Pompa ciepła czy gaz ? W całej Unii Europejskiej trwa wielkie odejście od ogrzewania domów paliwami kopalnymi, a przez unijne restrykcje Polacy są niejako zmuszeni odejść od grzania swoich mieszkań tradycyjnymi piecami na węgiel. Taki krok ma swoje zalety i wiedzą o tym nie tylko mieszkańcy miast pokroju Krakowa. Oprócz czystszego powietrza alternatywne źródła ciepła mają szereg innych zalet. Tylko które z nich wybrać? Czy przy galopujących cenach gazu nadal jest to paliwo bardziej opłacalne niż pompa ciepła? 

Pompa ciepła a gaz

Wśród najpopularniejszych metod ogrzewania paliwem innym niż stałe (węgiel, ekogroszek, pellet) należałoby wymienić przede wszystkim ogrzewanie kotłem gazowym, a także przy wykorzystaniu pompy ciepła. Oczywiście bardzo ciężko jednoznacznie wybrać najlepsze źródło ciepła do domu. Wpływ na  opłacalność danej metody grzania ma wiele czynników, takich jak na przykład:

 • izolacja cieplna budynku 
 • wybrany sposób rozprowadzenia ciepła (grzejniki, ogrzewanie podłogowe itd.) 
 • dostęp do sieci gazowej 
 • ceny prądu (także w przypadku oferty dwutaryfowej) 

Co więc ma znaczenie i jak właściwie działają obie metody? 

Pompa ciepła — jak działa nowoczesne elektryczne ogrzewanie?

Z roku na rok przybywa w domach pomp ciepła. Pomimo dość wysokich kosztów inwestycji (nawet jak na instalację grzewczą, która co do zasady pochłania niemałą część budżetu na budowę/remont domu) zachęca ona stosunkowo niskimi kosztami eksploatacji, a także bezobsługowym działaniem.  

Pompa ciepła wykorzystuje energię pozyskaną z dolnego źródła (powietrze, woda, albo glikol), a następnie wykorzystując elementy takie jak parownik, sprężarka i skraplacz przekazuje ją do źródła górnego — czyli na przykład wody krążącej w układzie centralnego ogrzewania. Cały proces wykorzystuje jedynie stosunkowo niewielką ilość energii elektrycznej niezbędnej do przekazania energii z dolnego do górnego źródła. Sprawia to, że ta metoda ogrzewania jest uważana za jedną z bardziej ekologicznych. Ze względu na rodzaj źródła dolnego, pompy ciepła dzieli się na: 

 • pompy powietrze-woda 
 • woda-woda 
 • glikol-woda 

Szczególnie dużą popularnością cieszą się pompy powietrze-woda. Są to najchętniej kupowane pompy ciepła w Polsce. Są one nieco mniej efektywne w eksploatacji niż pompy ciepła gruntowe ale dużo tańsze w instalacji.  Droższe w zakupie pompy gruntowe, wymagają wykonywania odwiertów i przekopów na naszej działce co znacznie podwyższa koszt inwestycji.

Źródło https://portpc.pl/

Zalety i wady pomp ciepła

Do zalet tej metody ogrzewania bez dwóch zdań należy zaliczyć: 

 • dość niskie koszty eksploatacji  
 • wysoka efektywność urządzeń (jak podają producenci na jedną jednostkę wprowadzonej energii elektrycznej otrzymujemy średni 4 jednostki ciepła oddanego przez urządzenie – COP 4)
 • bezobsługowy system 
 • zerowa emisja CO2 

Główne wady takiego rozwiązania to natomiast: 

 • wyższe koszty instalacji 
 • uzależnienie od dostępności energii elektrycznej 

Ogrzewanie gazowe — nie dla każdego i coraz mniej opłacalne? 

Aktualnie najczęściej wybieranym rodzajem źródła zasilania gazem ziemnym jest piec gazowy dwufunkcyjny. Wykorzystuje on płomień powstający w wyniku spalania gazu ziemnego do podgrzania wody mającej kontakt z wymiennikiem ciepła. Dzięki temu sprawdza się on jednakowo jako główne źródło ciepła w instalacji centralnego ogrzewania, ale także jako metoda ogrzania wody użytkowej.  

Sprawdź nasz ranking pomp ciepła i ich ceny >>> RANKING 

Ogrzewanie gazowe — nie dla każdego i coraz mniej opłacalne?

Aktualnie najczęściej wybieranym rodzajem źródła zasilania gazem ziemnym jest piec gazowy dwufunkcyjny. Wykorzystuje on płomień powstający w wyniku spalania gazu ziemnego do podgrzania wody mającej kontakt z wymiennikiem ciepła. Dzięki temu sprawdza się on jednakowo jako główne źródło ciepła w instalacji centralnego ogrzewania, ale także jako metoda ogrzania wody użytkowej.  

 

Piece gazowe kondensacyjne posiadają dodatkowy wymiennik ciepła. Jego zadaniem jest odbieranie ciepła ze spalin i przekazanie go do wody krążącej w układzie. Dzięki temu wykorzystując identyczną ilość paliwa, można zyskać jeszcze lepszą efektywność grzania.  

Ogrzewanie gazowe — wady i zalety

Niemałym problemem dla osób planujących gazową instalację grzewczą w nowym domu może być samo doprowadzenie paliwa. Odpowiednie przeprowadzenie rur od gazu jest dużo cięższe niż przewodów elektrycznych czy instalacji wodnej. Gaz może być dostarczany do domu na dwa sposoby: 

 • z miejskiej sieci gazowej 
 • z zakopanej na terenie działki sporych rozmiarów butli z gazem.  

Oczywiście pierwszy sposób jest praktycznie w stu procentach zależny od umiejscowienia domu, a drugi wymaga niemałej ilości pracy i dodatkowych kosztów. 

Bez dwóch zdań do zalet ogrzewania gazowego należą: 

 • koszt eksploatacji 
 • wygoda użytkowania 
 • bezemisyjność 

Widać tu duże podobieństwo do ogrzewania pompą ciepła, której zalety były bardzo zbliżone. A jak jest z wadami? Wymienić wśród nich warto zdecydowanie: 

 • wysoki koszy inwestycji 
 • konieczność podłączenia do sieci albo wykopania butli, a także przeglądów okresowych 
 • wysokie ryzyko wzrostu cen gazu i zaostrzenia polityki energetycznej UE

Co w takim razie będzie lepszym rozwiązaniem? 

Pompa ciepła czy gaz — porównanie ekologicznych metod ogrzewania

Najważniejsze zalety zarówno pompy ciepła, jak i gazu to wygoda użytkowania i zerowa emisja CO2. Bez wątpienia można tutaj obie metody ogrzewania postawić na równi. Trzecią zaletą w obu przypadkach jest natomiast koszt eksploatacji. Gdzie będzie on niższy? 

Koszt ogrzewania 

Zakładając, że obie metody służą ogrzaniu nowego, dobrze ocieplonego domu (którego zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi 100 kWh/m2 rocznie) o powierzchni 150 m2 możemy policzyć, że: 

 • ogrzewanie pompą ciepła glikol-woda przy cenie 1 kWh prądu na poziomie 63 groszy w taryfie G11 będzie kosztować rocznie około 2360 zł 
 • pompa ciepła powietrze-woda w taryfie G12 (70% czasu w cenie 32 gr oraz 30% czasu w cenie 72 groszy za 1 kWh) rocznie będzie kosztować około 2640 zł 
 • gaz ziemny w taryfie W-3 przy koszcie łącznie około 20 groszy za 1 kWh w ciągu roku grzania nabije rachunek na kwotę około 3100 zł 

Warto wziąć pod uwagę, że mowa tutaj o nowym i ocieplonym domu. W przypadku starszych, nieocieplonych budynków koszty mogą wzrosnąć do kolejno 3540, 3960 oraz 4660 zł.  

Obliczenia przygotowane zostały przez cena-pradu.pl 

Koszt instalacji 

Żadnej z wymienionych metod nie można nazwać tanią w instalacji. Przeciętne koszty zakupu i podłączenia pompy ciepła w Polsce wynoszą od 15.000 do nawet 65.000 złotych, jednak średnia cena takiego rodzaju ogrzewania wraz z montażem waha się w okolicach 35-40 tysięcy.  

Dużo ciężej jest jednoznacznie określić koszt instalacji ogrzewania gazowego. Sam kocioł dwufunkcyjny kondensacyjny to koszt od około 4 do ponad 15 tysięcy złotych (przeciętnie ok. 10.000). Należy tutaj jednak doliczyć wydatki na wszelkie formalności i przygotowanie całej instalacji gazowej w domu, której koszt to ok. 200 złotych za metr bieżący instalacji + ok. 2000 złotych kosztów przyłączenia. Jeżeli nie masz dostępu do sieci gazowej na działce, to należałoby doliczyć koszty zbiornika zna gaz montowanego na podwórku

 

Pompa ciepła z fotowoltaiką — duża inwestycja, groszowa eksploatacja

Najlepszym obecnie rozwiązaniem dla osób posiadających nieco większe środki „na starcie” jest montaż instalacji grzewczej opartej o pompę ciepła, której głównym źródłem zasilania będzie  instalacją fotowoltaiczną. Odpowiednio dobrane panele są w stanie generować prąd w pełni wystarczający do zasilenia gospodarstwa domowego z pompą ciepła ( przy założeniu magazynowania energii w sieci lub we własnych magazynach energii).
Oznacza to, że koszt ogrzewania jest wręcz symboliczny. W domu pasywnym taka kombinacja oznacza wręcz koszty na poziomie 500-600 zł w skali roku. Wiele jednak zależy od wybranej instalacji, a także warunków do jej montażu. 

Jaki jest koszt inwestycji? Powietrzna pompa ciepła  wraz z montażem to wcześniej wspomniany koszt rzędu 35.000 zł – 40.000 zł. Całkowity koszt instalacji PV o mocy 10 kWp wyniesie około 40.000 – 45.000 złotych (nie licząc możliwych dotacji i ulg podatkowych). Daje to łącznie około 80 tysięcy złotych, ale jednocześnie może skutkować rocznym rachunkiem za prąd i ogrzewanie na poziomie zaledwie kilkuset złotych. 

Źródło: dom.pl

Które rozwiązanie jest bardziej przyszłościowe?

Przygotowując instalację centralnego ogrzewania, raczej nie planuje się wydatków na rok czy też dwa. Taka inwestycja będzie wykorzystywana przez bardzo długi czas. Oprócz kosztów założenia ogrzewania i obecnych kosztów eksploatacji warto też spojrzeć w przyszłość, która nie rysuje się zbyt dobrze dla ogrzewania gazowego. Ceny gazu ziemnego obecnie bardzo mocno idą w górę — w samym 2021 roku zanotowano trzy podwyżki, w tym jedną na poziomie 100% w ciągu dwóch miesięcy. Dodatkowo instalacji gazowej w przeciwieństwie do pompy ciepła nie można zasilić przy wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznej.  

Patrząc na najbliższą przyszłość na rynku, zarówno prąd, jak i gaz zdecydowanie podrożeją, jednak to ten drugi rodzaj paliwa jest mniej stabilny i w ciągu najbliższego roku jego ceny mogą poszybować w górę kilkukrotnie wyżej niż ceny prądu. I mimo faktu, iż instalacja gazowa jest tańsza na etapie montażu, różnica w kosztach eksploatacji może się na przestrzeni lat stać naprawdę odczuwalna.

Podsumowując pompa ciepła czy gaz? Naszym zdaniem zdaniem pojedynek ten wygrywa zdecydowania Pompa Ciepła, szczególnie w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną daje to mocne poczucie prawdziwej niezależności na wahania cen surowców /energii na rynku. Dopełnieniem tego będą magazyny energii, które pozwolą na uniezależnienie się od dostawców energii elektrycznej w przyszłości.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Ile podrożały Wasze rachunki za gaz w tym roku? Zapraszamy do komentowania i podzielenia się opinią w komentarzu!

Redakcja Doradcy Solarnego

Twoje zlecenie

Złóż zlecenie na giełdzie dla instalatorów

Jeżeli chcesz dostać wycenę na montaż pompy ciepła i fotowoltaiki u siebie w domu. Skorzystaj z naszej giełdy zleceń i znajdź najlepszego wykonawcę instalacji w korzystnej cenie


Złóż zlecenie na pompę ciepła