Nowy nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji mikroinstalacji fotowoltaicznej możliwy jest od 1 lipca bieżącego roku. O dotacje mogą ubiegać się prosumenci, którzy swoją instalację zamontowali po 31 stycznia 2020 roku. Program „Mój Prąd” 3.0. ma jednak kilka zmian, które warto poznać przed kompletowaniem dokumentów.
Program „Mój Prąd” od kilku lat cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków planujących zakup i montaż własnych instalacji fotowoltaicznych. W 2020 roku w Polsce zainstalowano 2,2 GW w PV – to dwukrotnie więcej niż w 2019 roku. Nic dziwnego, że wszyscy obecni i potencjalni prosumenci z niecierpliwością wyczekiwali informacji o starcie nowej edycji programu „Mój Prąd”. Zasady przyznawania dofinansowania są jednak nieco inne niż w poprzednich naborach. Zmieniło się też źródło finansowania.
Program „Mój Prąd” 3.0. – wstępne założenia
Dofinansowanie z programu „Mój Prąd” 3.0. trafi do osób fizycznych na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej.
Od 1 lipca możecie składać wnioski o dofinansowanie. Co ważne, dotowane mogą być inwestycje we własną mikroinstalcję, które powstały jeszcze w zeszłym roku, a dokładnie po 31 stycznia 2020 roku. Nie ulegnie natomiast zmianie moc dofinansowanych instalacji fotowoltaicznych, nadal będzie to 2-10 kW. Nie podlegają dofinansowaniu projekty polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji fotowoltaicznej.
„Mój Prąd” 3.0 będzie finansowany z funduszy unijnych, a nie jak dotychczas z krajowych.
Dotacja wyniesie do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji, ale nie więcej niż 3 tys. zł.
Pierwotnie dofinansowanie zależeć miało od „zakresu rzeczowego inwestycji” z premiowaniem autokonsumpcji produkowanej energii. Dodatkowo premiowanymi elementami w programie „Mój Prąd” 3.0 miały być:
- punkty ładowania (ładowarki) do samochodów elektrycznych,
- inteligentny system zarządzania energią w domu,
- magazyny ciepła/chłodu.
Jednak dopiero w kolejnym planowanym naborze wniosków w Programie „Mój Prąd” w roku 2022 przewiduje się rozszerzenie dofinansowania o dodatkowe komponenty z zakresu magazynowania energii. Uwzględniając tym samym zmiany w regulacjach, w których przewidywane jest odejście od systemu opustów na rzecz prosumenta – aktywnego uczestnika rynku energii, który będzie dysponował prawem do sprzedaży wytworzonej przez siebie energii.
Jaki będzie poziom dofinansowania?
Patrząc na obecne ceny zakupu i montażu mikroinstalacji, okazuje się, że i poziom dofinansowania fotowoltaiki uległ zmianie. W ostatnich latach szybki rozwój technologii w tym zakresie sprawił, że koszty fotowoltaiki spadły o około 15 procent.
Budżet bezzwrotnych form dofinansowania w trzeciej edycji programu „Mój Prąd” wynosi do 534 000 000 zł. Nabór planowany jest od 1 lipca do 22 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania środków.
Własna instalacja fotowoltaiczna z Doradcą Solarnym
Zainstalowanie paneli słonecznych to inwestycja, która się opłaca. Zwłaszcza teraz, gdy koszty kupna i montażu fotowoltaiki jeszcze nigdy nie były tak niskie, a nabór wniosków na dofinansowanie instalacji w ramach programu „Mój Prąd” 3.0. ruszył.
Jeśli chciałbyś otrzymać kilka ofert od instalatorów z Twojej okolicy i ich porównanie, koniecznie skontaktuj się z naszym Doradcą Solarnym. Kompleksowo obsłużymy cały proces instalacji systemu fotowoltaicznego dla Twojego domu. Obsługa Doradcy Solarnego nie wiąże się z ponoszeniem przez Ciebie dodatkowych kosztów, a wręcz pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze!
Regulamin Programu Mój Prąd 2021 znajdziecie tutaj – KLIK
Więcej informacji na temat dotacji w ramach Programu Mój Prąd 2021 znajdziecie tutaj – KLIK
Źródło:
https://mojprad.gov.pl/informacje-szczeg%C3%B3%C5%82owe-o-programie-m%C3%B3j-pr%C4%85d/