 roku. Wniosek możesz złożyć w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, właściwym dla miejsca położenia nieruchomości, dla której chcesz uzyskać dofinansowanie. Wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie czystepowietrze.gov.pl.

Zakres dofinansowania został podzielony na dwa warianty, w zależności od dochodów rodziny.

1) Rodziny o miesięcznym dochodzie poniżej 1460 zł/osobę lub osoby samotne o dochodzie poniżej 1960 zł mogą uzyskać do 32 000 zł na wymianę źródła ogrzewania oraz do 37 000 zł, jeśli złożą również wniosek do programu Mój Prąd na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej.

2) Rodziny o rocznym dochodzie do 100 000 zł mogą starać się o dofinansowanie do 25 000 zł w przypadku wymiany źródła ogrzewania na pompę ciepła oraz do 30 000 zł przy połączeniu z programem Mój Prąd. Jeśli źródło ogrzewania ma być inne niż pompa ciepła, można uzyskać do 20 000 zł z samego programu Czyste Powietrze i do 25 000 zł przy dodatkowym staraniu się o zwrot kosztów instalacji fotowoltaicznej.

Odliczenie instalacji fotowoltaicznej od podatku (ulga termo-modernizacyjna)

Koszty związane z zakupem i montażem paneli fotowoltaicznych można również od 2019 roku odliczać od podatku. W tym celu wystarczy odpowiednio wypełnić formularz PIT, uwzględniając w kwocie odliczenia od podatku zarówno koszt materiałów, w tym modułów, falownika czy okablowania, jak i usługi montażu.

Kwota odliczenia nie może być przy tym wyższa niż 53 000 zł. Jeśli nie mieści się ona w dochodzie rocznym, można odliczać ją przez 6 następnych lat, aż do wyczerpania kwoty.

Program Mój Prąd (trzecia odsłona programu w trakcie przygotowania)

Program dofinansowań na fotowoltaikę Mój Prąd był w 2020 roku najważniejszym wsparciem dla osób prywatnych, które zdecydowały się na instalację paneli słonecznych. Rząd przeznaczył 1,1 mld zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na bezzwrotne dotacje w wysokości 5000 zł dla istniejących już instalacji fotowoltaicznych, co pozwoliło ponad 200 000 rodzin na skorzystanie z tej pomocy.

Obecnie przygotowywana jest już trzecia edycja programu Mój Prąd, która ma wystartować w 2021 roku – warto śledzić stronę mojprad.gov.pl, by nie przeoczyć rekrutacji. Choć w 2020 roku zakładany termin składania wniosków miał skończyć się 18 grudnia, ze względu na ogromne zainteresowanie nabór zamknięto już 6 grudnia.

Jakie wymagania trzeba spełnić, by móc starać się o dotację z programu Mój Prąd? W 2020 roku program był przeznaczony wyłącznie dla osób fizycznych, które zakupiły i zamontowały instalację oraz licznik dwukierunkowy, zakładany przez zakład energetyczny. Instalacja musiała być przyłączona do sieci elektrycznej po 23.07.2019 r. Ponadto jej maksymalna wielkość to 10 kWp. 

Dofinansowania i preferencyjne kredyty dla firm w 2021 – Energia Plus

Od 1 października 2020r. przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wsparcie z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Energia Plus”. Jest to już drugi nabór na ten program a do rozdysponowania jest 1,3 mld zł

Celem programu jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko. Pomóc mają w tym dotacje i preferencyjne oprocentowane pożyczki dla firm, które chcą zainwestować m.in w nowoczesne źródła ciepła i energii elektrycznej w tym Fotowoltaikę.

Przedsiębiorcy mogą liczyć na dofinansowanie do 50% kosztów kwalifikowalnych ( na tą formę przeznaczono 50 mln zł) lub na pożyczkę na preferencyjnych warunkach ( tutaj jest do rozdysponowania aż 1,2 mld zł). Maksymalna wysokość pożyczki wyniesie 0,5 mln zł a oprocentowanie to WIBOR +50pkt proc., nie mniej niż 1,5%.

Wnioski można składać do 17.12.2021r. Więcej informacji znaleźć można na stronie NFOŚiGW

Podsumowanie

Instalacje fotowoltaiczne to niezwykle opłacalna inwestycja, która nawet bez dofinansowania zwróci się w ciągu zaledwie kilku lat. Jeśli planujesz zakup i montaż własnej mikroinstalacji w 2021 roku, możesz jednak skorzystać z kilku rządowych programów, dzięki którym odzyskasz sporą część poniesionych kosztów